منابع معدنی پایان پذیر و نیازهای ما پایان ناپذیرند، به فکر ایجاد جایگزین مناسب برای آنها باشیم

۲۷ آذر ۱۳۹۰ | ۱۳:۱۹ کد : ۵۷۰۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۹۶
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دکتر عبدالمجید یعقوب پور عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت معلم تهران و زمین شناس نمونه سال که در مراسم افتتاحیه نهمین همایش انجمن زمین شناسی ایران...
به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دکتر عبدالمجید یعقوب پور عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت معلم تهران و زمین شناس نمونه سال که در مراسم افتتاحیه نهمین همایش انجمن زمین شناسی ایران سخن می گفت در خصوص آینده علوم زمین در کشورمان تصریح کرد :در حالی که نیاز ما به انرژی پایان ندارد و منابع انرژی نفت ، گاز ، ذغال سنگ و هسته ای پایان پذیرند ، باید به فکر ایجاد جایگزین های مناسب برای این انرژی ها باشیم .
 
وی در ادامه با بیان اینکه آینده هر علمی متناسب با نیازهای یک جامعه به آن علم تعیین می شود و این نیازها هستند که سمت و سوی آینده هر علم را مشخص می سازد افزود : داشتن  فضائی مناسب برای زندگی ،  انرژی و مواد معدنی جزء اساسی ترین نیازهای انسان هستند که همه این موارد از زمین تامین می شود که همین مساله اهمیت پرداختن بیشتر به علوم زمین را برجسته تر می سازد.
دکتر یعقوب پور در ادامه یادآور شد : در مورد فضا به نظر می رسد که کره زمین فضای بسیار وسیعی برای زندگی انسان در اختیار وی قرار می دهد و این در حالیست که زمین قابل استفاده ایی که در اختیار بشر قرار گرفته حدود 6 میلیارد متر مربع است و با وجود 7 میلیارد انسان موجود در کره خاکی ، متوجه می شویم که سهم هر انسان چیزی کمتر از یک کیلو متر مربع است .
این استاد دانشگاه گفت : زمین همان جائی است که انسان باید کلیه نیازهای صنعتی ، غذایی و کشاورزی خود را از آن تامین کند و باید به این موضوع توجه ویژه داشت که ما انسانها از نظر فضای قابل استفاده در محدودیت قرار داریم و توانایی زمین برای پاسخگویی به نیازهای ما در حد بسیار پائینی قرار دارد که موضوع تقسیم عادلانه زمین در دو دهه آینده و با توجه به رشد جمعیت با مشکلات متعددی مواجه خواهد شد.
یعقوب پور در ادامه از انرژی به عنوان یکی دیگر از نیازهای اساسی بشر که از زمین تامین می شود ، یاد کرد وگفت : منابع انرژی نفت ، گاز ، ذغال سنگ و هسته ای پایان پذیرند و این در حالیست که نیاز ما به انرژی پایانی ندارد که بنابراین باید به فکر ایجاد جایگزین های مناسب برای این انرژی ها باشیم که در این بین توجه بیشتر به انرژی زمین گرمایی ، جزر و مد و انرژی خورشیدی خالی از لطف نخواهد بود.
وی یاد آور شد : اصرار مسئولین کشورمان برای داشتن فناوری چرخه سوخت هسته ای با توجه به نیاز اساسی انسان به انرژی های بهتر بی مورد نیست و این در حالیست که حتی این نوع انرژی علاوه بر داشتن جاذبه های خاص خود دارای مشکلاتی از جمله دفع پسماندها و استفاده صحیح و بهینه از آن می باشد .
یعقوب پور با بیان اینکه کانی ها و مواد معدنی موجود در دل زمین پایان پذیر هستند ، گفت :  با توجه به اینکه بیشتر سطح زمین را آبهای آزاد تشکیل داده و بیشتر فلزات و کانی های مورد نیاز انسان در کف و بستر اقیانوسها موجود می باشند ، به نظر می رسد سمت و سوی آینده علوم زمین به سوی کف اقیانوسها برای دستیابی به منابع معدنی بیشتر حرکت  کرده که در این بین دستیابی به این منابع نیز مشکلات خاص خود را در پی دارد.
وی با بیان اینکه استفاده از منابع معدنی مسائل زیست محیطی متعددی را ایجاد می کند ، تصریح کرد : استفاده از منابع زیر دریا نیز مشکلات زیست محیطی خاص خودش را دارد که قبل از آغاز فعالیت در بستر دریاها باید به فکر این معضل بود.
دکتر یعقوب پور در خاتمه با اشاره به نیازهای انسان به فناوری خاص جهت دستیابی به منابع کف اقیانوسها گفت : از طرفی بین کشورهای ساحل نشین در خصوص برداشت از منابع کف اقیانوسها جدالهایی در سازمانهای بین المللی وجود داشته که این موضوع با تعیین 200 مایل دریایی ( معادل 370 کیلومتر ) به عنوان حریم هر کشور و استفاده مشترک از بقیه آن توسط دیگر کشورها تا حدودی مرتفع شده
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :