مرکز و شمال غرب ایران بهترین شرایط را برای رصد خورشید گرفتگی روز دوشنبه دارند

۲۹ آبان ۱۳۹۰ | ۱۴:۲۶ کد : ۵۹۲۹ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۶۲۳
ساکنان مناطق مختلف کشورمان به ویژه در استان‌های غربی می‌توانند ظهر دوشنبه، 11 مهرماه، شاهد رخداد یک خورشیدگرفتگی ...
ساکنان مناطق مختلف کشورمان به ویژه در استان‌های غربی می‌توانند ظهر دوشنبه، 11 مهرماه، شاهد رخداد یک خورشیدگرفتگی جزئی باشند.
محمد احمدی عامل، مسوول مرکز اختر شناسی ابن صلاح همدانی در گفت‌وگو با خبرنگار «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: اگر در نقطه‌ای روی کره خاکی در یک زمان خورشید گرفتگی اتفاق بیفتد باید یک چرخه ساروسی را پشت سر بگذارد تا بار دیگر این پدیده زیبا تکرار شود.
چرخه ساروسی یک دوره 18 سال و 11 روز و هشت ساعته را در بر می‌گیرد. در سال 1378 ایران در خط عبور این پدیده قرار داشت؛ بنابراین خورشید گرفتگی کلی بار دیگر در اسفندماه سال 1412 روی خواهد داد.
احمدی عامل تصریح کرد: اگر اثرنیروی گرانش ماه را لحاظ نکنیم، شهر نهاوند باید در سال 1396 بار دیگر شاهد این پدیده می‌بود اما با محاسبه کردن تاثیرات گرانش ماه درمی‌یابیم که ایران در سال 1412 بار دیگر کسوف کلی خواهد داشت.
وی ادامه داد: در هنگام خورشیدگرفتگی جزیی ماه از مقابل قرص خورشید گذر می‌کند و بخشی از قرص خورشید تیره می‌شود. با افزایش درصد پوشیدگی یا تیرگی قرص خورشید روشنایی محیط آسمان نیز کاهش می‌یابد.
احمدی عامل با بیان این که خورشید در گرفت روز دوشنبه در ایران حدود 35 درصد دچار گرفتگی خواهد شد، گفت: به این ترتیب تنها مقدار کمی از درخشش خورشید کاسته می‌شود در حالی که خورشید درست در وسط آسمان و بالای سر ما است و ماه قسمتی از رخ آن را می‌پوشاند و این رقص زیبا حدود دو ساعت به طول می‌انجامد .
مسوول مرکز اختر شناسی ابن اصلاح همدانی گفت: این خورشید گرفتگی در نواری که از کشورهای اسپانیا، پرتغال، تونس، لیبی و چند کشور دیگر آفریقایی می‌گذرد به صورت حلقوی و در مناطق دو طرف نوار مسیر، به صورت جزئی دیده می‌شود که هر چه به مسیر نزدیکتر باشند درصد گرفت بیشتر است.
احمدی عامل با اعلام این که در آسمان ایران این خورشید گرفتگی از حدود ساعت 13 و 5 دقیقه به وقت مرکز ایران آغاز شده و در ساعت 15 و 8 دقیقه به پایان خواهد رسید، افزود: بهترین شرایط برای مشاهده این کسوف در مرکز و شمال غرب ایران است که شاهد گرفت درصد بالاتری از قرص خورشید خواهند بود.
وی ادامه داد: در همدان آغاز گرفتگی ساعت 12 و 15 دقیقه و پایان آن ساعت 14 و 30 دقیقه می‌باشد البته همدان چون در غرب کشور است یکی از مناطق خوب برای رصد این پدیده می‌باشد. علاقه‌مندان می‌توانند برای مشاهده این پدیده در برنامه رصدی که از ساعت 11 و 30 دقیقه در مرکز اختر شناسی ابن اصلاح همدانی واقع در خیابان صدف، مجتمع تفریحی فرهنگی صدف، تپه حاج عنایت برگزار می‌شود، شرکت کنند.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :