<P dir=rtl><STRONG>مشکلات بین بخش معدن و محیط زیست قوانین نیستند</STRONG></P>

۰۷ اردیبهشت ۱۳۸۳ | ۱۶:۰۴ کد : ۵۱۳ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۹۵۰
<P dir=rtl><FONT size=2>مشکلات موجود بین بخش معدن و محیط زیست فقط قوانین نیستند، چراکه کلیه عملیات صنعتی و معدنی ناچاراً همراه با آلودگی ...</FONT></P>

مشکلات بین بخش معدن و محیط زیست قوانین نیستند

گروه صنعت و معدن: مشکلات موجود بین بخش معدن و محیط زیست فقط قوانین نیستند، چراکه کلیه عملیات صنعتی و معدنی ناچاراً همراه با آلودگی می‌باشد و برخی از این مشکلات به روش‌های و متدها و نداشتن آموزش‌های کافی بر می‌گردد.

مهندس نادر شکوفه، مؤلف کتاب «حفاظت محیط زیست در معادن» و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، در گفت‌وگو با خبرنگار «دنیای اقتصاد» با اعلام این مطلب گفت: با توجه به اینکه متولی نظارت بر اعمال مقررات زیست محیطی در معادن بر عهده سازمان حفاظت از محیط زیست است و وظیفه اصلی این سازمان صیانت از منابع طبیعی می‌باشد. بنابراین انتظار می‌رود قوانین مدونی در خصوص نظارت و پیشگیری آلودگی‌های ناشی از صنایع معدنی را سرلوحه کار خود قرار دهد. بنابراین لازم است کمیته‌های تخصصی در حالت عام و فوق تخصصی در حالت خاص که ترکیبی از متخصصین امر معدن (مدیران اجرایی و اساتید خبره دانشگاهی)، متخصصین بیولوژی و آسیب‌شناسی، آب‌شناسی، خاک‌شناسی و تحلیلگر و ریسک ناشی از عملیات مخرب زیست محیطی می‌باشد.

وی افزود: بدیهی است که چنین ترکیبی می‌تواند باعث شود تا افرادی که صلاحیت نوشتار قوانین و مقررات را دارند، به استخراج استانداردهای بین‌المللی  از متون موجود و قوانین سایر کشورها بپردازند، که با ساختار معدنی کشور و قوانین ملی همپوشانی و سازگاری داشته باشد.

وی از نبود تیمی متشکل از متخصصین زیست محیطی و معدنی خبر داد و گفت: این تیم تخصصی هنوز دور هم جمع نشده‌اند تا بتوانند همه جانبه و تحلیلگرانه اقدام به نوشتار قوانینی کنند که قابلیت اجرایی داشته باشند نه بازدارنده و در جهت تشویق صنایع معدنی راهکار ارائه دهند و هدف کنترل و بهبود مستمر صنایع آلاینده باشد نه تعطیلی آنها.

این مدرس دانشگاه با جمع‌بندی  گفته‌هایش ادامه داد: ملاحظه می‌شود در عمل، قوانین ناکارآمد و دست‌وپاگیرند چرا که همه جانبه‌ نوشته‌ نشده‌اند.

وی افزود: برای دستیابی به توسعه پایدار علاوه بر قوانین مؤثر، بازبینی روی فناوری عملیات، جایگزینی روش‌های مناسب با آلودگی‌های کمتر و بازنگری در امر آموزش از جنبه‌ کاربردی با دیدگاه‌ زیست‌ محیطی مهم و قابل توجه است.

شکوفه،‌ افزود: ارائه سمینارها و همایش‌ها به تنهایی کافی نیست بلکه آموزش‌های اجرایی هم نیاز است. بدیهی است که با داشتن تمامی این موارد بحث نظارت، آن هم نظارتی که آموزنده و همراه با ارائه راهکار باشد و این نظارت تشویق کند نه بازدارنده باشد الزامی است.

وی در پایان افزود: به نظر می‌رسد سازمان‌های متولی امر معدن و امور زیست محیطی همگی به چنین تحلیلی رسیده‌اند و امید است در آینده نزدیک این امر تحقق بخشد.

 

کلید واژه ها: خراسان رضوى


نظر شما :