<P dir=rtl>خزر با خطر بالقوه نشت چاه های نفت روبروست.</P>

۳۱ فروردین ۱۳۸۳ | ۰۹:۴۲ کد : ۴۶۸ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۸۰۲
<P dir=rtl>بزرگ ترین تهدید از ناحیه صدها چاه قدیمی نفت به جا مانده از دهه 1970 بر می خیزد، چرا که این چاه ها در آن زمان دور از ساحل و در خشکی حفاری شده بود اما...<BR></P>

خزر با خطر بالقوه نشت چاه های نفت روبروست

گروه های طرفدار محیط زیست در قزاقستان با ارسال نامه ای به پارلمان این کشور نسبت به خطرات جدی آلودگی دریای خزر به وسیله چاه های نفتی به جا مانده از دوره اتحاد جماهیر شوروی سابق، هشدار داده اند.

این گروه از دولت قزاقستان و سایر کشورهای حاشیه خزر می خواهد با اتخاذ تدابیر فوری از ورود خسارات بالقوه به محیط زیست شکننده خزر جلوگیری کنند.

این نامه به دولت قزاقستان هشدار می دهد که در نتیجه اکتشاف میادین نفت و گاز در داخل و محیط اطراف این دریا، "تغییرات خطرناکی" در آن در حال وقوع است.

به گفته این گروه بزرگ ترین تهدید از ناحیه صدها چاه قدیمی نفت به جا مانده از دهه 1970 بر می خیزد، چرا که این چاه ها در آن زمان دور از ساحل و در خشکی حفاری شده بود اما اکنون به خاطر پیشروی آب غرق شده است.

در دهه 1970 که این چاه های حفر می شد سطح آب بسیار پایین تر از حالا بود.

سطح آب دریای خزر به تناوب بالا و پایین می رود و بالا آمدن آب در دهه های اخیر بسیاری از چاه های بلااستفاده را غرق کرده است.

نظارت بر برخی از این چاه ها متوقف شده است و برخی از آنها به درستی مهر و موم نشده اند. به همین دلیل طرفداران محیط زیست هشدار می دهند امکان نشت مقدار زیادی از نفت آنها در دریا وجود دارد.

در ماه ژانویه سال جاری چنین حادثه ای روی داد و مقداری از ذخیره نفتی چندین چاه بلااستفاده در آب های ساحلی قزاقستان به دریا نشت کرد.

گروه های طرفدار محیط زیست می گویند اگر تدابیر لازم برای مقابله با این حوادث اتخاذ نشود، اکوسیستم منطقه به شدت آسیب خواهد دید و می تواند عواقب بدی برای سلامت مردم و حیات وحش اطراف دریا داشته باشد.

آنها از پنج کشور حاشیه دریای خزر خواسته اند طرح هایی اضطراری را برای مقابله با هرگونه نشت جدی نفت تدارک ببینند و نهادهایی را در کشورهای خود تاسیس کنند که مسوول جلوگیری از چنین حوادثی باشند.

این نامه توسط "مجمع بوم شناختی" که ائتلافی از 75 سازمان در قزاقستان است ارسال شده است، اما بیش از 50 گروه مشابه از کشورهای آذربایجان، روسیه و سایر کشورهای منطقه آن را امضا کرده اند.

 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :