مدیر طرح و برنامه سازمان زمین شناسی:برای اکتشافات سالانه به 50 میلیارد تومان نیاز داریم

۲۹ خرداد ۱۳۸۴ | ۱۳:۵۳ کد : ۳۱۴۳ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۱۰
هزینه مورد نیاز بخش اکتشافات تا مرحله پیش امکان سنجی سالانه حدود 50 میلیارد تومان است.

هزینه مورد نیاز بخش اکتشافات تا مرحله پیش امکان سنجی سالانه حدود 50 میلیارد تومان است.
سیمین مهدی زاده مدیر طرح و برنامه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری موج، با بیان این مطلب از اجرای طرح استراتژی اکتشاف در سالجاری خبرداد و افزود: در طرح استراتژی اکتشاف، برای تهیه اطلاعات پایه سالی 25 میلیارد تومان و اکتشافات 50 میلیارد تومان پیش بینی شده است.
وی بودجه سالجاری اکتشافات سازمان زمین شناسی را پنج میلیارد تومان اعلام کرد و اظهار داشت: برای اکتشاف سالانه 50 میلیارد تومان نیاز است تا بتوانیم به خواسته های بخش معدن در برنامه چهارم توسعه برسیم.
مسئول پیاده سازی طرح استراتژی اکتشاف تصریح کرد: طبق طرح استراتژی اکتشاف باید 50 درصد هزینه ها فقط خرج حفاری شود تا بتوانیم سالانه یک میلیون متر حفاری داشته باشیم در حالیکه هم اکنون سالی 35 هزار متر حفاری داریم.
خانم مهدی زاده بخش اعظم طرح استراتژی اکتشاف را بر عهده سازمان توسعه و نوسازی معادن دانست تا با ایجاد زیرساختهای مناسب، به فراهم شدن شرایط سرمایه گذاری خارجی در کشور کمک کند بطوریکه تا پایان برنامه چهارم باید لااقل 30 شرکت خارجی در ایران سرمایه گذاری کنند.
وی بیان کرد: بخش خصوصی تا پایان برنامه چهارم باید سالیانه بیش از 50 میلیارد تومان در اکتشاف سرمایه گذاری کند.
مسئول پیاده سازی طرح استراتژی اکتشاف ریسک بالای سرمایه گذاری در اکتشاف را یکی از دلایل مهم عدم حضور بخش خصوصی در این بخش ذکر کرد و اذعان داشت: چنانچه برای 25 پروژه از اکتشافهای تفضیلی هر کدام 20 میلیون دلار هزینه کنیم یکی از آنها معدن می شود که حاکی از ریسک بالا در این بخش است.
مدیر طرح و برنامه سازمان زمین شناسی متذکر شد: طرح استراتژی اکتشاف به منظور سر و سامان دادن اکتشافات منتهی به معدن و به عنوان یک سیاستگذاری کلی چه در بخش دولتی و چه خصوصی تبیین شده و مشخص کننده فعالیت هر سازمانی در این حوزه است.
وی با بیان اینکه اکتشاف در کشور بر عهده سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی است، گفت: سازمان زمین شناسی براساس ماده هفت قانون تمرکز امور صنعت و معدن سیاست گذاری و انجام مطالعات زمین شناسی و طرح های اکتشافی و تهیه گزارش های فنی مهندسی و مقدماتی را بر عهده دارد.
خانم مهدی زاده با اشاره به اینکه طبق ماده هفت تدوین استراتژی اکتشاف نیز بر عهده سازمان زمین شناسی بوده است، تصریح کرد: انجام مطالعات زمین شناسی، اکتشافات و تهیه اطلاعات نقشه ها با استفاده از تکنولوژی روز از وظایف حاکمیتی دولت است.
وی در پایان رشد بخش معدن را نیازمند اعمال فعالیتهایی هماهنگ به منظور رسیدن به هدف نهایی دانست و خاطرنشان کرد: به همین دلیل سازمان زمین شناسی براساس استانداردهای بین المللی پیش امکان سنجی می کند و سپس این پروژه ها را به سازمان توسعه و نوسازی می دهد تا با کمک بخش خصوصی پروژه های از پیش امکان سنجی شده را به ثمر برسانند و مراحل اکتشاف پیشرفته و مطالعات فنی اقتصادی را انجام دهند.  
ایلنا

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :