مناسبت روز ملی فسیل مطرح شد؛ از روز ملی تنوع زیستی تا ثبت بانک اطلاعاتی فسیل مهره داران

۰۳ آبان ۱۴۰۱ | ۰۹:۰۹ کد : ۲۸۴۴۸ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۶۱
مدیرکل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی سازمان محیط زیست از تأسیس کارگاه تاکسیدرمی، انتقال فسیل ردپای مهره داران ماه نشان زنجان و انعاد تفاهم نامه همکاری با انجمن دیرینه شناسی دریک سال اخیر خبر داد.
مناسبت روز ملی فسیل مطرح شد؛ از روز ملی تنوع زیستی تا ثبت بانک اطلاعاتی فسیل مهره داران

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری آنا،  طبق قوانین بالادستی از جمله قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و شکار و حفاظت از اجزای تنوع زیستی و به تبع آن حفاظت از آثار و بقایای حیات گذشته تحت عنوان تنوع زیستی دیرینه از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست به شمار می‌رود. به مناسبت فرارسیدن سوم آبان ماه مقارن با روز ملی فسیل، مدیرکل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی عملکرد سازمان در حوزه حفاظت از ذخایر دیرینه شناسی در یکسال گذشته را تشریح کرد.

محمد مدادی در این باره گفت: با هدف شناسایی، مطالعه، حفاظت و بهره برداری پایدار از سایت‌های فسیلی، اصلاح و تدوین قوانین و مقررات حفاظت از ذخایر دیرینه شناسی، معرفی سایت‌های فسیلی با ارزش و ثبت آنها به‌عنوان اثر طبیعی ملی برای ارتقا درجه حفاظتی بخشی از اهداف و عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در حفاظت از ذخایر دیرینه شناسی کشور است.

وی افزود: از طرفی نظر به اهمیت فسیل‌ها به‌عنوان شناسنامه حیات روی کره زمین، با ابتکار و پیشنهاد انجمن دیرینه شناسی ایران روز سوم آبان ماه مطابق با ۲۵ اکتبر را به عنوان "روز ملی فسیل" برگزیده شده تا در این روز، علاقه مندان، پژوهشگران و متخصصین این حوزه ضمن معرفی این ذخایر با ارزش زیستی به عامه مردم، روش‌های حفاظت و بهره برداری پایدار از فسیل‌ها برای جامعه هدف تبیین گردد.

اهم اقدامات سازمان در یک‌سال گذشته

۱- برگزاری دومین همایش ملی تنوع زیستی دیرینه

دومین همایش ملی تنوع زیستی دیرینه پس از ۱۷ سال با هدف هم اندیشی و دستیابی به آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی در حوزه علم دیرینه شناسی در تاریخ ۳ تا ۵ خرداد ماه ۱۴۰۱ در شهرستان مراغه (به دلیل وجود سایت‌های غنی و با ارزش فسیل مهره داران) برگزار گردید. همایش در دو بخش ارائه سخنرانی (۲۵ مقاله) و پوستر (در حاشیه همایش) و برگزاری ۶ کارگاه آموزشی تخصصی برگزار گردید. شرکت کنندگان از دانشگاه‌ها و مراکز علمی و اداره محیط زیست استان‌ها و محیط بانان در همایش حضور داشتند.

۲- انعقاد تفاهم نامه همکاری با انجمن دیرینه شناسی ایران

با توجه به همگانی بودن وظیفه حفاظت از محیط زیست موضوع اصل پنجاهم قانون اساسی و در راستای اهداف و شرح وظایف دفتر و گشودن درهای موزه به ویژه در حوزه دیرینه شناسی به روی مجامع دانشگاهی داخلی، موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی (مواد ۳۸ تا ۴۲ آئین نامه اجرایی قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست) در خصوص حفاظت از آثار و بقایای حیات گذشته تحت عنوان تنوع زیستی دیرینه و ارتقا و پیشبرد کیفی و کمّی دانش دیرینه شناسی در کشور، این تفاهم‌نامه مابین دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی و انجمن دیرینه‌شناسی ایران منعقد گردید.

۳- تشکیل کارگروه راهبری منطقه فسیلی مراغه

به استناد بند"ط" ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه و در اجرای برنامه عمل حفاظت و مدیریت از مناطق چهارگانه محیط زیست، جهت ارائه مشورت در همکاری و بهبود مدیریت منطقه فسیلی مراغه با رویکرد بهره گیری از ظرفیت‌های داوطلبانه و جوامع محلی کارگروه راهبری منطقه فسیلی مراغه به مدت دو سال تشکیل شد. هدف از تشکیل کارگروه، مدیریت مشارکتی منطقه فسیلی مراغه، بهبود مدیریت و حفاظت یکپارچه اثر طبیعی ملی با استفاده از همکاری جوامع محلی، دستگاه‌های اجرایی، حاکمیتی و نظارتی استان و شهرستان ذینفع، صاحبنظران و کارشناسان و سمن‌های بومی توانمند بوده به نحوی که از ظرفیت‌های مردمی و غیر دولتی و همکاری و حمایت سایر بخش‌های دولتی و غیر دولتی در راستای بهبود حفاظت و مدیریت اثر استفاده شود.

۳- راه اندازی وب‌سایت تخصصی مرکز تحقیقات دیرینه شناسی مراغه

وب‌سایت مرکز تحقیقات منطقه فسیلی مراغه به منظور ارائه اخبار، فعالیت‌ها، ظرفیت‌ها و مطالب علمی فسیل شناسی راه اندازی و هم اکنون در پرتال سازمان جهت بهره مندی علاقه مندان در دسترس است.

۴- راه اندازی و بروز رسانی ۲ مجوز مربوط به دفتر در درگاه ملی مجوزهای کسب و کار کشور

-مجوز تأسیس کارگاه تاکسیدرمی
-مجوز تأسیس نمایشگاه و موزه تاریخ طبیعی
کاربرگ‌های هر دو مجوز در هییت مقررات زدایی وزارت اقتصاد تأیید شده و هم اکنون متقاضان می‌توانند از طریق سامانه http://mojavez.ir درخواست خود را ثبت و پیگیری نمایند.
لازم به ذکر است سامانه مذکوربه سامانه جامع مدیریت محیط زیست نیز لینک می‌باشد.

۵- بارگزاری اطلاعات و داده‌های سیستماتیک نمونه‌های فسیل و سنگ و کانی در سامانه جامع محیط زیست کشور
تکمیل بانک اطلاعاتی سامانه جامع با ارائه ۷ فیلد اصلی فسیل گیاهی و جانوری (فسیل مهره دار و بی مهره) و نمونه‌های سنگ و کانی با اولویت نمونه‌های موجود در ایران و اطلاعات نمونه‌های موجود در مخزن علمی دفتر موزه

۶- ثبت منطقه درختان فسیلی روستای شیخ محمد لوی مشکین شهر به عنوان اثر طبیعی ملی در شورایعالی محیط زیست

۷- همکاری در برگزاری روز ملی تنوع زیستی

برپایی غرفه زمین شناسی و نمایش نمونه‌های فسیل و سنگ و کانی در مراسم روز ملی تنوع زیستی در یکم خرداد ۱۴۰۱ ماه

۸- تجهیز بخش زمین شناسی موزه‌های استان‌های گلستان و آذربایجان غربی

۹- تهیه و طراحی و ثبت بانک اطلاعاتی فسیل مهره داران

۱۰- انجام مأموریت صحرایی، جمع آوری و غنی سازی آرشیو علمی بخش (گلستان، مازندران، آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان)

پایان شهریور ۱۴۰۱    پایان سال ۱۴۰۰    پایان سال ۱۳۹۹    پایان
سال ۱۳۹۸    نمونه
۳۲۶۴۰    ۱۹۰۶۲    ۱۹۰۰۲    ۱۸۹۳۰    فسیل کانی و سنگ
۱۱- بازگشایی، آماده سازی و استحکام بخشی ۵۴ قطعه فسیل مهره دار مرکز تحقیقات فسیلی مراغه

طرح‌های استانی

۱- انجام فاز اول و دوم طرح استخراج و انتقال فسیل نهنگ چابهار

۲- استخراج و انتقال فسیل ردپای مهره داران ماه نشان زنجان

۳- استخراج و انتقال فسیل تنه درخت جاده آزادشهر – شاهرود

۴- بازگشایی و استخراج سایت فسیل مهره داران قره کند مراغ

انتهای پیام/

https://ana.press/003Oyh

۰۳ آبان ۱۴۰۱

کد خبر : ۸۱۱۰۰۳


نظر شما :