<P dir=rtl>ذخایر 60 تنی طلا در کردستان استخراج می‌شود</P>

۲۹ خرداد ۱۳۸۳ | ۱۷:۲۴ کد : ۹۱۹ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۱۱۸
<P dir=rtl>وزیر صنایع و معادن گفت: با توجه به پتانسیل‌های معدنی موجود در کشور، سرمایه گذاری خارجی در معادن ایران باید بیش از مقدار کنونی باشد...</P>

وزیر صنایع و معادن گفت: با توجه به پتانسیل‌های معدنی موجود در کشور، سرمایه گذاری خارجی در معادن ایران باید بیش از مقدار کنونی باشد.
اسحاق جهانگیری گفت: با توجه به اینکه هنوز سرمایه گذاری خارجی در بخشهایی که دارای ریسک کمتری هستند به طور عمده انجام نشده است، اظهار داشت: دلایلی که برای عدم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشور مطرح است، در مورد معدن هم صدق می‌کند.
وی با اشاره به این که در بخشهایی از معدن که نیاز به سرمایه‌گذاریهای بزرگ وجود داشته، سرمایه گذاران خارجی حضور یافته اند گفت: هم اکنون یک شرکت انگلیسی در استان کردستان، اکتشافات معادن طلا را تقریبا نهایی کرده است و به یک معدن خوب طلا را تقریبا نهایی کرده است و به یک معدن خوب طلا دسترسی پیدا کرده که قرار است تا سال 2006 وارد مرحله استخراج آن شوند.
وی با اشاره به این که این شرکت انگلیسی تا کنون چند میلیون دلار صرف اکتشاف این معدن کرده است، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی آنها برای ذخیره طلای این معدن بیش از 60 تن است.
جهانگیری همچنین با اشاره به این که یک شرکت کانادایی نیز در محدوده وسیعی از منطقه سیستان و بلوچستان در حال اکتشاف است، تصریح کرد: یک شرکت خارجی دیگر نیز در زمینه فعالیتهای اکتشافی در مس با ایران در حال همکاری است.
وی در ارتباط با استفاده از حساب ذخیره ارزی نیز اظهار داشت: صنایع معدنی بالاترین استفاده را از حساب ذخیره ارزی داشته اند، به طوری که تنها در زمینه سیمان، بیش از 34 میلیون طرح از این حساب گشایش اعتبار شده و حدود 17 میلیون تن دیگر نیز به تصویب رسیده که در مرحله گشایش اعتبار است.
وی با اشاره به استفاده مناسب صنایع فرآوری سنگ از حساب ذخیره ارزی یادآور شد: بخش عمده ای از رقم 4 میلیون دلاری که تاکنون برای بخش خصوصی از حساب ذخیره ارزی گشایش اعتبار شده، مربوط به صنایع معدنی است.


هفته نامه معدن و توسعه

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :