وزير صنايع و معادن معتقد است که بخش صنعت و معدن بايد بازارهاى خارجى را هدف بگيرند

۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۵ | ۰۴:۱۹ کد : ۹۰۳۹ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۶۲
دکتر طهماسبى صحبت هايش را از فاصله به وجود آمده بين دانشگاه و بخش صنعت و معدن آغاز مى کند...
دکتر طهماسبى صحبت هايش را از فاصله به وجود آمده بين دانشگاه و بخش صنعت و معدن آغاز مى کند، وى معتقد است که دانشگاه ها بايد کمک کنند تا بخش تحقيق و توسعه در حوزه هاى مختلف معدن و صنايع معدنى ترويج پيدا کند. همچنين وى مى گويد: بايد امکاناتى ايجاد شود تا فارغ التحصيلان رشته هاى فنى و مهندسان باتجربه با تکنولوژى هاى مدرن در بخش معدن و صنايع معدنى آشنا شوند. وزير صنايع و معادن معتقد است که بخش صنعت و معدن بايد بازارهاى خارجى را هدف بگيرند حتى بايد بازار مصرف صنعتى و معدنى داخلى را در خارج از کشور با تلاش جدى پيدا کرد. هفته نامه «معدن و توسعه» گفت وگو با وزير صنايع و معادن کرده است که متن آن در پى مى آيد:    
   آقاى دکتر در بازاريابى بخش معدن ضعيف عمل کرده ايم به طور مثال بازار صادراتى سنگ هاى تزيينى را از دست داده ايم نظر جنابعالى در اين خصوص چيست؟ بله. من اعتقاد دارم يکى از حوزه هايى که از آن غافل بوديم بحث توسعه معادن سنگ هاى تزيينى بود. متاسفانه استراتژى و برنامه مشخصى در اين نوع معادن وجود ندارد. البته وزارت صنايع و معادن براى رفع موانع توسعه بخش سنگ هاى تزيينى دو گروه کارى را فعال کرده است. به طورى که در معاونت معدنى گروه خاصى براى توسعه صنعت سنگ تشکيل شده است. همچنين در حال حاضر در وزارت صنايع و معادن گروهى مشغول تدوين استراتژى معدن هستند که توسعه صنايع سنگ قطعاً در اين استراتژى مدنظر قرار مى گيرد.    
   در حال حاضر تدوين اين استراتژى در چه مرحله اى قرار دارد؟ اصول کلى آن تدوين شده است و پيش بينى مى شود کل سند توسعه بخش معدن طى 8 ماه آينده ارائه شود. از طرفى مديران سازمان زمين شناسى کشور به دنبال شفاف سازى اطلاعات زمين شناسى هستند تا بخش خصوصى انگيزه و حضور بيشترى در فعاليت هاى معدنى داشته باشد. همچنين براى رفع موانع سرمايه گذارى اقداماتى براى اصلاح قانون معادن صورت گرفته است.    
   رويکرد اصلى وزارت صنايع و معادن در مورد صادرات مواد معدنى چيست؟ رويکرد اصلى اين است که مواد معدنى حداقل به صورت خام صادر نشود بلکه بايد صادرات مواد معدنى به صورت فرآورى شده باشد. بنابراين استراتژى دولت اين است که مواد معدنى به صورت فرآورى شده صادر شود.    
   آقاى دکتر، جنابعالى بر تشکيل سازمان غيردولتى فولاد براى اجراى طرح هاى توسعه اين صنعت اشاره کرديد لطفاً در اين خصوص توضيح بيشترى دهيد؟ حدود 6 ماه است که براى تشکيل اين سازمان مطالعاتى صورت گرفته است و اميدواريم در خردادماه اين سازمان تشکيل شود.    
   در مورد ساختار تشکيلاتى اين سازمان توضيح دهيد؟ اين سازمان به صورت يک شرکت سهامى عام اداره مى شود و اميدواريم اين مقوله باعث شود تا بتوان از حساب ذخيره ارزى جهت تامين منابع مالى استفاده کرد. موسسان و سهامداران اصلى آن ايميدرو و چند سازمان سرمايه گذار غيردولتى هستند که اجازه بدهيد اسمشان را نياورم و مابقى سهامداران که حدود 50 تا 60 درصد را تشکيل مى دهند مردم هستند که سهم آنها از طريق پذيره نويسى عمومى مشخص مى شود.   
   آيا اين سازمان نقش سياستگزار را در طرح هاى توسعه فولاد دارد؟ اين سازمان بيشتر نقش سرمايه گذار را دارد، اما به تدريج سازمان توسعه و نوسازى معادن و صنايع معدنى ايران (ايميدرو) به عنوان سياستگزار در امور تجارى ايفاى نقش خواهد کرد چرا که سازمان توسعه با شرکت هاى فولاديى که تحت پوشش دارد و از طرفى با بهره بردارى از طرح هاى جديد که در دست اقدام دارد مى تواند در سال هاى آينده به عنوان بزرگترين فولادساز خاورميانه نقش يک سياستگزار را در امور تجارى داشته باشد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :