<P dir=rtl>هیچ جای ایران از زلزله مصون نیست</P>

۲۶ اسفند ۱۳۸۲ | ۱۲:۰۹ کد : ۳۱۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۱۵۹
<P dir=rtl>هیچ منطقه جغرافیائی ایران از زلزله مصون نیست</P>

در خصوص زلزله خیز بودن منطقه جغرافیائی ایران، همواره مطالب فراوانی به نگارش درآمده است. به همین جهت این مهم، بعد از واقعه دلخراش زلزله 5 دیماه بم بیشتر مورد توجه قرار گرفت، تا حدی که حتی وقوع زلزله هایی با بزرگای کم و متوسط نیز مردم را وحشت زده و نگران نموده و بعضاً در ماه های اخیر از گوشه و کنار و رسانه ها به گوش می‏رسید که مردم در تعدادی شهرستانها که زلزله با بزرگای در حدود 3 تا 4 ریشتر ثبت شده است، از بیم پس لرزه های با بزرگای بیشتر و بروز ضایعه ای مشابه زلزله بم، شب را بیرون از منازل خود سپری کرده اند.
   اما نکته قابل توجه که کمتر به آن پرداخته شده است این است که پیشتر گفته می‏شد شهر اصفهان مصون از زلزله است. البته این مطلب از آنجا ناشی می‏شود که در منطقه جغرافیائی شهر اصفهان گسلی ثبت نشده است. اما در بهمن ماه 82، شاهد آن بودیم که لرزه های زلزله 7/3 ریشتری منطقه شهرضا (از شهرستانهای استان اصفهان) تا خود شهر اصفهان نیز احساس شده بود.
   این مسئله به قدری مورد توجه قرار گرفته بود که حتی مسئول ستاد حوادث و سوانح غیر مترقبه استان اصفهان طی نامه ئی به ریاست سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، درخواست اعزام گروه فنی زمین شناسی برای بررسی وضعیت لرزه خیزی منطقه نموده بود. به استناد به این نامه، که در بهمن ماه 82 به سازمان ارسال شده است، منطقه شهرضا در طی چند هفته مکرراً لرزیده است و این لرزه ها تا 2/4 در مقیاس ریشتر نیز به ثبت رسیده است.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :