<P dir=rtl>سه سـد بزرگ در شمال خراسـان امسال افتتاح می‌شوند.</P>

۱۳ فروردین ۱۳۸۳ | ۱۳:۰۲ کد : ۳۷۰ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۶۹۲
<P dir=rtl>آبگیری سدهای بیدواز اسفراین، تبارک آباد قوچان و شورک شیروان آغاز شد.<BR>به گزارش ...</P>

سه سـد بزرگ در شمال خراسـان امسال افتتاح می‌شوند

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس اقتصادی - انرژی
آبگیری سدهای بیدواز اسفراین، تبارک آباد قوچان و شورک شیروان آغاز شد.
به گزارش خبرنگار انرژی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،پیشرفت سدهای بیدواز اسفراین ، تبارک آباد قوچان و شورک شیروان به ترتیب ‌٩٣ ، ‌٨٨ و ‌٩٦ درصد است.
این سه سد از نوع خاکی سنگریزه‌ای با هسته رسی می‌باشند و سد بیدواز در ‌٢٠ کیلومتری شمال شرقی اسفراین با هدف کنترل سیلاب، تامین آب کشاورزی به میزان ‌٣٤/٣ میلیون متر مکعب و ‌٥ میلیون متر مکعب آب شرب شهر اسفراین بر روی رودخانه بیدواز با حجم آب تنظیمی ‌٣٩/٣ میلیون متر مکعب در سال احداث شده است.
سد تبارک آباد نیز با هدف تامین آب آشامیدنی شهر قوچان به میزان ‌١٤ میلیون مترمکعب، تامین نیازهای آبی اراضی پایین دست سد و کنترل سیلابهای فصلی بر روی رودخانه تبارک آباد از سرشاخه های رودخانه اترک احداث شده و حجم آب قابل تنظیم سالانه این سد ‌٢٧ میلیون متر مکعب و طول تاج ‌١٩٣/٥ متر و عرض ‌١٠ متراست.
سد شورک نیز واقع در ‌٢٥ کیلومتری غرب شیروان جهت کشاورزی و کنترل سیلاب با آب قابل تنظیم سالیانه ‌٧/٩٢ میلیون متر مکعب به طول تاج ‌٢٠٠ متر و عرض ‌٩ متر ایجادشده‌است.
همچنین مرحله اولیه آبگیری سد سنگرد انجام شده و این سد خاکی با هدف کنترل سیلاب و توسعه کشاورزی در ‌٨٠ کیلومتری جنوب شرقی سبزوار واقع شده است.
آب قابل تنظیم سالیانه آن ‌١٢/٩٥ میلیون متر مکعب و طول و عرض تاج آن به ترتیب ‌٤٢٠ و ‌١٠ متراست.
گفتنی است سدهای مذکور پس از تکمیل و اتمام عملیات اجرایی امسال افتتاح و به بهره برداری خواهند رسید.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :