آغاز طرح تحول زمین‌شناسی در آذربایجان‌غربی با هدف بالا بردن میزان ذخایر معدنی استان و گشودن کسب و کارهای معدنی جدید

۲۸ شهریور ۱۴۰۱ | ۱۰:۴۱ کد : ۲۷۷۷۳ اخبار روابط عمومى جهاد تبیین
تعداد بازدید:۶۳۱
آغاز طرح تحول زمین‌شناسی در آذربایجان‌غربی با هدف بالا بردن میزان ذخایر معدنی استان و گشودن کسب و کارهای معدنی جدید

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی گفت: طرح تحول از ابتدای مرداد ماه در جنوب استان آذربایجان‌غربی جهت تهیه ۱۲ ورقه در سه لایه مطالعاتی زمین‌شناسی، زمین‌شناسی اقتصادی و ژئوشیمی در مساحتی بالغ بر ۱۸هزار کیلومتر مربع آغاز شده است.

به گفته عبدالحمید سرتیپی با بیان این‌که این مطالعات مبنای توسعه اقتصاد معدنی استان را رقم خواهد زد، افزود: این طرح بزرگترین پروژه اکتشاف معدنی در منطقه شمال باختری کشور محسوب می‌شود و بالا بردن میزان ذخایر معدنی استان و گشودن کسب و کارهای معدنی جدید از عمده اهداف مهم این پروژه است .

وی خاطرنشان کرد: مطالعات ژئوفیزیک در آذربایجان‌غربی نیز انجام خواهد شد و در این عملیات ۱۵۰ کارشناس زمین‌شناسی جهت انجام مطالعات ژئوفیزیک هوایی و تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در لایه اطلاعاتی مختلف حضور خواهند داشت.

به گفته سرتیپی، انجام مطالعات ژئوفیزیکی و اکتشاف ذخایر معدنی توسط دولت‌ها با هدف کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی و مردم انجام می‌شود و امور حاکمیتی اموری هستند که توسط دولت‌ها منجر به خلق ثروت می‌شوند.

وی عنوان کرد: تعاملات و سرمایه‌گذاری خوبی از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن در آذربایجان‌غربی صورت خواهد گرفت و طرح تحول یک طرح مشارکتی حاصل از توافق‌نامه سه جانبه میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ایمیدرو و معاونت معدنی و فراوری وزارت صمت است.

مدیرکل صمت آذربایجان غربی با اشاره به این‌که در طرح تحول و توافق‌نامه سه جانبه وظیفه حاکمیتی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور شناسایی و پی‌جویی مواد معدنی است، تأکید کرد:  در ادامه با معرفی مناطق امیدبخش قرار بر این است که نتایج و نقشه‌های تهیه شده برای تکمیل اطلاعات و اکتشافات به ایمیدرو و معاونت معدنی محول شود و بقیه ذخایر و محدوده‌های امیدبخش حاصل از فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی از طریق مکانیزم‌های مناسب برای ایجاد فعالیت و تحرک به بخش خصوصی واگذار شود.

وی افزود: برنامه پروازها و تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی مشخص شده و مطالعات زمین‌شناسی در مناطق تکاب، بوکان، شاهین‌دژ، میاندواب و مهاباد انجام خواهد شد.

شایان ذکر است؛ در قالب طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی مطالعات متنوعی از سطح تا اعماق زمین در چند لایه اطلاعاتی تهیه و تولید می‌شود که یکی از این مطالعات تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم است و در موضوع زیرساخت‌ها و توسعه شهری کمک خواهد کرد و می‌توان گفت هیچ پروژه عمرانی در کشور بدون در نظر گرفتن اینگونه مطالعات زمین‌شناسی نمی‌تواند آغاز شود.

کلید واژه ها: آغاز طرح تحول زمین‌شناسی در آذربایجان‌غربی عبدالحمید سرتیپی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم مناطق تکاب، بوکان، شاهین‌دژ، میاندواب و مهاباد


نظر شما :