سومین نشست ستاد ملی سیاست‌گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار در سازمان حفاظت محیط زیست

۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۴:۳۷ کد : ۲۶۹۵۸ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري
تعداد بازدید:۶۰۵
سومین نشست ستاد ملی سیاست‌گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار در سازمان حفاظت محیط زیست

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نشست ستاد ملی مقابله با گرد و غبار پیش از ظهر امروز  در سازمان حفاظت محیط‌زیست با حضور دکتر علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، دکتر محمدعلی طهماسبی دبیر ستاد ملی مبارزه با گرد و غبار، دکتر علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر رضا شهبازی مدیرکل مخاطرات زمین‌شناختی و محیط‌زیست این سازمان و مهندس مرتضی شیخ رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین البرز و دیگر سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با پدیده گرد و غبار برگزار شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در این نشست، ضمن اشاره به اظهارت دکتر رضا شهبازی مدیرکل مخاطرات زمین‌شناختی و محیط‌زیست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در خصوص کانون‌های بحرانی گرد و غبار خوزستان و نقش این سازمان در شناسایی کانون‌های اولویت‌دار به ویژه جنوب شرق اهواز گفت: از مطالعات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در زمینه کانون‌ها و منشایابی رسوبات گرد و غبارها تشکر می‌شود و در این بخش بسیار خوب وارد شده و ۶۶ درصد رسوبی که شهر اهواز را درگیر کرده رسوبات منطقه صالحیه است.

دکتر علی سلاجقه رایزنی با کشورهای همسایه به ویژه عراق و سوریه برای مدیریت ریزگردها را ضروری توصیف کرد و گفت: کشور ما جدای از شرایط اقلیمی، همیشه در تراز آستانه ها قرار دارد. بنابراین گاهی اوقات می بایست تصمیماتی را در شرایط اضطراری اتخاذ و اجرا کرد که الزاما با طرح های جامع سازگاری ندارند.
وی با تاکید بر لزوم مدیریت صحیح منابع آب و خاک در استان خوزستان، خواستار تشکیل کارگروه مدیریت جامع آب و خاک این استان در ستاد ملی مدیریت گرد و غبار شد و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری را محور تشکیل این کارگروه دانست.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ضرورت تکمیل پروژه‌های نیمه تمام برای تثبیت کانون‌های ریزگرد در استان خوزستان، گفت: می‌بایست بحث اعتبارات و زمان‌بندی تکمیل پروژه‌های بر زمین مانده به سرعت در ستاد ملی مدیریت گرد و غبار مصوب شود.
سلاجقه، کشاورزی حفاظتی را از راه‌های مقابله با پدیده گرد و غبار در استان خوزستان عنوان کرد و گفت: حتما دوستان ما در وزارت جهاد کشاورزی می‌بایست گزارش اقدامات انجام شده در بحث کشاورزی حفاظتی را به ستاد گزارش کنند چرا که اعتبار آن هم تخصیص یافته است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر لزوم تامین آب برای کانون‌های تولید گرد و غبار در جنوب شرق خوزستان، اظهار کرد: اگرچه در شرایط کم آبی قرار داریم اما وزارت نیرو می‌بایست 3 سناریوی تامین حقابه‌ها در شرایط پرآبی، میان آبی و کم آبی را در نظر گرفته و به همان نسبت، آب را تخصیص دهد.
وی در عین حال مسوولیت اجتماعی وزارتخانه‌های مختلف به ویژه وزارت نفت و راه و شهرسازی در کمک به مدیریت پدیده گرد و غبار در کشور را یادآوری کرد.
سلاجقه در ادامه با اشاره به نامگذاری امسال به نام "سال تولید دانش بنیان و اشتغال‌آفرین" از سوی رهبر معظم انقلاب، تصریح کرد: باید فناوری‌های نوین که می‌توانند برای مدیریت بهینه آب و خاک موثر باشند، مورد توجه قرار بگیرند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص استفاده از مالچ برای تثبیت ریزگردها نیز گفت: تا وقتی که مالچ‌های جایگزین که از نظر محیط‌زیستی مورد تایید سازمان استاندارد هستند، معرفی نشوند، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری مجبور به استفاده از مالچ‌های نفتی است. بنابراین می‌بایست هرچه زودتر و با همکاری شرکت‌های دانش بنیان این کار عملیاتی شود.

بخشی از توضیحات دکتر رضا شهبازی مدیرکل دفتر مخاطرات، مهندسی و زیست‌محیطی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور درباره کانون‌های بحرانی گرد و غبار خوزستان و نقش این سازمان در شناسایی کانون‌های اولویت‌دار به ویژه جنوب شرق اهواز را بشنوید.


لینک دانلود فایل

نظر شما :