مرز های شرقی سرزمین استرالیادشت های سیلابی را به وجود آورده اند

۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۵ | ۰۶:۱۵ کد : ۸۹۴۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۵۵
در این سرزمین با وجود بارندگی خیلی کم، تنها بارش باران های موسمی بعد از فصل تابستان، مناطق کوهستانی شمال و شرق این کشور را...

در نواحی مرز های شرقی سرزمین استرالیا، شبکه پیچیده ای از رودخانه ها در خاک های رسی قدیمی گسترش یافته و دشت های سیلابی را به وجود آورده اند که در آنها بستر رودخانه های خشک امتداد دارند. در این سرزمین با وجود بارندگی خیلی کم، تنها بارش باران های موسمی بعد از فصل تابستان، مناطق کوهستانی شمال و شرق این کشور را تحت تاثیر قرار می دهد که نتیجه آن سیلاب هایی با سرعت حرکت آهسته و به سمت دشت های سیلابی اشاره شده است. در حال حاضر این جریانات در انتهای مسیر خود موجب تشکیل دریاچه هایی همچون یاما یاما (Yamma Yamma) و ایره (Eyre) می شوند. یکی از بزرگترین شبکه کانال های رودخانه ای استرالیا، کوپر کریک (Cooper Creek) می باشد که در تصاویر با قدرت تفکیک متوسط MODIS ماهواره ترا (Terra) ناسا، در 4 ماه مه 2006 (تصویر بالا) و 14 آوریل 2006 (تصویر پایین) مشخص گردیده است.
   این تصاویر نشان می دهد که سامانه آبراهه ای کوپر کریک، توسط سیل های فصلی پوشیده شده است. کانال های رودخانه ای در 14 ماه آوریل 2006، تنها دارای مقادیر کمی آب بوده که توسط پوشش گیاهی اندک و غیر متمرکز در امتداد آبراهه ها قابل تشخیص است. دریاچه یاما یاما، حوضچه نمکی بوده که در سمت چپ تصویر به رنگ سفید مشاهده می شود و در اثر تبخیر های پی در پی و مکرر، دارای نهشته های رسوبی گردیده است. با وقوع سیل در بخش هایی از آبراهه های کوپر کریک در 4 مه 2006، سیلاب به مجاورت دریاچه یاما یاما رسیده که در تصویر آب با رنگ آبی در امتداد کانال ها دیده می شود. با تفسیر بصری تصویر ماهواره ای مزبور، می توان نتیجه گرفت که آب سرریز شده از سیلاب های رودخانه به سمت دریاچه یاما یاما وارد شده است. کاربری زمین های اطراف این سامانه رودخانه ای، پرورش احشام می باشد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :