بازدید کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو از شرکت معدنی باما در اصفهان

۲۵ آبان ۱۴۰۱ | ۱۱:۴۵ کد : ۲۸۱۲۵ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري
تعداد بازدید:۱۳۸۳
بازدید کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو از شرکت معدنی باما در اصفهان

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، اعضای حاضر در هشتمین نشست گروه کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو از شرکت معدنی باما(تولیدکننده سرب و روی) بازدید کردند.

شرکت معدنی باما با بیش از نیم قرن سابقه فعالیت یکی از معدود تولیدکنندگان کنستانتره سرب و روی در ایران است. تمام مراحل تولید از اکتشاف و استخراج تا فلوتاسیون و کلسیناسیون به دست کارکنان در یک مجتمع عظیم معدنی و معدنی به وسعت حدود 4 هزار هکتار انجام می‌گیرد.

پیش از بازدید از این معادن حاضران در هشتمین نشست گروه کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو در جمع مدیرعامل و معاونان و مدیران این شرکت حاضر شدند و مهندس محمدرضا آزادی مدیرعامل شرکت معدنی باما به معرفی این شرکت در زمینه تهیه و تولید سرب و روی پرداخت. همچنین دکتر هنگامه حسینی سرپرست زمین‌شناسی و اکتشاف، مهندس رسول پاشایی سرپرست دفتر فنی و مهندس شهرام علی‌محمدی معاونت تولید این شرکت به ارائه سخنرانی و تبادل دستاوردها و اطلاعات خود پرداختند.

یکی از بزرگترین معادن مجموعه باما معدن گوشفیل است که از سالیان گذشته فعال بوده و قسمتی از آن به صورت روباز و مابقی به صورت زیرزمینی در دست بهره‌برداری است. قسمت روباز معدن از تراز ۱۷۱۰ شروع شده و در تراز ۱۵۹۰ خاتمه یافته است. ماده معدنی در مجموعه معادن باما به صورت رگه‌ای با شیب زیاد است که اطراف آن را با تله‌هایی از جنس شیل و دولومیت دربرمی‌گیرد. با توجه به اینکه استخراج روباز ماده معدنی از این تراز به پایین‌تر صرفه اقتصادی نداشته بنابراین طرح بهره‌برداری زیرزمینی آن تهیه و از سال ۱۳۸۶ فعالیت آن آغاز شده است.

 

مجموعه عملیات لازم بر روی ماده معدنی استخراج شده جهت استحصال کنستانتره‌های سرب و روی از باطله در واحد فرآوری شرکت معدنی باما انجام می‌گیرد که شامل سنگ‌شکن، هوی مدیا و فلوتاسیون است.

 این نشست با سخنان معاون دبیرکل اکو به کار خود پایان داد. وی از برگزاری موفقیت‌آمیز سه روزه هشتمین نشست گروه کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو در اصفهان ابراز خرسندی کرده و از دبیر علمی این نشست آقای دکتر جعفر عمرانی و دبیر اجرایی آن خانم هانیه بخشایی و همچنین اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان و مجتمع معدنی باما  به منظور همکاری در برگزاری این همایش تشکر کرد.
 دکتر حسین آونی بیچاکلی ضمن معرفی نمایندگان کشورهای عضو اکو در این نشست و  تشکر از حضور آنها  ابراز امیدواری کرد در نشست بعدی کارشناسان که قرار است در پاکستان برگزار شود تمام نمایندگان کشورهای عضو اکو شرکت کنند و در ادامه از نمایندگان سفارت‌های دو کشور افغانستان و تاجیکستان جهت حضور در این نشست تشکر کرد.
 

لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: بازدید کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو از شرکت معدنی باما در اصفهان سرپرست اداره بین‌الملل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور هانیه بخشایی معاون دبیرکل اکو شرکت معدنی باما


نظر شما :