معادن ایران در پیوستن به WTO آسیب نمی بیند

۰۶ آذر ۱۳۹۰ | ۱۶:۲۶ کد : ۵۷۱۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۳۲
پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی با از بین رفتن نظام های غلط حمایت موجبات آشکار شدن مزیت های نسبی و ارکان تشکیل دهنده شاخه نظام اقتصادی کشور را فراهم خواهد کرد.

پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی با از بین رفتن نظام های غلط حمایت موجبات آشکار شدن مزیت های نسبی و ارکان تشکیل دهنده شاخه نظام اقتصادی کشور را فراهم خواهد کرد.
دبیر اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان محصولات معدنی ایران گفت : این روند جهت گیری اجتناب ناپذیر صنایع کشور به طرف تولید کننده کالا و خدمات ،ارزش واقعی آنها را به ارمغان می آورد و در میان مدت با افزایش قدرت خرید مردم افزایش سطح رفاه اجتماعی را موجب می شود.
وکیل افزود: الحاق به WTO تا حد زیادی به شفافیت هر چه بیشتر سهم حقیقی هر بخش از تولیدات یا خدمت در تولید ناخالص داخلی کمک می کند
و در سیاستگذاری ها و تصمیم سازی هایی که با تاثیر از سهم گروههای کالایی در تولید ناخالص داخلی صورت می گیرد تاثیر گذار بوده و تغییر روند بودجه ریزی و سیاست های حمایتی را موجب خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه رویکرد غلط مسوولان در سال های گذشته موجب کندی رشد سهم بخش معدن و صنایع وابسته شده و حمایت از دیگر بخش ها بیشتر به ضرر بخش معدن تمام شده تصریح کرد: حمایت غلط از خودروسازان داخلی و ممنوعیت ورود کامیون و ماشین آلات حمل و نقل جاده ای چنان افزایشی در قیمت های حمل مواد معدنی را موجب شده که صادرات بسیاری از مواد معدنی را ناممکن  ساخته و بسیاری از کارخانجات محصولات وابسته مواد معدنی را به مرز ورشکستگی رسانده است.
وکیل با تاکید بر اینکه امروزه محصولات صنعتی قابلیت تولید با نرخ های پایین تر از ارزش جهانی را دارند افزود: چنانچه روند خصوصی سازی واقعی تسریع شود و استقرار نظام بخش خصوصی توانمند در ارایه محصولات با قیمت تمام شده پایین تر در صنایع معدنی کشور قطعی شود و به جرات می توان گفت: پیوستن به WTO علاوه بر اینکه بخش معدن را با چالش مواجه نمی کند در توسعه و کاهش ریسک سرمایه گذاری این بخش تاثیر بسزایی خواهد گذاشت 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :