بازدید‌های میدانی در راستای کارگاه آموزشی اصول برداشت‌های میدانی و تهیه لژاند استاندارد نقشه‌های زمین‌شناسی در مهاباد

۱۳ شهریور ۱۴۰۱ | ۰۹:۳۵ کد : ۲۷۶۲۳ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري جهاد تبیین
تعداد بازدید:۶۵۷
بازدید‌های میدانی در راستای کارگاه آموزشی اصول برداشت‌های میدانی و تهیه لژاند استاندارد نقشه‌های زمین‌شناسی در مهاباد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، بازدید میدانی در راستای کارگاه آموزشی اصول برداشت‌های میدانی و تهیه لژاند استاندارد نقشه‌های زمین‌شناسی یک‌پنجاه‌هزارم در مهاباد در استان آذربایجان‌غربی به همت گروه آموزش این سازمان 9 الی ۱۲ شهریور سال ۱۴۰۱ در مهاباد استان آذربایجان غربی برگزار شد.

بر همین اساس، دکتر بهنام پاشازاده مسئول فنی پروژه تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی منطقه مهاباد در طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: در چهارمین روز کارگاه آموزشی اصول برداشت‌های میدانی و ترسیم لژاند و تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی،  ابتدا در مسیر جاده مهاباد- سردشت نحوه ترسیم واحدهایی کواترنری در نقشه، لژاند و همچنین چگونگی مطالعه محیط‌های رسوبی مختلف و نحوه برداشت‌های میدانی بررسی شد.

همچنین دکتر منصور قربانی، در ادامه مسیر به سمت سردشت، توضیحات کاملی در رابطه با شناسایی میدانی سازندهای کهر، قره‌داش، سلطانیه، باروت، زاگون، لالون، میلا و سن آنها بر اساس جایگاه چینه‌شناسی و همینطور ساخت‌های رسوبی و فسیل‌ها و نشانه‌های زیستی در آنها ارائه کرد.

در ادامه مسیر دکتر بهنام پاشازاده در جاده مهاباد-ارومیه (روستای یادگارلو) به بررسی و نحوه مطالعه یک ترانشه در واحد‌های کواترنری و بررسی جنس رسوبات و نحوه شناسایی جریان‌های قدیمی و همچنین نحوه عملکرد و مطالعه گسل‌های موجود در این واحد‌های جوان و چگونگی ترسیم نیمرخ زمین‌شناسی، نقشه و لژاند پرداخت.

وی همچنین، نحوه تغییرات ذرات رسوبات در محیط‌های بادبزن آبرفتی و ارتباط آنها با محیط‌های دریاچه‌ای (بخش جنوبی دریاچه ارومیه)  و چگونگی مطالعه و ترسیم آنها در بخش‌های مختلف نقشه‌های زمین‌شناسی را ارائه کرد.

همچنین مهندس رضا سلامتی مدیر زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز توضیحاتی مربوط به چگونگی ترسیم نیمرخ زمین‌شناسی، نقشه و لژاند همراه با آموزش نحوه برداشت‌های میدانی و نمونه‌برداری از واحدهای مختلف زمین‌شناسی و نحوه نگارش و ترسیم آنها بر روی نقشه زمین‌شناسی همزمان با ترسیم برش زمین‌شناسی از پیمایش انجام شده را به‌طور کامل ارائه کرد.

شایان ذکر است؛ در این بازدید‌ها دکتر منصور قربانی، مهندس رضا سلامتی، دکتر رضا کهنسال، مهندس محمدباقر جعفریان، دکتر بهنام پاشازاده و مهندس افشین کریم‌خانی به ارائه آموزش‌های لازم به کارشناسان جهت تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در راستای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف معادن کشور پرداختند.

ادامه بازدید میدانی در راستای کارگاه آموزشی اصول برداشت‌های میدانی و تهیه لژاند استاندارد نقشه‌های زمین‌شناسی یک‌پنجاه‌هزارم در مهاباد در استان آذربایجان‌غربی 12 شهریور 1401

عکس از مریم‌السادات میرآفتاب تهرانی


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: عکس از مریم‌السادات میرآفتاب تهرانی کارگاه آموزشی اصول برداشت‌های میدانی و تهیه لژاند استاندارد نقشه‌های زمین‌شناسی یک‌پنجاه‌هزارم در مهاباد مدیر فنی نقشه‌های زمین‌شناسی طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف معادن کشور دکتر بهنام پاشازاده مهندس رضا سلامتی دکتر رضا کهنسال مهندس افشین کریم‌خانی گروه آموزش


نظر شما :