تا پايان امسال از واردات سنگ‌آهن بى‌نياز خواهيم شد

۲۰ خرداد ۱۳۸۵ | ۰۴:۵۲ کد : ۹۴۶۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۵۴
مديرعامل مجتمع سنگ آهن گل گهر اعلام کرد: با بهره بردارى از طرح هاي...

مديرعامل مجتمع سنگ آهن گل گهر اعلام کرد: با بهره بردارى از طرح هاى توسعه در شرکت هاى توليدکننده سنگ آهن، کشور تا پايان سال جارى از واردات آن بى نياز خواهد شد.
فتح الله طيبى در جريان بازديد خبرنگاران از معدن سنگ آهن گل گهر سيرجان گفت: نياز کشور به سنگ آهن حدود ۱۷ ميليون تن است که در حال حاضر بيش از ۴/۴ ميليون تن آن از گل گهر، ۵/۶ ميليون تن آن از سنگ آهن چادرملو و ۵/۲ ميليون تن آن از سنگ آهن بافق تامين مى شود.
وى با بيان اين که سال گذشته بيش از چهار ميليون و ۴۰۰ هزار تن سنگ آهن در مجتمع سنگ آهن گل گهر توليد شده است، برنامه سال جارى مجتمع را توليد بيش از ۵ ميليون تن سنگ آهن ذکر کرد و افزود: اين ميزان تا پايان برنامه چهارم توسعه به ۱۵ ميليون تن خواهد رسيد.
طيبى ميزان ذخيره قطعى معدن سنگ آهن گل گهر را که داراى ۶ توده يا منطقه معدنى است، يک ميليارد و ۱۳۵ ميليون تن و ميزان ذخيره قابل استخراج را حدود ۲ ميليارد تن ذکر کرد.
وى در مورد قيمت سنگ آهن توضيح داد: کميته تعيين قيمت سنگ آهن در سازمان توسعه و نوسازى معادن و صنايع معدنى ايران (ايميدرو) قيمت سنگ آهن را که در حال حاضر به ازاى هر تن ۲۶۰ هزار ريال است، تا دو هفته آينده ۲۹۰ هزار ريال اعلام خواهد کرد.
به گفته وى قيمت سنگ آهن در ايران در حال حاضر حدود ۳۵ درصد از ميانگين نرخ جهانى کمتر است.

طيبى با اشاره به اجراى طرح جامع فولاد به منظور دستيابى به ۸/۲۸ ميليون تن فولاد تا پايان برنامه چهارم گفت: براى دستيابى به هدف مذکور نياز به حدود ۴۰ ميليون تن سنگ آهن است که مجتمع گل گهر ۱۵ ميليون تن آن را تامين خواهد کرد.
وى تصريح کرد: چنانچه در اجراى طرح هاى توسعه فولادى و طرح هاى توسعه توليد سنگ آهن هماهنگى باشد، نيازى به واردات سنگ آهن نخواهد بود. وى ذخاير سنگ آهن شناسايى شده و قابل استخراج در کشور را حدود ۱۱ ميليارد تن برآورد کرد و گفت: ايران از نظر ذخيره سنگ آهن در آسيا در رده سوم و در جهان در رده بيست و هشتم قرار دارد. مديرعامل مجتمع سنگ آهن گل گهر مهمترين پروژه هاى در دست اجراى اين مجتمع را پروژه احداث کارخانه گندله سازى، پروژه بهره بردارى از معدن شماره سه، پروژه بازيابى هماتيت و گوگردزدايى از کنسانتره آهن، پروژه خردايش و دانه بندى سنگ آهن و اجراى سيستم جامع مکانيزه ذکر کرد. طيبى در مورد پروژه بهره بردارى از معدن شماره سه مجتمع گفت: هدف از اجراى اين پروژه استخراج سنگ آهن، توليد کنسانتره سنگ آهن و گندله با ظرفيت برداشت سالانه ۱۴ ميليون تن سنگ آهن، توليد سالانه ۱۰ ميليون تن کنسانتره و توليد ۱۰ ميليون تن گندله در سال است. ذخيره اين معدن ۶۴۳ ميليون تن است. وضعيت اين پروژه اکنون در مرحله خاکبردارى و آماده سازى معدن براى تجهيزات کارخانه ها است. مناقصه بين المللى براى کارخانه هاى کنسانتره و گندله سازى نيز برگزار شده که در مجموع ۱۹ شرکت متشکل از ۱۰ شرکت خارجى و ۹ شرکت داخلى اسناد مناقصه را خريدارى کرده اند. مهلت ارائه پيشنهادهاى قيمت تا پايان تيرماه تعيين شده و تا پايان شهريورماه ۸۵ برنده مناقصه اعلام خواهد شد. مدت اجرايى اين طرح چهار سال و روش اجراى آن EPC (طرح، اجرا، راه اندازى) است و برآورد سرمايه گذارى آن ۶۵۰ ميليون يورو و ۲۵۰۰ ميليارد ريال و منابع تامين آن فاينانس و منابع بانکى داخلى و خارجى است.

