<P dir=rtl><STRONG>رییس‌جمهور نخستین ذوب‌آهن غیردولتی ایران را افتتاح می‌کند</STRONG></P>

۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۳ | ۱۶:۲۴ کد : ۶۲۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۹۹
<P dir=rtl><FONT size=2> گروه صنعت و معدن: سید محمد خاتمی رییس‌جمهوری اسلامی ایران هفته آینده رسما نخستین کارخانه ذوب‌آهن بخش خصوصی ایران را افتتاح می‌کند ...</FONT></P>

رییس‌جمهور نخستین ذوب‌آهن غیردولتی ایران را افتتاح می‌کند

    گروه صنعت و معدن: سید محمد خاتمی رییس‌جمهوری اسلامی ایران هفته آینده رسما نخستین کارخانه ذوب‌آهن بخش خصوصی ایران را افتتاح می‌کند.

    قرار است در ابتدای هفته آینده فاز اول کارخانه ذوب‌آهن آلیاژی ملایر با حضور عده‌ای از مقامات کشوری به بهره‌برداری برسد.

    کارخانه مذکور با ظرفیت اسمی یکصد هزار تن شمش فولادی در سال در زمینی به مساحت 100 هکتار در حدفاصل دو شهر بروجرد و ملایر و با سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی 120 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی احداث و راه‌اندازی شده است.

    مجتبی جعفری عضو هیأت‌مدیره کارخانه ذوب‌آهن آلیاژی ملایر با اعلام این خبر گفت: این کارخانه که نخستین تلاش بخش خصوصی برای تأمین نیاز شمش فولاد در کشور و گامی در راستای کاهش انحصار دولت در تولید ماده اولیه محصولات فولادی است، اشتغال‌زایی 500 نفر به‌طور مستقیم و حداقل 4000 نفر به‌طور غیرمستقیم را ایجاد می‌کند.

    جعفری افزود: راه‌اندازی این کارخانه سالانه حداقل 43 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور به ارمغان می‌آورد. همچنین بخشی از نیاز واحدهای تولیدکننده فولاد با شمش وارداتی مرتفع می‌شود.

    عضو هیأت‌مدیره ذوب‌آهن آلیاژی ملایر تصریح کرد: 17 میلیارد ریال از هزینه احداث و راه‌اندازی این کارخانه از شبکه بانکی کشور به صورت تسهیلات دریافت شده است و به علت نیاز واحدهای فولادسازی کشور تمامی محصول تولیدی این کارخانه در داخل مصرف خواهد شد.

    وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی شده است این طرح در سال نخست 70 هزار تن شمش فولادی تولید کند، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ماده اولیه مورد نیاز این کارخانه را قراضه‌های فولادی تشکیل می‌دهند و تهیه قراضه‌ در جهان با چالش‌های عمده‌ای مواجه شده است و از سوی دیگر ایران توانایی و پتانسیل‌های فراوانی برای استخراج و فرآوری سنگ‌آهن دارد، طرح احیا مستقیم فولاد با هدف جایگزینی آهن اسفنجی به جای قراضه نیز در کنار کارخانه مذکور، پیش‌بینی شده است که رییس‌جمهور در روز افتتاح کلنگ طرح احیا مستقیم را نیز به زمین خواهد زد.

    جعفری تأکید کرد: دانش فنی نخستین کارخانه ذوب‌آهن بخش خصوصی توسط متخصصان داخلی تأمین شده است.

 

کلید واژه ها: بوشهر


نظر شما :