توجه به مسایل زیست محیطی با پیشرفت صنایع و معادن اجتناب ناپذیر است

۲۴ اردیبهشت ۱۳۸۴ | ۱۶:۱۸ کد : ۲۹۳۶ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۴۹
پیشرفت روز افزون صنایع و معادن، ضرورت توجه به مسایل زیست محیطی و کنترل آلودگی های حاصل از آن را اجتناب ناپذیر می سازد

پیشرفت روز افزون صنایع و معادن، ضرورت توجه به مسایل زیست محیطی و کنترل آلودگی های حاصل از آن را اجتناب ناپذیر می سازد. این مطلب در چهارمین همایش مشاورین سرمایه گذاری سیستم مالی و بانکی کشور توسط محمد علی آشتیانی از شرکت مهندسین مشاور کوشا معدن عنوان شد.
   در این گزارش آمده است: توسعه صنعتی هنگامی می تواند پایدار باشد که به محیط زیست انسانها آسیبی وارد نیاورد، بنابراین مسئولیت موسسات تولیدی و واحدهای صنعتی و معدنی در تولید بیشتر محصول خلاصه نمی شود بلکه باید به این واقعیت توجه نمایند که استفاده از محیط زیست سالم حق مسلم همه افراد جامعه است.
   چنانچه همزمان با صنعتی شدن یک جامعه به مسایل مربوط به محیط زیست توجه نشود نه تنها توسعه اقتصادی حاصل نخواهد شد، بلکه مشکلات زیست محیطی به بار آمده و گاهی منافع حاصل از رشد صنعت و معدن را کاهش می دهد.
   در ادامه این گزارش عنوان شد: از آنجا که مسایل محیط زیست بسیار متنوع بوده و نحوه اعمال کنترل آلودگی ها دائمأ در حال تغییر است، نمی توان انتظار داشت که مدیران بتوانند صرفأ با گذراندن دوره های آموزشی تمامی مشکلات زیست محیطی را رفع نمایند.
   لذا مشاورین متخصص محیط زیست می توانند خلأ موجود را برطرف نموده و با انجام مطالعات دقیق مدیران صنعتی و معدنی را در این راه یاری نمایند.این گزارش می افزاید: همانگونه که در ارتباط با پروژه های صنعتی تهیه گزارش های ارزیابی زیست محیطی ضروری است، در رابطه با فعالیت های معدنی نیز به این مهم توجه گردد که بدون شک انجام ارزیابی زیست محیطی معادن، علاوه بر حفظ محیط زیست، از نظر اقتصادی نیز توجیه پذیر می باشد.
پایگاه ملی داده های علوم زمین

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :