برای حفاظت از ذخایر دیرینه شناسی انجام شد از صدور مجوز تاسیس کارگاه تاکسیدرمی تا ثبت بانک اطلاعاتی فسیل مهره‌داران

۰۳ آبان ۱۴۰۱ | ۱۳:۱۴ کد : ۲۸۰۲۳ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۱۵۵
مدیر کل دفتر موزه و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل کارگروه راهبری منطقه فسیلی مراغه، ثبت منطقه درختان فسیلی روستای شیخ محمد لوی مشکین شهر به عنوان اثر طبیعی ملی در شورای عالی محیط زیست و تهیه و طراحی و ثبت بانک اطلاعاتی فسیل مهره‌داران را از اقدامات یک سال اخیر این اداره کل برشمرد.
برای حفاظت از ذخایر دیرینه شناسی انجام شد از صدور مجوز تاسیس کارگاه تاکسیدرمی تا ثبت بانک اطلاعاتی فسیل مهره‌داران

به گزارش ایسنا محمد مدادی افزود: طبق قوانین بالادستی از جمله قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و شکار و حفاظت از اجزای تنوع زیستی  و به تبع آن حفاظت از آثار و بقایای حیات گذشته تحت عنوان تنوع زیستی دیرینه از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست به شمار می رود.

مدیر کل دفتر موزه و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: شناسایی، مطالعه، حفاظت و بهره‌برداری پایدار از سایت‌های فسیلی،اصلاح و تدوین قوانین و مقررات حفاظت از ذخایر دیرینه‌شناسی، معرفی سایت‌های فسیلی باارزش و ثبت آن‌ها به عنوان اثر طبیعی ملی برای ارتقای درجه حفاظتی بخشی از اهداف وعملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در حفاظت از ذخایر دیرینه شناسی کشور است.

وی در ادامه گفت: از طرفی نظر به اهمیت فسیل‌ها به عنوان شناسنامه حیات روی کره زمین، با ابتکار و پیشنهاد انجمن دیرینه شناسی ایران روز 3 آبان ماه (۲۵ اکتبر) به عنوان "روز ملی فسیل" برگزیده شده است تا در این روز ضمن معرفی این ذخایر با ارزش زیستی به عامه مردم، روش‌های حفاظت و بهره‌برداری پایدار از فسیلها برای جامعه هدف تبیین شود.

مدیر کل دفتر موزه و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست در تشریح اهم اقدامات سازمان در یک سال گذشته در این حوزه اظهارکرد: برگزاری دومین همایش ملی تنوع زیستی دیرینه و انعاد تفاهمنامه همکاری با انجمن دیرینه شناسی ایران  از جمله این اقدامات است.

وی به تشکیل کارگروه راهبری منطقه فسیلی مراغه اشاره کرد و گفت: به استناد بند"ط" ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه و در اجرای برنامه عمل حفاظت و مدیریت از مناطق چهارگانه محیط زیست، جهت ارائه مشورت در همکاری و بهبود مدیریت منطقه فسیلی مراغه با رویکرد بهره‌گیری از ظرفیت‌های داوطلبانه و جوامع محلی کارگروه راهبری منطقه فسیلی مراغه به مدت دو سال تشکیل شد. هدف از تشکیل کارگروه، مدیریت مشارکتی منطقه فسیلی مراغه، بهبود مدیریت و حفاظت یکپارچه اثر طبیعی ملی با استفاده از همکاری جوامع محلی، دستگاه‌های اجرایی، حاکمیتی و نظارتی استان و شهرستان ذینفع، صاحبنظران و کارشناسان و سمن های بومی توانمند است، به نحوی که از ظرفیت‌های مردمی و غیر دولتی و همکاری و حمایت سایر بخش‌های دولتی و غیردولتی در راستای بهبود حفاظت و مدیریت اثر استفاده شود علاوه بر آن وب‌سایت تخصصی مرکز تحقیقات دیرینه شناسی مراغه راه‌اندازی شد.

مدادی با اشاره به راه اندازی و ‌به‌روز رسانی مجوز تاسیس کارگاه تاکسیدرمی و مجوز تاسیس نمایشگاه و موزه تاریخ طبیعی در درگاه ملی مجوزهای کسب و کار کشور اظهارکرد: کاربرگ‌های هر دو مجوز در هیئت مقررات‌زدایی وزارت اقتصاد تایید شده است و هم اکنون متقاضیان می‌توانند از طریق سامانه http://mojavez.ir درخواست خود را ثبت و پیگیری کنند. این سامانه به  سامانه جامع مدیریت محیط زیست نیز لینک شده است.

وی در ادامه گفت: در جهت بارگذاری اطلاعات و داده‌های سیستماتیک نمونه‌های فسیل و سنگ و کانی در سامانه جامع محیط زیست کشور، تکمیل بانک اطلاعاتی سامانه جامع با ارائه هفت فیلد اصلی فسیل گیاهی و جانوری( فسیل مهره دار و بی مهره) و نمونه‌های سنگ و کانی با اولویت نمونه‌های موجود در ایران و اطلاعات نمونه‌های موجود در مخزن علمی دفتر موزه در دستور کار قرار گرفت.

مدیر کل دفتر موزه و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست  ثبت منطقه درختان فسیلی روستای شیخ محمد لوی مشکین شهر به عنوان اثر طبیعی ملی در شورای عالی محیط زیست، تجهیز بخش زمین شناسی موزه های استان های گلستان و آذربایجان غربی، تهیه و طراحی و ثبت بانک اطلاعاتی فسیل مهره‌داران و انجام ماموریت صحرایی، جمع‌آوری و غنی سازی آرشیو علمی گلستان، مازندران، آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان  و جمع آوری، مطالعه، شناسایی، ساماندهی و ثبت را ازدیگر اقدامات این اداره کل برشمرد.

از صدور مجوز تاسیس کارگاه تاکسیدرمی تا ثبت بانک اطلاعاتی فسیل مهره‌داران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مدادی در پایان با اشاره به طرح‌های استانی اظهارکرد: انجام فازاول و دوم طرح استخراج و انتقال فسیل نهنگ چابهار، استخراج و انتقال فسیل ردپای مهره داران ماه نشان زنجان، استخراج و انتقال فسیل تنه درخت جاده آزادشهر – شاهرود و  بازگشایی و استخراج سایت فسیل مهره داران قره کند مراغه از جمله این طرح‌هاست.

انتهای پیام

isna.ir/xdMDxT

۳ آبان ۱۴۰۱

کد خبر: 1401080301675


نظر شما :