زمین لزره ای همانند سونامی

۳۰ فروردین ۱۳۸۴ | ۱۴:۰۴ کد : ۲۷۸۳ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۷۱
اخیرا دو کارشناس زلزله در امریکا زمین لزره ای همانند سونامی که در اقیانوس هند رخ داد را در مرکز ایالت متحده امریکا پیش بینی کرده اند
اخیرا دو کارشناس زلزله در امریکا زمین لزره ای همانند سونامی که در اقیانوس هند رخ داد را در مرکز ایالت متحده امریکا پیش بینی کرده اند .
حیدر الشکری پروفسور و استاد دانشگاه آرکانزاس و هارلی بنز دانشمند و محقق سازمان زمین شناسی ایالت متحده گفته اند که زلزله 2/4 ریشتری ماه گذشته که در کاروی در شمال شرقی آرکانزاس رخ داد ناشی از فعالیت گسل NEW MADRID بوده است.
همچنین سازمان زمین شناسی در مورد دیگر نواحی که در معرض گسل نیو مادرید هستند خبر داد.
دکتر بنز در حال بررسی سه توده عظیم (ماسیو) زمین لرزه در جنوب شرقی میسوری که در سال 1811 و 1812 با قدرت 8 ریشتر رخ داده است در حال بررسی میباشد.(گسل نیو مادرید که در 150 مایلی جنوب شرقی آرکانزاس و نیز کمی متمایل به سمت کنتاکی میباشد)
بنا به نظریه دکتر بنز در آن حوالی خسارتهای جبران ناپذیری میتواند رخ دهد که همانند فعالیت تکتونیکی کالیفرنیا باشد با این تقاوت که ضربات ناشی از زلزله متفاوت میباشد.
دکتر الشکری بر این عقیده است که زمین لرزه کاراوی اخطاری است برای مردم چون در این منطقه پتانسیل بسیار قوی برای رویداد زلزله وجود دارد چون اکثر مواقع گسل بطور مداوم حرکت میکند.
 
محسن مظفری افشار


کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :