پیشنهاد راه‌اندازی سامانه متادیتا و سرویس کاتالوگ کشورهای عضو اکو از سوی پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین کشور

۰۱ آذر ۱۴۰۱ | ۱۱:۴۳ کد : ۲۸۱۶۰ اخبار روابط عمومى جهاد تبیین
تعداد بازدید:۵۳۴
پیشنهاد راه‌اندازی سامانه متادیتا و سرویس کاتالوگ کشورهای عضو اکو از سوی پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین کشور

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیر پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین کشور از پیشنهاد راه‌اندازی سامانه متادیتا و سرویس کاتالوگ کشورهای عضو اکو ECO-CSW در هشتمین اجلاس کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو خبر داد و گفت: این پروژه کاربردی توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و پایگاه ملی داده‌های علوم زمین پیشنهاد و ارائه شد.

به گفته مهندس امید اردبیلی، در این طرح روش‌های مدیریت داده‌های مکان محور در سطح کشورهای عضو اکو و همچنین مدیریت داده‌ها و پروژه‌های تهیه شده پیشین، پیشنهاد شد.

وی خاطرنشان کرد: در این طرح پیشنهادی، پایگاه داده‌های علوم‌زمین کشور با تاکید بر نحوه مدیریت داده‌های تولید شده در کشورهای عضو اکو و با توجه به تجربه موفق راه‌اندازی سامانه سرویس کاتالوگ در ایران به مواردی همچون استانداردسازی و نمایش یکپارچه داده‌های تولید شده می‌پردازد.

مدیر پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین کشور در ادامه خاطرنشان کرد: دستاورد مهم این سامانه تبدیل داده‌های ساختار نیافته با فرمت‌های متفاوت در قالب داده‌های ساختار یافته مکان محور بر روی نقشه‌های قابل جستجو است که در یک تجربه کاملاً متفاوت جستجو بر اساس داده‌های موجود در جدول اطلاعاتی لایه‌های رقومی را نیز انجام می‌دهد.

اردبیلی از سامانه فراداده وسرویس کاتالوگ به عنوان جدیدترین دستاورد پایگاه ملی داده های علوم زمین یاد کرد و گفت: این طرح با معرفی محصولات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران به عنوان گامی موثر در راستای ارائه صحیح اطلاعات این سازمان محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: این سامانه به صورت جامع با ابزار جستجو به صورت مکانی و توصیفی و با توجه به سیاست‌گذاری‌های سازمان (دسترسی آزاد و یا پرداخت هزینه) جهت بهره‌مندی و استفاده از محصولات و داده‌ها در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.

شایان ذکر است، این طرح پیشنهادی از سوی پایگاه ملی داده‌های علوم زمین کشور در هشتمین نشست گروه معدنی  کشورهای عضو اکو مورد اقبال نمایندگان حاضر قرار گرفت.  

این نشست از 23 تا 26 آبان ماه 1401 در شهر اصفهان به منظور هم‌اندیشی متخصصان و مدیران حوزه علوم زمین کشورهای عضو اکو در به اشتراک‌گذاری ایده‌ها و دیدگاه‌های نوین و حل مسائل بخش زمین‌شناسی و معدن با همکاری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و اتاق بازرگانی استان اصفهان برگزار شد.

 

کلید واژه ها: پیشنهاد راه‌اندازی سامانه متادیتا و سرویس کاتالوگ کشورهای عضو اکو از سوی پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین کشور مهندس امید اردبیلی مدیر پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین کشور هشتمین نشست گروه معدنی کشورهای عضو اکو


نظر شما :