<P class=MsoNormal dir=rtl style="TEXT-JUSTIFY: kashida; MARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: justify; TEXT-KASHIDA: 0%"><STRONG><FONT size=2>معرفی اتحادیه بین المللی علوم زمین</FONT></STRONG></P>

۲۸ خرداد ۱۳۸۳ | ۰۸:۴۰ کد : ۹۱۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۹۰۳
اتحادیه بین المللی علوم زمین بزرگترین....

اتحادیه بین‌المللی علوم زمین<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 International <?xml:namespace prefix = st2 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />Union of Geological Sciences                                                

نشانی:www. iugs.org 

اتحادیه بین‌المللی علوم زمین بزرگ‌ترین و فعال‌ترین سازمان علمی غیردولتی جهان است که در سال <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:cs:smarttags" />1961 با هدف هماهنگی برنامه‌های پژوهشی بین‌المللی علوم زمین تأسیس شد. یکی از اهداف این اتحادیه، مطالعه مسائل زمین‌شناختی مهم در گستره جهانی و همکاریهای بین المللی و میان‌رشته‌ای در علوم زمین است.

توجه ویژه IUGSدر سده بیست ویکم بر موارد زیر است :

 •  تشخیص و ارزیابی منابع انرژی و معدنی

 • تغییرات جهانی

 • خطرهای زمین شناختی

 • زمین‌شناسی زیست‌محیطی

کمیسیونها، کمیته‌ها و گروههای کاری IUGS با پژوهشهای بسیار متنوع زمین‌شناسی مورد توجه دولتها، صنایع و گروههای آموزشی در شاخه های علوم زمین سروکار دارند.

IUGS هر چند سازمانی نوپاست اما در این مدت رشد سریعی را در زمینه‌های مختلف نشان داده است. این سازمان هماهنگی گسترده‌ای بین متخصصان مختلف علوم زمین در سراسر جهان از راه سازماندهی نشستها و طرحهای پژوهشی بین المللی، سمپوزیومها، سفرهای علمی و عملیات صحرایی و نیز انتشارات خود انجام می دهد. برای مثال IUGS هم اکنون در زمینه‌های زیر فعال است :

 • تشخیص و تعیین مسائل اساسی در شناخت فرآیندهای زمین شناختی در زمین و دیگر سیاره‌ها

 •  تشویق و پیشبرد ارائه مفاهیم، مدلها و راهکارهای نو

 • تمرکز بر مطالعه مسائل مهم اقتصادی یا زیست محیطی بین‌المللی که حل آنها نیاز به یک مبنای زمین شناسی دارد

 • انجام توافقهای بین المللی بر نام‌گذاری و رده بندی در شاخه‌های مختلف علوم زمین مانند چینه‌شناسی، سنگ شناسی و زمین‌ساخت

 • تقویت سازوکارهای تسهیل همکاریهای بین‌المللی در پژوهش و تبادل اطلاعات زمین‌شناختی

 • انتشار، توزیع و استفاده از اطلاعات زمین‌شناختی در بین کشور‌ها

 • پشتیبانی از ارتباطهای نو در میان و درون شاخه‌های مختلف علوم وابسته به زمین‌شناسی در سطح جهانی

 • جذب پژوهشگران و دانشجویان توانا و علاقمند به زمین‌شناسی و زمینه‌سازی آموزش برای دانشجویان علاقمند

 • تقویت درک عمومی از سیاره زمین، موقعیت آن در فضا و مطالعه آن

 

دبیر خانه IUGS در ترونجم (Trondheim) نروژ، در سازمان زمین شناسی آن کشور (NGU) واقع بوده، و وزارت بازرگانی و صنایع نروژ، حمایت مالی آن را بر عهده دارد.

پایگاه اطلاعاتی IUGS، پیوند (link) هایی به شرح زیر دارد که می توان در هر کدام اطلاعات خاصی را یافت:

 

Scientific Activities

در این پیوند، اطلاعاتی درباره فعالیتهای علمی اتحادیه ارائه می شود:

 • کمیسیونها(Commissions) : کمیسیونهای علمی IUGSشامل 6 کمیسیون علوم زمین‌ برای برنامه ریزی محیط زیست، زمین‌شناسی رسوبی در مقیاس جهانی، تاریخ علوم زمین‌شناختی، مدیریت و کاربرد اطلاعات علوم زمین، چینه‌شناسی و سیستماتیک سنگ‌شناسی است که با ورود به هر کدام از این کمیسیونها در پایگاه اطلاعاتی، می توان با اهداف و فعالیتهای انجام شده آن آشنا شد.

 • برنامه های مشترک(Joint Programs) : برنامه های مشترک IUGSعبارت است از : برنامه بین المللی همبستگی (Correlation) زمین شناختی، کمیته علمی سنگ‌کره، کاربردهای سنجش از دور در زمین‌شناسی، برنامه پایدارسازی منابع معدنی، کنگره بین‌المللی زمین‌شناسی که باز هم، درباره هر کدام از این پیوندها می‌توان اطلاعات بیشتری از جمله اهداف و فعالیتهای انجام شده را به‌دست آورد.

 • گروههای کاری (Task Groups) : گروههای سوختهای فسیلی، زمینه‌های       زمین‌شیمی جهانی، مکانهای زمین‌شناختی جالب توجه جهان، ثابتهای واپاشی زمین‌گاهشماری و روابط عمومی در اینجا معرفی شده اند.

 • نوآوریها (Initiatives) : دو پیوند مهم شامل زمین نشانگرها (Geoindicators) و زمین‌شناسی پزشکی (Medical Geology) است. این دو شاخه از علوم زمین، زمینه های علمی بسیار فعال و پر کاربردی را در حل مسائل زیست محیطی یافته‌اند و از این رو، IUGS توجه خاصی به آنها دارد.

Directory

 در این پیوند، اطلاعاتی درباره هیأت اجرایی و مدیران IUGS در کمیته های علمی، کمیسیونهای علمی، برنامه های مشترک، گروههای کاری، نوآوریها، کشورهای عضو، سازمانهای پیوسته (همراه با پیوند به پایگاه اطلاعاتی آنها) ارائه می دهد.

Calendar

در این پیوند، اطلاعات مفیدی در مورد  سمینارها، همایشها و کنفرانسهای ملی و بین‌المللی علوم زمین در سالهای 2002 تا 2004 ارائه شده است و با ورود به آن می توان به اطلاعاتی از جمله زمان برگزاری، سازمان برگزار کننده و نشانی پایگاه اطلاعاتی دست یافت.

Publications

انتشارات اتحادیه شامل فصلنامه Episodes و تک‌نگاشتها (Monographs) است. Episodes پیشرفتهای مهم ناحیه‌ای و جهانی در علوم زمین را ارائه کرده و در بیش از 150 کشور جهان توزیع می‌شود. تک‌نگاشتها نتیجه فعالیتهای علمی IUGS را منتشر می کنند.

دسترسی کامل به مقاله‌های مجله Episodes نیاز به اشتراک دارد اما می توان خلاصه و متن کامل برخی مقاله‌ها را بر روی رایانه شخصی ضبط کرد.

در این صفحه می توان نمودار چینه‌شناسی بین‌المللی را نیز بر روی رایانه شخصی ضبط کرد که آخرین نسخه نمودار زمان زمین شناسی را ارائه می دهد. این نسخه را می‌توان از خبرنامه انجمن نیز درخواست نمود.

Transactions

در این صفحه، گزارش نشستهای سالانه کمیته اجرایی اتحادیه ارائه شده است . برای مثال، گزارش 62 صفحه ای پنجاهمین نشست  که در فوریه 2002 در زلاند نو برگزار شده است، را می توان مطالعه کرد.

History :

در این صفحه تاریخچه، شکل گیری، کمیته های اجرایی قبلی، و اطلاعاتی در مورد تاریخچه کنگره‌های بین‌المللی زمین‌شناسی ارائه شده است.

Hutchison Fund

بنیاد دانشمندان جوان هاچیسون در IUGS، بودجه‌ای را برای کمک به دانش‌پژوهان جوان اختصاص داده و این پیوند، اطلاعاتی را در مورد تاریخچه و چگونگی اعطای این کمک مالی ارائه می دهد.

Statutes & Byelaws

اساسنامه و آیین نامه، دلیل نامگذاری، اهداف، شیوه عضویت، سیاست مالی، ساختار، شورای مدیریت، کمیته اجرایی و .... اتحادیه را می توان در این پیوند یافت.

Links to IUGS Bodies :

در این صفحه پیوند‌هایی به کمیسیونها، کمیسیونهای فرعی، برنامه‌های مشترک، سازمانهای پیوسته و..... آورده شده که می توان به سادگی وارد بخشهای مورد نظر شد.

افزون بر پیوند های بالا که در ستون سمت چپ صفحه اصلی دیده می شود، مهم‌ترین اخبار و اطلاعات مرتبط با IUGS نیز در بخش میانی صفحه اصلی آورده شده است.

 

 

 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :