برنامه تولید ۴/۳ میلیون تن سنگ‌آهن در جلال‌آباد آغاز شد

۲۸ تیر ۱۳۹۰ | ۰۴:۵۲ کد : ۵۹۸۲ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۷۲۸
طرح توسعه سنگ آهن جلال آباد زرند برای تولید ۴۰۰ هزار تن سنگ آهن در مرحله اول و سه میلیون تن کنسانتره در مرحله دوم آغاز به کار کرد...
طرح توسعه سنگ آهن جلال آباد زرند برای تولید ۴۰۰ هزار تن سنگ آهن در مرحله اول و سه میلیون تن کنسانتره در مرحله دوم آغاز به کار کرد. به گزارش "معدن و توسعه" طی اکتشافات مقدماتی و نیمه تفصیلی انجام شده روس ها در این معدن در سال ۱۳۵۵ ذخیره زمین شناسی این کانسار نزدیک به ۲۰۰ میلیون تن با عیار متوسط محتوی آهن، گوگرد و فسفر به ترتیب ۴۵، ۱۸/۱ و ۰۸/۰ درصد به دست آمده است.
 با توجه به اینکه ساختار کانسار جلال آباد از لحاظ کیفی در گروه ۲ ذخایر کمیته فنی قرار داشت ولی با این حال با سیاستگزاری توسعه ظرفیت سالانه تولید فولاد خام بالغ بر ۳۰ میلیون تن طی برنامه سوم و چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور اکتشاف تفصیلی کانسار توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در سال ۱۳۷۸ در دستور کار قرار گرفت.‏ براساس این گزارش، در ادامه اکتشافات قبلی، اکتشاف تفصیلی کانسار توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی کشور انجام شده و مجموعا با حفر ۸۱ حلقه گمانه اکتشافی به متراژ کلی حدود ۲۳۷۵۷ متر ذخیره کانسار مجددا توسط شرکت مهندسین مشاور کاوشگران و سپس شرکت ‏HATCH‏ مورد ارزیابی قرار گرفت. نتیجه ارزیابی مجدد، تعدیل و افزایش سطح طبقه بندی ذخایر با متوسط عیارهای آهن، گوگرد و فسفر به ترتیب ۵/۳۸، ۴۶/۱ و ۰۷/۰ درصد و لذا اولویت بندی بلوک های ذخیره به منظور طراحی، برنامه ریزی تولید کوتاه و بلندمدت بود. در حال حاضر طرح سنگ آهن جلال آباد زرند به صورت مجموعه ای شامل دو طرح کوتاه و بلندمدت در دست پیگیری است. در طرح کوتاه مدت به تولید سنگ آهن دانه بندی از بلوک های حائز شرایط استفاده در صنایع فولاد به روش کوره بلند و در طرح بلندمدت به طراحی، تجهیز و راه اندازی معدن و خط تولید کنسانتره مناسب استفاده در صنایع فولاد به روش احیای مستقیم توجه شده است. ظرفیت تولید سالیانه طرح کوتاه مدت ۴۰۰ هزار تن سنگ آهن دانه بندی است که به پیمانکار واگذار شده است و پیگیری واگذاری مجموعه طرح بلندمدت به صورت کلیدگردان ‏EPC‏ با ظرفیت تولید سالانه ۳ میلیون کنسانتره به شرکت واجد شرایط در دست انجام است.‏ گزارش بررسی های فنی و اقتصادی انجام گرفته توسط شرکت ‏HATCH‏ در مورد تجهیز بلوک های اصلی معدن و احداث کارخانه فرآوری و تولید برای کنسانتره نشان می دهد که با در نظر گرفتن توان تولید ۳ میلیون تن سنگ آهن در سال با در نظر گرفتن قیمت ۳۱ دلار بر تن، برای کنسانتره سنگ آهن نرخ برگشت سرمایه ‏‎(IRR)‎‏ طرح به ۵/۱۴ درصد می رسد که طبق بررسی های شرکت فوق در صورتی که قیمت فروش کنسانتره را ۳۵ دلار بر تن در نظر بگیریم که قیمت مناسبی است، نرخ برگشت سرمایه ‏‎(IRR)‎‏ طرح به ۲۲ درصد می رسد که نرخ بسیار مناسبی برای برگشت سرمایه گذاری انجام گرفته است. بر طبق بررسی های ‏HATCH‏ حدود ۱۴۰ تا ۱۷۰ میلیون دلار سرمایه گذاری در این طرح انجام خواهد گرفت و مدت زمان اجرای طرح پس از انعقاد قرارداد ‏EPC‏ تا شروع بهره برداری چهار سال و مدت زمان بهره برداری طرح بین ۱۷ تا ۲۵ سال برآورد شده است.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :