لرزه نگاری

۲۶ مرداد ۱۳۸۴ | ۰۶:۱۱ کد : ۵۵۷۲ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۶۸۷
قرنهاست که انسان به مطالعه زمین لرزه ها که موجب خسارتهای جانی و مالی وسیعی می شده­اند علاقه­مند بوده است.

قرنهاست که انسان به مطالعه زمین لرزه ها که موجب خسارتهای جانی و مالی وسیعی می شده­اند علاقه­مند بوده است. اولین تلاش در چنین راهی به چینی­ها مربوط می شود. 132 قبل از میلاد مسیح یک فیلسوف چینی به نام چانگ- هنگ1 لرزه نگاری به نام لرزه نما اختراع نمود.. چنین دستگاهی مشاهدة بروز یک حرکت را امکان پذیر می کرد ولی اندازه گیری میزان حرکت با آن ممکن نبود.

 

image002.jpg
 
پس از چنین وسیله ای ظاهراً از زلزله نگار دیگری در تاریخ ذکر نشده است تا اینکه در قرن هجدهم از سیستمهای پاندولی که جهت موج دریافتی را نشان می دادند، (ابتدا در ایتالیا و سپس در ژاپن) مجدداً استفاده شد. اولین لرزه نگاشت روی کاغذ به طور همزمان در ایتالیا، انگلستان و آلمان در سال 1889 به دست آمد. در سالهای بعد نیز جرم و اندازه لرزه نگارها همچنان بزرگتر گردید تا اینکه وزن آنها به حدود 19 تن رسید. چنین وزنی موجب ایجاد یک اینرسی زیاد نسبت به کل تغییرمکان زمین می گردید ولی از سوی دیگر ضرر آن این بود که امکان جا به جایی چنین لرزه نگاری وجود نداشت.
امروزه شبکه عظیمی از لرزه نگارها در سراسر جهان نصب شده و در حال ثبت ارتعاشات می­باشند. شتابنگارهای ثبت شده توسط این دستگاهها امکان مطالعه دقیق زمین لرزه ها را فراهم می­آورد. شکل زیر بصورت شماتیک نگاشت ثبت شده از زلزله را نشان میدهد. همانطور که در بخش قبل گفته شد، در اثر زلزله امواج مختلفی منتشر می­شوند که سرعت و دامنه هرکدام از این موجها متفاوت می­باشد. سرعت متفاوت باعث می­شود که زمان رسیدن هرکدام از این موجها متفاوت باشد و در نتیجه بر روی نگاشت ثبت شده قابل تشخیص باشند.
 
 

image004.jpg

محل کانون و عمق زلزله نیز بر اساس تفاوت موجود بین زمان رسیدن موجهای P و S محاسبه میشود.
نویسنده : مهدی وجودی
 
روشنک خطیب اقدامی
 
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :