کلیه معادن فعال استان کرمانشاه تحت پوشش صندوق بیمه قرار می‌گیرند

۱۶ فروردین ۱۳۸۵ | ۰۳:۲۴ کد : ۸۵۱۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۹۱
مسئولین صنایع و معادن کرمانشاه ضمن حمایت از بهره برداران کلیه معادن فعال در سطح استان را تحت پوشش صندوق بیمه قرار داده و ضمن...
مسئولین صنایع و معادن کرمانشاه  ضمن حمایت از بهره برداران کلیه معادن فعال در سطح استان را تحت پوشش صندوق بیمه قرار داده و ضمن معرفی معدنکاران به سازمان توسعه و نوسازی معادن به منظور اخذ تسهیلات ،از فعالیتهای معدنی انجام شده مرتبا" بازدید به عمل می‌آورند.
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور مهندس جمال تخت شاهی معاون امور تولید سازمان صنایع و معادن استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار این سازمان در خصوص تعداد معادن فعال کرمانشاه گفت : 72 معدن فعال شامل 13 معدن مرمریت ، 19 معدن  مرمریت دولومیتی ، 11 معدن سنگ لاشه ، 13 معدن قیر طبیعی ، 6 معدن سنگ کچ ، 8 معدن مخلوط کوهی ، یک معدن سیلیس و یک معدن سنگ آهک و مارن در استان وجود دارد که کلا" در اختیار بخش خصوصی و یا تعاونی های معدنی است .
وی با بیان اینکه تعداد پروانه های اکتشاف صادره 48 فقره و گواهی کشف 12 مورد است، تصریح کرد : تعداد 12 فقره پروانه اکتشاف در 3 ماهه اول سال 84  صادر شده که این تعداد نسبت به سه ماهه اول سال 83 که 4 فقره بوده است ، 200 % افزایش پیداکرده است .
معاون امور تولید سازمان صنایع و معادن کرمانشاه با بیان اینکه استعدادهای فراوانی درخصوص پتانسیلهای معدنی در استان وجود دارد ، خاطر نشان کرد : کرمانشاه در زمینه وجوه پتانسیلهای مواد معدنی غیر فلزی شامل انواع سنگهای تزئینی ، بیتومین ، خاکهای صنعتی ، گچ و مارن ، خاک رس و سیلیس بوده که انجام عملیات اکتشافی گسترده بر روی آن میتواند نقش عمده ای را در جهت ایجاد اشتغال در استان را ایجاد نماید .
وی در ادامه یادآور شد : در ارتباط با با ماده معدنی قیر طبیعی که به نوعی منحصر به فرد می باشد ، به دلیل عدم توان مالی و حتی فنی کافی قادر به انجام عملیات استخراج اصولی نبوده و بیشتر از پیمانکار در زمینه استخراج استفاده می نمایند ، لذا نیاز به حمایت از آنان در ارتباط با اختصاص تسهیلات بانکی جهت تجهیز معدن در قبال استفاده از نیروی مشخص می باشد.
مهندس تخت شاهی در خصوص معادن متروک استان گفت : 42 فقره معدن متروکه در استان وجود دارد که پس از بررسی های کارشناسی در خصوص وضعیت کمی و کیفی آنها مقدمات کار جهت انجام تشریفات مزایده به منظور واگذاری به افراد واجد شرایط در دست اقدام است .
 معاون امور تولید سازمان صنایع و معادن کرمانشاه گفت : با توجه به مساحت کرمانشاه حدود 10% از مساحت استان تحت انجام عملیات اکتشاف قرار گرفته و از طرفی نقشه ژئوشیمیایی یکصدهزار سنقر با سرمایه گذاری سازمان صنایع و معادن استان تهیه شده است .
وی در خصوص عملکرد سازمان زمین شناسی کشور گفت : تاکنون نقشه های یکصدهزار زمین شناسی کرمانشاه ، سنقر ، هرسین و میانراهان تهیه شده و نقشه های اسلام آباد غرب و کامیاران نیز در دست تهیه و همچنین نقشه ژئوشیمیایی 1:100000 هرسین تهیه شده است .در کل عملکرد سازمان زمین شناسی در خصوص نقشه های زمین شناسی استان مناسب بوده که در خصوص نقشه‌های ژئوشیمیایی و دور سنجی باید کارهای بیشتری انجام شود.
تخت شاهی در خاتمه عملکرد دولت قبلی در بخش معدن را مثبت ارزیابی کرد و گفت : عملکرد دولت در چند سال اخیر بسیار خوب بوده که به عنوان مثال می توان به تاسیس سازمان نظام مهندسی معدن و صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیتهای معدنی و همچنین حمایتهای دولت از متقاضیان بخش معدن در زمینه ارائه تسهیلات به آنها اشاره نمود که انتظار می رود این حمایتها در دولت جدید ادامه داشته و با توجه به بالا بودن قیمت ماشین آلات بودجه های تخصیص یافته را در این زمینه به چندین برابر افزایش دهند.

کلید واژه ها: کرمان کرمانشاه


نظر شما :