<P dir=rtl><FONT color=black size=2>معرفی غار زیبای رودافشان در استان تهران</FONT></P>

۲۸ خرداد ۱۳۸۳ | ۰۷:۲۷ کد : ۹۰۹ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۱۳۱
<P dir=rtl><FONT color=darkgreen size=2>غار رودافشان در استان تهران و در ۱۰۳ کیلومتری شهر تهران و ۶۲ کیلومتری شهر فیروزکوه و در مجاورت روستایی به همین نام واقع است</FONT></P>

غار در دامنه شمالی دره رودافشان قرار دارد. رودخانه دلیچای در ژرفای دره جریان دارد و آب دریاچه های تار و هویر را که حاصل ذوب یخچال های قره داغ است ، به رودخانه حبله رود می برد.
دهانه غار در ارتفاع ۱۸۰۰متری از سطح دریا و در داخل گودی بزرگی به قطر حدودا ۱۰۰متر قرار گرفته است و تنها از لبه گودی قابل مشاهده است . اختلاف ارتفاع دهانه غار و بستر رود حدود ۲۰۰ متر است. دهانه غار بسیار وسیع و قوسی شکل است و به درازای ۴۰متر و بلندی ۱۲متر است.
نخستین تالار عظیم غار به قطر ۸۰ در ۱۰۰متر و بلندای ۲۵متر بعد از دهانه قرار دارد . به علت استحکام لایه ها اثری از شکستگی و یا سنگ قابل سقوط در آن دیده نمی شود.این اعتقاد وجود دارد که هزاران سال قبل رودخانه همسطح دهانه غار بوده و احتمالا قسمتی از آب رودخانه دلیچای وارد دالان های غار شده و باعث گسترش و وسعت غار شده است. وجود تعدادی ایوان ساخته شده با سنگچین و مقادیری خرده سفال، نشانه سکونت انسان ها در غار در روزگار گذشته است.
تالار دوم پس از یک دیواره سنگچین قرار دارد و دارای ابعادی حدود ۶۰در ۵۰ و بلندای ۲۰ متر است و فاقد هر گونه غارسنگ ( ساختارهایی که در اثر انحلال و رسوبگذاری کانی ها در خلال جریان آب در داخل غار ها ایجاد می شود. مانند چکیده و چکنده) است.
تالار سوم دارای ابعادی در حدود ۵۰ در ۴۰ و بلندای ۱۵ متر است. سرتاسر این تالار از چکیده ها و چکنده های زیبا و ستون ها و آبشارسنگ های خارق العاده است. چکنده های نیزه ای و گل کلمی در سرتاسر سقف این تالار دیده می شود.
در ادامه مسیر اصلی غار یک پلکان آهنی ما را به دهلیزی می رساند که دخمه بزرگی به ابعاد 6 در ۴ متر و ارتفاع ۳ متر در انتهای آن واقع است. یک حوض آب و ستونی در وسط آن در دخمه دیده می شود. این دخمه را آناهیتا (الهه آبیاری و باروری ) نام نهاده اند.
در ادامه مسیر اصلی پرتگاه های فراوانی وجود دارد و مسیر پس از حدود ۱۶۰متر به دالان انتهایی غار می رسد که طول آن ۱۰ متر است و در ارتفاع ۱۷۵۰متری سطح دریا و ۵۰ متر پایین تر از ارتفاع دهانه غار است. طول غار در مسیر اصلی حدود ۵۵۰ متر است.
لازم است در بازدید از هر غاری به نکات زیر توجه شود:
۱- بدون راهنما هیچگاه وارد هیچ غاری نشوید.
۲- حتما لوازم کمک های اولیه را به همراه خود داشته باشید.
۳- چراغ قوه و باطری اضافه و شمع از واجبات است.
۴- لباس های ضد آب و محکم به تن کنید.
۵- قبل از ورود به غار مسئولان محلی و نزدیکان خود را از برنامه سفر و ساعات رفت وبرگشت خود مطلع سازید.
از دیدن زیبایی های غار لذت ببرید

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :