در حالی که اعضای سازمان منتظر دریافت پروانه اکتشاف هستند، بررسی پرونده ها با کندی صورت می گیرد

۱۶ آذر ۱۳۹۰ | ۱۴:۳۱ کد : ۵۷۲۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۷۵
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و به نقل از ایسنا...
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و به نقل از ایسنا، دکتراحمد خاکزاد، دبیر سازمان نظام مهندسی استان تهران گفت:  در حالیکه بیش از دو سال از تشکیل سازمان نظام مهندسی معدن کشور می گذرد، هنوز بررسی پرونده اعضای این سازمان جهت دریافت پروانه اکتشاف نهایی نشده و تاکنون کمتر از 10 درصد آن مورد بررسی واقع شده است که این امر سازمان نظام مهندسی معدن را در خوابی زمستانی فرو برده است.
وی ادامه داد: صدور پروانه اکتشاف بر عهده وزارت صنایع و معادن است، ولی رسیدگی به پرونده اعضا و بررسی صلاحیت اولیه آنها توسط سازمان‌های نظام مهندسی معدن استان‌ها انجام می‌شود که متاسفانه این ارزیابی‌ها کمتر به نتیجه رسیده است.
او دلیل این امر را سختی آیین‌نامه نظام مهندسی معدن دانست و گفت: به دلیل شرایط سخت این آیین‌نامه، افراد متقاضی دریافت پروانه اشتغال معمولا امتیاز لازم را دریافت نمی‌کنند.
خاکزاد، بزرگترین مشکل موجود در آیین‌نامه را لحاظ کردن شرط سابقه کار برای اعضا دانست و گفت: به عنوان مثال برخی از متقاضیان قبلا در سازمان‌ها یا معادنی مشغول به کار بوده‌اند که هم‌اکنون آن مراکز منحل شده‌اند و نمی‌توانند گواهی اشتغال به کار گذشته خود را دریافت کنند.
وی افزود: برای حل این مشکل باید کار بررسی پرونده متقاضیان دریافت پروانه اکتشاف معدن به خبرگان سازمان نظام مهندسی استان‌ها واگذار شود، زیرا آنها از متقاضیان و سابقه کاری آنها شناخت دارند و نیازی به ارائه اسناد رسمی نیست.
او ادامه داد: براساس برنامه‌ریزی انجام شده باید پروانه اشتغال اعضای سازمان نظام مهندسی معدن تا پایان یک دوره سه ساله یعنی اواخر سال‌جاری صادر شود و این در حالی است که تاکنون از 1800 عضو سازمان نظام مهندسی استان تهران پرونده 150 نفر بررسی شده و از این تعداد حدود 40 نفر شرایط لازم برای دریافت پروانه اکتشاف را دارا هستند که اگر این روند ادامه داشته باشد، بررسی پرونده اعضا سال‌ها طول خواهد کشید. در این زمینه واگذاری اختیار اجرای برخی امور از جمله بررسی اعضای سازمان نظام مهندسی به خبرگان این سازمان، راه‌حل مشکل فعلی است.
دبیر سازمان نظام مهندسی استان تهران با بیان این که قرار است آیین‌نامه نظام مهندسی معدنی به صورت جزئی تغییر کند، گفت: بر اساس این تغییر به ازای سابقه فعالیت‌های علمی یا خدماتی در حد مطلوب، حدود یک تا دو امتیاز به اعضا داده خواهد شد که البته این راه مشکل‌گشا نیست و نمی‌تواند مشکل بررسی 10 هزار عضو سازمان نظام مهندسی معدن کشور را در طول یک سال برطرف کند.
خاکزاد در خصوص عدم برگزاری جلسات شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی معدن به دلیل به حد نصاب نرسیدن اعضای 11 نفره آن به خبرنگار ایسنا گفت: هفت نفر از این اعضا انتسابی هستند و چهار نفر توسط وزیر صنایع و معادن انتخاب می‌شوند که دلیل به حد نصاب نرسیدن اعضا و در نتیجه برگزار نشدن جلسات شورا، غیبت افراد انتخابی وزیر است.
وی ادامه داد: برخی از این اعضا نیز بازنشسته شده‌اند و درجلسات حضور ندارند و این در حالی است که جایگزینی نیز برای آنها تعیین نشده است و معمولا در هرجلسه دو نفر از اعضای انتخابی و دو نفر از اعضای انتسابی حضور ندارند.
خاکزاد با تاکید بر لزوم فعال شدن سازمان نظام مهندسی معدن گفت: مدیران این سازمان باید یا تمام وقت و یا به صورت نیمه وقت در سازمان حضور داشته باشند و این کار را در حاشیه بقیه فعالیت‌هایشان قرار ندهند.
وی، یکی دیگر از مشکلات سازمان نظام مهندسی معدن را نداشتن بودجه موردنیاز دانست و گفت: بودجه دولتی این سازمان و همچنین حق عضویت اعضا، کفاف نیاز آن را نمی‌دهد. بودجه دولتی سازمان از محل درآمد حقوقی دولت از محل معادن باید تامین شود که این بودجه بسیار اندک بوده و سال گذشته نیز با تاخیر زیادی پرداخت شد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :