معدن در ساختار جدید وزارت صنایع و معادن مورد توجه قرار گیرد

۲۵ مرداد ۱۳۹۰ | ۰۹:۲۳ کد : ۵۷۱۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۴۸
قائم مقام معاونت امور معادن وزارت صنایع و معادن گفت: به منظور توسعه بخش معدن و صنایع معدنی کشور تقویت و ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای این بخش در وزارت صنایع و معادن ضروری است.

شمس‌الدین سیاسی راد در نشست کمیته اکتشاف خانه معدن اظهار داشت: قبل از ادغام وزارت معادن و فلزات با وزارت صنایع کسانی که با این ادغام مخالف بودند تنها اعتراض کردند و کسی از ضرورت وجود وزارتی مستقل برای بخش معدن صحبتی به میان نیاورد.
وی افزود: اخیرا نیز که بحث حدف معاونت معدنی پیش آمده دوستان فعال در جامعه معدنی کشور تنها اعتراض کرده‌اند، اما مانند گذشته در مورد لزوم بقای این معاونت موضوعی را مطرح نکرده‌اند.
سیاسی راد گفت: ساختار معدنی موجود وزارت صنایع و معادن اشکالاتی دارد که به منظور برطرف کردن این اشکالات بهتر است ساختار این بخش مورد بازنگری قرار گیرد.
قائم مقام معاونت امور معادن افزود: اکتشاف، استخراج و فرآوری سه بخش جدا نشدنی معدن است و در ساختار جدیدی که برای بخش معدن و صنایع معدنی در وزارت صنایع و معادن تعریف خواهد شد بهتر است به این نکته توجه گردد.
فیروز علی‌نیا، عضو کمیته اکتشاف خانه معدن ایران و عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: جدا کردن معدن از صنایع معدنی لطمه‌ای بزرگ به بخش معدن وارد می‌کند و باید معاونت معدن و صنایع معدنی در وزارت صنایع و معادن ایجاد شود.
وی افزود: معدن از اکتشافات شروع می‌شود تا به صنایع معدنی منجر شود. بنابراین معدن و صنایع معدنی جدا ناپذیرند. چرا که در برنامه‌ریزی‌های کلان ابتدا صنایع معدنی را در نظر می‌گیرند آنگاه برای مواد اولیه مورد نیازش وارد اکتشاف می‌شوند.
مرتضی مومن‌زاده، رئیس کمیته اکتشاف خانه معدن ایران نیز در این نشست با اشاره به تغییرات انجام شده در دولت گفت: بدیهی است در این تغییر و تحولات افرادی جدید به منظور تصدی مسئولیت‌های بخش معدن کشور معرفی خواهند شد که وظیفه تشکل‌ها در این شرایط حساس این است که به کمک دولت بیایند و راه را برای تصمیم‌گیری‌های بهتر هموارتر نمایند.


کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :