شهرک قدس استان قم به گسل زلزله نزدیک است

۲۸ آبان ۱۳۹۰ | ۱۴:۴۳ کد : ۶۱۰۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۰۶۳
مسوولان استان قم از نزدیکی یکی از شهرکهای مسکونی استان قم به گسل‌ زلزله ...
مسوولان استان قم از نزدیکی یکی از شهرکهای مسکونی استان قم به گسل‌ زلزله خبر داده و نسبت به عواقب آن هشدار دادند. آنان با توجه به ‌این مساله و وجود خاک نامناسب، شهرک قدس قم را در معرض خطر دانسته و خواستار اقدام عاجل متولیان امر شدند.
.مهندس "مجاهد ضیایی" معاون عمرانی استانداری قم  گفت: شهرک قدس به دلیل خاک نامناسب و نزدیکی به‌گسل زلزله بیشتر از دیگر نقاط این استان مورد تهدید می‌باشد
 وی افزود: وجود خاک‌های دستی از جمله رس و آهک در این منطقه لزوم ساخت و ساز اصولی و فنی راضروری دانست.
 ضیایی ادامه داد: از سویی خاک منطقه نفوذ ناپذیر است و آب در سطح جاری شده و پایه ساختمان‌ها را در معرض خرابی قرار داده ‌است. وی افزود: اخیرا نیز آب‌هایی که هنوز منشاء آن مشخص نشده در این شهرک ‌روان شده که برخی معتقدند از بالا دست به این منطقه سرازیر شده و یا منشا فاضلاب دارد و این آبها تاثیرات مخرب بر روی ساختمان‌ها داشته است. ضیایی، خطر تجمع این قبیل آبها را با توجه به تکانهای زمین خطرناک ذکر کرد و بیان داشت: در سال گذشته تجمع آب در پایه دیوار یک مدرسه دخترانه ‌در این منطقه و همزمانی آن با وقوع زلزله یک و نیم ریشتری در منطقه موجب وارد شدن خسارت عمده به‌این مدرسه شد.
 وی افزود: مطالعات زمین شناختی و تجمع آبهای سطحی، شناسایی خاکهای دستی منطقه و منع ساخت و ساز بر روی این خاکها و یا رعایت کامل اصول فنی ساختمان بر عهده شهرداری می‌باشد. رییس ستاد حوادث و سوانح غیرمترقبه قم نیز گفت: پیش از این در خصوص ساخت و ساز اصولی و فنی در این منطقه با توجه به مطالعات پهنه بندی زلزله هشدار داده شده بود. "محمد جواد کمالی" با اشاره به توصیه‌های پژوهشکده زلزله شناسی تهران که وظیفه پهنه‌بندی زلزله قم را برعهده داشته است، افزود: آنان معتقدند، صدور پروانه ساخت و ساز در شهرک قدس به مطالعات مشاور ذی‌ صلاح و طراحی مهندسی ویژه نیازمند است.
وی، ادامه می‌دهد: این پژوهشکده ساخت و ساز بر روی خاکهای دستی در شهرک قدس را قویا منع نموده و استفاده از چاههای جذبی را هشدار داده است. معاون خدمات شهری قم نیز گفت: "زه" آب منطقه شهرک قدس بالا است و مردم باید در ساخت و ساز ساختمان رعایت اصول فنی را نموده و از ساخت زیر زمین به ‌خصوص در مناطقی که احتمال آب گرفتگی بیشتر است، پرهیز کنند. در حال حاضر فعال‌ترین گسلهای قم در منطقه لنگرود و جنوب قم واقع شده که بخش‌های کوه خضر، شهرک قدس،زین‌الدین،ایثار و صفاشهر را تهدید می‌کند.

کلید واژه ها: قم


نظر شما :

نوید ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۷:۵۸
با تشکر از اطلاعات بسیار مفیدتون.کوه خضر درست است.لطفا به خط آخر توجه شود.