مطالعات میدانی اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در خراسان‌جنوبی (مطالعات پتروگرافی)

۲۸ آذر ۱۴۰۰ | ۰۹:۴۳ کد : ۲۶۳۷۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۵۹
مطالعات میدانی اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی در خراسان‌جنوبی (مطالعات پتروگرافی)

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، برنامه‌ تحول در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر جدید معدنی در راستای منویات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی درخصوص لزوم رسیدن به اقتصادی مستقل، بهره‌گیری مناسب از منابع طبیعی و انسانی کشور و توزیع عادلانه آن همچنین تاکید رئیس‌جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت در ضرورت ایجاد تحول بنیادین در بخش علوم زمین و معدن کشور به عنوان یکی از مولفه‌های مهم اقتصادی، اشتغالزایی و توسعه‌ای جمهوری اسلامی ایران در سال‌های پیش‌رو در دستور کار قرار گرفت.

بر همین اساس خراسان‌جنوبی به عنوان اولین استان اجرای طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی انتخاب شد و پس از ماه‌ها بررسی و تحلیل فنی در کمیته راهبردی مشترک معدنی با حضور مدیران و متخصصان این بخش‌ها، در نهایت چهار شهرستان بیرجند، زیرکوه، قاینات و سربیشه و بیش از 85 روستا در خراسان‌جنوبی را به عنوان اولین هدف اجرای این برنامه در سال ۱۴۰۰ معرفی و پس از انجام برنامه‌ریزی‌های لازم در 25 مهر ماه اقدامات اجرایی این طرح به طور رسمی آغاز شد که مساحتی بالغ بر حدود ۱۵ هزار کیلومتر مربع را تحت پوشش قرار می‌دهد.

در همین راستا با پیگیری‌ها و رایزنی‌های متعدد انجام شده، تیمی متشکل از ۱۸۰ نفر متخصصان زمین‌شناسی به استان خراسان‌جنوبی برای مدت یک سال عازم شدند تا در چهار شهرستان بیرجند، زیرکوه، قاینات و سربیشه اکتشافات وسیع را انجام دهند که هدف این طرح علاوه بر معرفی ظرفیت‌های معدنی استان، کمک به توسعه اکتشافات و نیز جلب و جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و شرکت‌های خصولتی و دولتی است که تحت نظارت کامل قرار دارند.

در این طرح تعداد ۶۰ ورقه نقشه زمین‌شناسی، ژئوشیمیایی، اکتشاف سیستماتیک چهار لایه‌ای شامل فلزی، غیرفلزی، کانی‌های قیمتی و عناصر استراتژیک تهیه خواهد شد. به‌منظور تحقق برنامه‌ تحول در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر جدید معدنی در استان خراسان‌جنوبی تیمی متشکل از ۱۸۰ نفر متخصصان زمین‌شناسی از بخش‌های مختلف از تهران و مراکز استانی به این استان اعزام شده‌اند.

در این تصاویر و ویدئو خانم منیره پشت‌کوهی کارشناس مسئول سنگ‌‌های دگرگونی گروه سنگ‌شناسی از مدیریت امور زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در کمپ مرکزی واقع در بیرجند در حال مطالعه میکروسکپی نمونه‌های برداشت شده در پروژه بیرجند است.
شایان ذکر است؛ گروه سنگ‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را دکتر کوروش محمدی‌ها هدایت می‌کند و مهندس رضا سلامتی مدیریت زمین‌شناسی منطقه‌ای در معاونت زمین‌شناسی سازمان تحت نظارت دکتر جعفر عمرانی را عهده‌دار است.

 

توضیحات ایشان درباره این مطالعات را ببینید و بشنوید/.


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برنامه‌ تحول در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف ذخایر جدید معدنی منویات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی خراسانجنوبی مطالعات پتروگرافی بیرجند، زیرکوه، قاینات و سربیشه منیره پشت‌کوهی کارشناس مسئول سنگ‌نگاری دگرگونی گروه سنگ‌شناسی کوروش محمدی‌ها رضا سلامتی مدیریت زمین‌شناسی منطقه‌ای جعفر عمرانی پروژه بیرجند


نظر شما :