وى در مورد پروژه احداث کارخانه هاى گندله سازى مجتمع گفت: هدف از اجراى اين طرح توليد گندله مناسب براى فرآيند احياى مستقيم با ظرفيت ۵ ميليون تن در سال است. اجراى اين پروژه از مهرماه سال ۸۳ شروع شده و ۱۰/۱۰/۸۶ زمان اتمام پروژه خواهد بود. اين پروژه نيز به شيوه EPC (طرح، اجرا، راه اندازى) در حال اجرا است که برآورد سرمايه آن نيز ۱۷۸ ميليون يورو و منابع آن تسهيلات فاينانس، حساب ذخيره ارزى و منابع داخلى است.
طيبى ديگر پروژه در دست اجرا را پروژه بازيابى هماتيت و گوگردزدايى از کنسانتره آهن ذکر کرد و افزود: هدف اين پروژه توليد کنسانتره هماتيتى از باطله هاى موجود و گوگردزدايى کنسانتره مگنتيتى است که ظرفيت آن ۵۷۰ هزار تن کنسانتره هماتيتى به اضافه ۴۶۰ هزار تن کنسانتره مگنتيتى گوگردزدايى شده در سال است.
وضعيت طرح انجام مراحل پايه اى طرح، تجهيز کارگاه و شروع عمليات ساختمانى، مدت اجراى آن ۲۵ ماه و روش اجراى طرح EPC (طرح، اجرا، راه اندازى) است. برآورد سرمايه گذارى ۲۵ ميليون يورو و منابع تامين آن تسهيلات فاينانس و منابع داخلى است. وى هدف از اجراى پروژه HPGR (خارج سازى بار در گردش) ديگر پروژه اين مجتمع را توليد کنسانتره مگنتيتى از مواد برگشتى آسياهاى خشک با ظرفيت يک ميليون تن در سال ذکر کرد و گفت: وضعيت طرح انجام تست هاى مورد نياز با همکارى دانشگاه آخن آلمان و شرکت KHD آلمان و در حال بررسى فنى پيشنهادهاى مدعوين مناقصه و انتخاب پيمانکار است که بازگشايى پاکات نيز در نيمه نخست خردادماه ۸۵ خواهد بود. مدت اجرا نيز ۱۸ ماه پس از انعقاد قرارداد خواهد بود. طيبى در مورد پروژه خردايش و دانه بندى سنگ آهن هماتيتى نيز اظهار داشت: هدف اين پروژه افزايش کمى و کيفى توليد محصولات کلوخه و نرمه سنگ آهن هماتيتى با ظرفيت يک ميليون تن در سال است. طرح در حال حاضر داراى ۴۵ درصد پيشرفت کلى و مدت اجرا ۹ ماه و زمان اتمام آن ۲۰/۶/۸۵ است. روش اجرا EPC است و برآورد سرمايه گذارى آن ۱۸ ميليارد ريال است که از محل منابع داخلى شرکت تامين مى شود. طيبى به اجراى پروژه پياده سازى سيستم جامع مکانيزه در مجتمع گل گهر نيز اشاره کرد و افزود: هدف اين پروژه استفاده از فرآيندها و تجارب موفق جهانى و پياده سازى آن به صورت مکانيزه است. مدت زمان اجرا ۱۴ ماه شامل (۱۰ ماه راه اندازى و ۴ ماه پشتيبانى) است. برآورد سرمايه گذارى براى خريد ليسانس و پشتيبانى يکساله مبلغ ۴۳۵ هزار و ۵۹۸ دلار، خريد Server و تجهيزات جانبى ۲ ميليارد ريال و پياده سازى نرم افزار و پشتيبانى ۶ ماهه ۸ ميليارد و ۵۰۰ ميليون ريال است که از منابع داخلى تامين مى شود.
اردشير عسگرى مدير معدن مجتمع سنگ آهن گل گهر نيز در جمع خبرنگاران بازديدکننده از اين معدن گل گهر گفت: از ابتداى معدنکارى تا پايان سال ۸۴ حدود ۶۵ ميليون تن سنگ آهن از آنومالى شماره يک استخراج شده که اين ميزان ۳۵ درصد ذخيره قابل برداشت آنومالى شماره يک (۱۸۵ ميليون تن) را شامل مى شود. وى افزود: از آغاز بهره بردارى کارخانه در سال ۱۳۷۲ تا پايان سال ۸۴ طى اين مدت ۱۲ سال معادل ۷/۳۱ ميليون تن کنسانتره سنگ آهن توليد شده است. مشتريان عمده داخلى، شرکت هاى فولاد مبارکه و فولاد خوزستان است. ميزان کل استخراج تا پايان سال ۸۴ نيز ۶۵ ميليون و ۴۵۶ هزار تن است. عسگرى اظهار داشت: ميزان استخراج سنگ آهن در اين مجتمع در سال گذشته بيش از ۱۱ ميليون و ۵۰۰ هزار تن و در ۲ ماهه فروردين و ارديبهشت ۸۵ معادل ۲ ميليون و ۱۶۵ هزار تن است. ميزان توليد کنسانتره سنگ آهن سال گذشته مجتمع نيز ۴ ميليون و ۶۲ هزار و ۲۰۵ تن و در ۲ ماهه نخست سال ۸۵ معادل ۸۵۰ هزار و ۶۵۰ تن بود.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :