خبر توقف پروژه 100 هزار تنی روی زنجان تکذیب شد

۰۵ بهمن ۱۳۸۴ | ۰۰:۵۶ کد : ۷۶۴۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۵۹
روز گذشته مطلبی با عنوان «اجرای پروژه 100هزار تنی روی زنجان متوقف شد..
روز گذشته مطلبی با عنوان «اجرای پروژه 100هزار تنی روی زنجان متوقف شد» در این صفحه به چاپ رسید که پیرو درج این مطلب، شرکت تولید روی ایران توضیحاتی را به شرح زیرارسال کرده است.
1. در بهمن ماه 1381 شرکت تولید روی ایران توسط سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و شرکت توسعه معادن روی ایران به منظور اجرای پروژه احداث کارخانجات یکصد هزار تنی تولید شمش روی زنجان احداث شد.
این شرکت از طریق مناقصه بین‌المللی نسبت به تعیین پیمانکار اقدام کرد که قرارداد کلید گردان اجرای طرح در خردادماه 1383بین این شرکت و گروه برنده شامل شرکت‌های کاهنربا (ایران)، اتوکمپو (فنلاند)، آب ب (سوئیس) و تایم (اسپانیا) منعقد شد.
از آن تاریخ اقدامات لازم جهت تامین مالی طرح به شرح ذیل صورت پذیرفت:
الف: اخذ سهمیه فاینانس (جهت ضمانت وام فاینانس) از وزارت صنایع و معادن در شهریورماه 1383
ب: اخذ مجوز مسدودی ارزی از بانک مرکزی در مهرماه همان سال
ج: اخذ تاییدیه قرارداد از بانک مرکزی در دی‌ماه همان سال
د: تایید پیشنهاد فاینانس بانک فرانسوی SG در اسفندماه همان سال.
ضمنا با توجه به محدودیت‌های بانک فرانسوی در تامین مالی بخش داخلی قرارداد (سهم پیمانکار ایرانی)، در تیرماه 1384 بانک کردیت سوئیس جایگزین بانک فوق‌الذکر شد.
در حال حاضر پس از جلسات متعدد این شرکت با مدیران ارشد بانک‌های تجاری ایران، این بانک‌ها در حال بررسی طرح جهت پذیرش عاملیت بوده که پس از تایید طرح و پذیرش عاملیت توسط یکی از بانک‌های ایرانی، قرارداد فاینانس منعقد و متعاقبا اجرای طرح آغاز می‌شود.
2. همانگونه که ذکر شد در حال حاضر اجرای طرح متوقف نبوده بلکه یکی دیگر از مراحل تامین مالی از طریق فاینانس (اخذ مجوز عاملیت) در حال انجام است.
3. هیچ تغییری در مدیریت طرح و کارفرما نبوده و این طرح کماکان با مدیریت و تحت نظر مستقیم شرکت تولید روی ایران است.
4. بررسی مجدد طرح توسط شرکت توسعه معادن روی ایران صحت ندارد.
5. برای اجرای طرح، منطقه زنجان در نظر گرفته شده که در حال حاضر کار گروه آمایش و محیط زیست استان در حال بررسی گزینه‌های پیشنهادی جهت تعیین نهایی محل اجرای طرح از بین گزینه‌های معرفی شده توسط کارفرما در منطقه زنجان است.
6. آقای علی‌اکبر ریاضی که به عنوان مدیر هماهنگی پروژه معرفی شده، نایب رییس هیات مدیره شرکت کاهنربا (عضو گروه پیمانکار) بوده و هیچ گونه مسوولیتی در تصمیم‌گیری در خصوص توقف و یا اجرای پروژه ندارد، ضمن اینکه ایشان نیز طی نامه مورخ 3/11/84 (به شرح پیوست) خطاب به دبیر سرویس اقتصادی ایسنا اعلام توقف اجرای پروژه (تیتر مطلب چاپ شده) را تکذیب نموده و اصلاح آن را خواستار گردیده که ظاهرا تاکنون اقدامی نشده است.

کلید واژه ها: زنجان


نظر شما :