راه‌اندازی سیستم مجازی موزه علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به مناسبت روز جهانی موزه

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۱:۴۸ کد : ۲۸۹۷۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۲۳
راه‌اندازی سیستم مجازی موزه علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به مناسبت روز جهانی موزه

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، همزمان با 28 اردیبهشت و بزرگداشت روز جهانی موزه و هفته میراث‌فرهنگی، سیستم مجازی موزه علوم‌زمین این سازمان به‌منظور دسترسی علاقه‌مندان و مخاطبان عرصه علوم‌زمین در تمام ایام سال راه‌اندازی شد.

بر  اساس این گزارش، موزه علوم زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان موزه‌ای تخصصی که در سال1338 تاسیس شد، در راستای شعار سال 2023 میلادی مبنی بر "موزه‌ها، پایداری و زیست بهتر" و همزمان با ۲۸ اردیبهشت روز گرامیداشت تاریخ، موزه و میراث فرهنگی در ایران اقدام به راه‌اندازی سیستم مجازی موزه علوم‌زمین به‌منظور دسترسی علاقه‌مندان و مخاطبان در تمام ایام سال کرده که علاقه‌مندان جهت  دستیابی به این قابلیت و دریافت اطلاعات تکمیلی‌تر به آدرس لینک موزه مجازی مراجعه نمایند.

شایان ذکر است؛ موزه علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور موزه‌ای تخصصی است که در سال1338 تاسیس شد  و به طور خاص نمونه‌هایی از سنگ،کانی، سنگواره  (فسیل) و اشیای معدنکاری قدیمی به دست آمده از نقاط مختلف داخل و خارج کشور را در خود جای داده است. در این موزه بیش از 400 نمونه از انواع سنگ، 1500 نمونه فسیل و بیش از 1400 نمونه کانی از ایران و سایر کشورها نگهداری می‌شود. همچنین موزه دارای 65 نمونه ابزار و وسایل معدنکاری باستانی است.

گفتنی است، گسترش موزه‌های دنیا و همکاری همه جانبه علمی، فرهنگی و صنعتی، در جهت دستیابی به اهداف فرهنگی از طریق هماهنگ ساختن اقدامات بین‌المللی و تدوین برنامه‌هایی مؤثر است که دارای خطوط اساسی همکاری مشترک و دو جانبه بین مردم و موزه‌ها در سطح جهانی باشد. بر اساس همین عقیده در قطعنامه شماره پنج  دوازدهمین مجمع عمومی کمیته بین‌المللی موزه‌ها ایکوم (ICOM) که در 28 مه 1977 میلادی در مسکو برپا شد، روز 18 مه برابر با 28 اردیبهشت به عنوان روز جهانی موزه‌ها اعلام شد  و از آن سال در روز جهانی موزه در همه کشورهای عضو مراسمی اجرا می‌شود. این رویداد هر ساله یک موضوع مشخص را برجسته می‌کند و فرصتی را به متخصصان موزه که امکان دیدار مستقیم با مردم را به دست بیاورند و چالش‌هایی که موزه با آن روبرو می‌باشد را برجسته می‌کند. در واقع هدف این است که موزه جایگاه خود را به عنوان که یک نهاد غیر خصوصی و دائمی برای عموم مردم به دست بیاورد.

https://gsi.ir/fa/news/24567

کلید واژه ها: موزه علوم‌زمین سیستم مجازی موزه علوم‌زمین موزه علوم زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور روز جهانی موزه‌ها ۲۸ اردیبهشت روز گرامیداشت تاریخ، موزه و میراث فرهنگی در ایران


نظر شما :

کاربر ۱۹ تیر ۱۴۰۲ | ۱۲:۲۸
لینک اعلام شده غیر فعال است رسیدگی فرمایید
پاسخ مدیر سایت ۱۹ تیر ۱۴۰۲ | ۱۲:۵۰

به زودی مشکل برطرف خواهد شد
لطفا صبوری فرمایید
با تشکر