گواهی کشف اسید منیزیم در معادن دریاچه نمک قم صادر شد

۱۳ شهریور ۱۳۹۰ | ۰۴:۵۰ کد : ۵۹۸۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۳۶
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور مهندس غلام‌حسین احدی رئیس سازمان صنایع و معادن استان قم در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه خبر این سازمان گفت : به لحاظ غیر قابل بازگشت بودن بسیاری از هزینه‌های اکتشاف،‌دولت باید با انجام عملیات اولیه زمین‌شناسی و پی‌جویی در معادن ...
اسید منیزم جزء مواد اولیه نسوزها و فولاد می‌باشد که پس از صدور گواهی کشف این ماده از دریاچه نمک قم، بهره‌برداری از این ذخیره قابل توجه توسط بخش خصوصی توسعه و شتاب بالایی می‌یابد.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور مهندس غلام‌حسین احدی رئیس سازمان صنایع و معادن استان قم در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه خبر این سازمان گفت : به لحاظ غیر قابل بازگشت بودن بسیاری از هزینه‌های اکتشاف،‌دولت باید با انجام عملیات اولیه زمین‌شناسی و پی‌جویی در معادن و دستیابی به نتایج قابل قبول،‌مابقی فعالیت را به بخش‌های خصوصی واگذار کند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر 70 معدن فعالی در استان قم در حال فعالیت می‌باشند، تصریح کرد : بیشتر معادن موجود در قم توسط بخش‌های خصوصی اداره می‌شوند و با توجه به آما سرمایه‌گذاری‌ در بخش معدن استان مطلوب ارزیابی می‌شود که با پی‌گیری بیشتر مسئولین به توسعه بیشتری در این بخش دست خواهیم یافت.
احدی در ادامه یادآور شد : در خواستهای اکتشاف نسبت به سال گذشته و سالهای قبل ارتقاء قابل توجهی داشته و معادن در حال بهره برداری نیز با درخواست افزایش ظرفیت ، روند رو به رشدی را در بخش معدن استان می پیمایند.
رئیس سازمان صنایع و معادن قم در خصوص مشکلات موجود در بخش معدن این استان گفت : باید سعی کرد ماشین آلات سنگین معدنی با قیمت مطلوب تر در اختیار معدن کاران قرار بگیرد و مشکلات مراحل اخذ مجوز از دستگاههای مربوطه را راحتر به علاقمندان واگذار کنند و از سویی به لحاظ پرریسک بودن فعالیت در بخش معدن کشور،‌مسئولین سعی کنند با ارائه وام‌های اکتشافی توسط صندوق بیمه فعالیت در این بخش را تسهیل کنند.
وی با بیان اینکه مشکلات اولیه پی‌جویی و اکتشاف باید توسط سازمان زمین‌شنای و اکتشافات معدنی کشور تعدیل شوند، تصریج کرد : سازمان باید نقشه‌های ژئوفیزیک و ژئوشیمی مربوط به پی‌جویی‌های معدنی را تهیه و در اختیار سازمان صنایع و معادن قرار دهد تا آنها با حجم بالاتری به فعالیت بپردازند.
احدی گفت : نباید نگرانی جهت نگرانی جهت قرار دادن بسیاری از اعتبارات و سرمایه‌در دست بخش خصوصی جهت فعالیت‌در بخش معدن وجود داشته باشد و نحوه عملکرد به شکلی باشد که جای پای بخش‌های خصوصی و علاقمندان فعالیت در این رشته بیش از گذشته باز شود،‌که البته این امر مستلزم آماده‌سازی زیر‌بناهای مربوط به آن می‌باشد.
وی در خصوص عملکرد دولت در بخش کشور گفت : در صورت توسعه بخش زمین‌شناسی و اکتشافات، شاهد توسعه بخش معدن در کشور خواهیم بود و باید سعی کرد مانند بخش صنعت توسعه و شتاب گسترده‌ای به آن داد تا باعث کشف ذخایر عظیم‌تر و پر‌حجم‌تر وپر‌حجم‌تر در کشور باشیم.

وی در خاتمه از صدور گواهی کشف برای معادن دریاچه نمک قم خبر داد و گفت : توسط یکی از شرکت‌های سازمان توسعه و نوسازی معادن،‌گواهی کشف برای بهره‌برداری و ایجاد واحد فرآوری در این دریاچه جهت ایجاد کارخانه فرآوری اسید منیزیم صادر شد که در صورت انجام فعالیت‌های لازم به لحاظ استفاده این ماده در مواد اولیه نسوزها و فولاد به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

کلید واژه ها: قم


نظر شما :