<P dir=rtl>چاههای آرنزین و نیمه آرنزین در شهرستان خاتم، از نادرترین جاذبه‌های دیدنی و کم‌نظیر کشور </P>

۱۳ فروردین ۱۳۸۳ | ۱۳:۰۹ کد : ۳۷۱ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۶۱۶
<P dir=rtl>از نادرترین جاذبه‌های دیدنی و کم‌نظیر کشور وجود چندین چاه آرنزین و نیمه آرنزین در شهرستان خاتم از توابع استان ...</P>

چاههای آرنزین و نیمه آرنزین در شهرستان خاتم، از نادرترین جاذبه‌های دیدنی و کم‌نظیر کشور

خبرگزاری دانشجویان ایران - یزد
 از نادرترین جاذبه‌های دیدنی و کم‌نظیر کشور وجود چندین چاه آرنزین و نیمه آرنزین در شهرستان خاتم از توابع استان کویری یزد می‌باشد.
به گزارش ایسنا، تعداد این چاه‌ها به ده حلقه می‌رسد و پر‌آب‌ترین آن در فاصله 18 کیلومتری شمال شرقی مرکز شهرستان قرار دارد که در حال حاضر یکی از مناطق دیدنی شهرستان به شمار می‌رود و مورد بازدید عموم مردم به ویژه دانشجویان قرار می‌گیرد.
یکی از کارشناسان امور آب شهرستان خاتم در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایسنا، علت پدید آمدن این نعمت الهی را وجود سفره‌های آبی تحت فشار در زمین دانست.
قرار داشتن این پدیده در دل کویر نمک‌زار که دارای آبی فراوان می‌باشد، باعث وجود پرندگان آبزی، انواع مرغابی، لک‌لک و غازهای وحشی و هم‌چنین سرسبزی انواع بوته‌های بیابانی و نیزارها برای هر بیننده‌ای در این دشت خاطره‌انگیز است.
گفتنی است درحال حاضر جهت جلوگیری از هدر رفتن آب چاه یاد شده مهار و صرفا جهت شرب دام‌ها و پرندگان موجود در منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرد و فشار زیاد آب باعث ایجاد روزنه در محل‌های بتن‌ریزی شده گردیده که از این روزنه‌ها آب به صورت فواره بیرون می‌آید.

کلید واژه ها: یزد


نظر شما :