نهاد فدرال ناظر : خشکسالی در آمریکا تشدید می‌شود

۰۶ آبان ۱۴۰۱ | ۱۴:۴۴ کد : ۲۸۴۰۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۱۳
تهران- ایرنا- براساس تازه‌ترین گزارش "سامانه ملی اطلاعات یکپارچه خشکسالی"، آمریکا وضعیت اقلیمی بی‌سابقه در این کشور به ویژه در مناطق بزرگی از غرب میانه با شدت و وسعت بیشتر در حال گسترش است.
نهاد فدرال ناظر : خشکسالی در آمریکا تشدید می‌شود

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، بر اساس جدیدترین گزارش "سامانه ملی اطلاعات یکپارچه خشکسالی" (NIDIS) که بخشی از اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده است،  خشکسالی در دشت های بزرگ و غرب میانه آمریکا در ماه گذشته میلادی با شدت و اندازه بیشتری افزایش یافته است. در حال حاضر ۶۰ درصد مناطق شمال مرکزی آمریکا خشکسالی متوسط ​​تا بی سابقه و ۳۰ درصد خشکسالی شدید یا بدتر را تجربه می کنند.  

در این گزارش آمده است مناطقی که بیشترین آسیب را دیده اند ایالت کانزاس است که ۳۰ درصد آن خشکسالی بی سابقه ای را تجربه می کند. در نبراسکا ۱۲ درصد با خشکی استثنایی روبرو است و بخش‌هایی از کلرادو، میسوری و داکوتای جنوبی نیز به شدت دچار آسیب های ناشی از خشکسالی شده اند.

گفته می شود در حالیکه کل غرب میانه ماه ها با خشکسالی شدید مواجه است، بخش های غربی منطقه از جمله حوضه رودخانه میسوری و دشت های بزرگ بیشترین آسیب را متحمل شده اند.

 در گزارش سامانه ملی اطلاعات یکپارچه خشکسالی آمده است که آب رودخانه های می سی سی پی، میسوری و اوهایو به میزان بی سابقه ای کاهش یافته به گونه ای که دیگر امکان قایق رانی و کشتیرانی در این آبها وجود ندارد. این نهاد فدرال در گزارش جدید خود یادآور شده است که در حال حاضر ۸۶ درصد از شمال مرکزی آمریکا به طور غیر طبیعی خشکترو یا بدتر است.

سامانه ملی اطلاعات یکپارچه خشکسالی اعلام کرده است که در طول چهار هفته گذشته، بسیاری از مناطق، به‌ویژه سراسر غرب میانه، حداقل با یک نوع خشکسالی و در برخی مناطق با دو تا سه طبقه بدتر روبرو هستند. گفته می شود خشکسالی با بیشترین سرعت در جنوب میسوری، کنتاکی، ایلینوی جنوبی، جنوب ایندیانا و شمال آیووا رو به گسترش است. نهاد نظارت بر خشکسالی آمریکا (USDM) پنج نوع طبقه بندی برای خشکسالی استفاده می کند که شامل خشکی غیرعادی (D۰) است که نشان دهنده مناطقی است که ممکن است وارد خشکسالی شوند یا در حال خروج از آن باشند، و چهار سطح خشکسالی شامل متوسط ​​(D۱)، شدید (D۲)، خیلی شدید (D۳) و استثنایی (D۴) است.

کمبود آب به ویژه کشاورزی مناطق درگیر را با مشکلات بسیاری روبرو کرده که برخی از آنها سبد نان آمریکا لقب گرفته اند. شنبه گذشته، خبرگزاری فرانسه گزارش داد که کشاورزان در کانزاس و نبراسکا شاهد کاهش شدید محصولات خود هستند و برخی مزارع هم برای برداشت آسیب بسیاری دیده اند. از همین رو وزارت کشاورزی نیز به تازگی پیش بینی خود برای بازده محصولات گندم، ذرت و سویا را کاهش داده است.

به گفته کارشناسان خشکسالی ها که به دلیل تغییرات اقلیمی به طور فزاینده ای رو به گسترش و تشدید هستند، در ماه گذشته به دلیل بارندگی کم بدتر شده است. بیشتر مناطق آمریکا که با خشکسالی دست به گریبان هستند، تنها بین ۵ تا ۵۰ درصد از بارش نرمال خود را شاهد بوده اند.

اما غرب میانه تنها منطقه آمریکا نیست که خشکسالی شدید و طولانی را تجربه می کند. بخش وسیعی از مناطق غربی بیش از ۲۲ سال است که با خشکسالی مواجهند و همین امر سبب شده سطح آب رودخانه کلرادو به اندازه ای کاهش یابد که "برنامه ملی محیط زیست" آمریکا را بسیار خطرناک توصیف کرد.  

پیش از این نیز نهاد فدرال ناظر بر خشکسالی در آمریکا اعلام کرده بود که نزدیک به ۸۲ درصد کشور با خشکسالی شدید مواجه است که در یک هزار و ۲۰۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.

https://irna.ir/xjKRXT

۶ آبان ۱۴۰۱

کد خبر: 84925667


نظر شما :