<P dir=rtl><STRONG>با بهره‌برداری از معدن سونگون: سالانه 150 هزار تن مس کنسانتره تولید می‌شود</STRONG></P>

۲۶ فروردین ۱۳۸۳ | ۱۶:۳۷ کد : ۴۳۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۸۸۸
<P dir=rtl><FONT size=2>بر اساس گزارش دفتر نظارت و ارزیابی طرح‌های سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با بهره‌برداری از طرح تجهیز معدن و احداث تولید مس سونگون ...</FONT></P>

با بهره‌برداری از معدن سونگون: سالانه 150 هزار تن مس کنسانتره تولید می‌شود

بر اساس گزارش دفتر نظارت و ارزیابی طرح‌های سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با بهره‌برداری از طرح تجهیز معدن و احداث تولید مس سونگون سالانه 150 هزار تن مس کنسانتره تولید خواهد شد.

به گزارش ایسنا، مطالعات و عملیات اجرایی طرح تجهیز معدن و احداث تولید مس سونگون (اهر) به ترتیب در سال‌های 72 و 74 آغاز شده است.

تعجیل در شروع پروژه بدون انجام مطالعات مبسوط و دقیق، موجب بروز مشکلات فراوان در مرحله اجرا شده است.

فقدان مشاور مادر و استفاده از مشاوران متعدد در بخش‌های مختلف طرح، موجب نداشتن ارتباط مناسب آنها در طراحی بهینه‌ شده است و در عمل با بروز نقص در مطالعات یکی از این پروژه‌ها روند پروژه‌های دیگر مختل شده است.

اختلاف ارتفاع زیاد مکان سر باطله از کارخانه موجب انتقال موارد زاید به صورت پمپاژ با ارتفاع 346 متر و طول بیش از 8 کیلومتر است. خورندگی بالای این مواد تدابیر خاصی را در مورد پوشش و جنس لوله‌ها و پمپ‌ها می‌طلبد.

به دلیل تغییرات در پروژه‌های مختلف طرح، برنامه زمان‌بندی در 3 ماهه اول امسال مورد بازنگری قرار گرفت. طبق برنامه زمان‌بندی به روز شده تاخیرهایی در روند اجرایی پروژه‌های احداث کارخانه، تامین آب و دفع سپاب و فعالیت‌های زیربنایی وجود دارد.

مشکلات تملک اراضی در منطقه آیت‌ کندی، موجب تاخیر در عملیات ژئوتکنیک احداث سرباطله شده است.

به نظر می‌رسد در صورت ادامه روند فعلی، بهره‌برداری این بخش از طرح در سال 83 با مشکلات جدی مواجه شود.

با توجه به اینکه طبق برنامه زمان‌بندی در سال 83، فاز اول طرح به بهره‌برداری می‌رسد، هنوز طرح مشخصی برای بازار مصرف محصول آن وجود ندارد.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :