استفاده از ظرفیت سازمان‌های زمین‌شناسی و مدیریت بحران برای پیشگیری آلودگی هوای استان گیلان

۱۰ آبان ۱۴۰۰ | ۱۰:۱۱ کد : ۲۵۸۸۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۱۱
نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران با تاکید بر استفاده از ظرفیت قانونی مدیریت بحران کشور در جهت رفع پیشگیری آلودگی هوای استان گیلان در محل مدیریت بحران استانداری این استان گیلان به ریاست مهندس صابر معاونت عمرانی استانداری و با سخنان مهندس امیر مرادی مدیرکل بحران استانداری گیلان برگزار شد.
استفاده از ظرفیت سازمان‌های زمین‌شناسی و مدیریت بحران برای پیشگیری آلودگی هوای استان گیلان

به گزارش روابط‌‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در این نشست دکتر رضا شهبازی مدیرکل مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور  به همراه جمعی از معاونان این اداره‌کل از جمله دکتر ایمان انتظام و مهندس فرهاد انصاری و همچنین مهندس مسلم امانی سرپرست اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی گیلان و معاونان و کارشناسان این اداره‌کل حضور داشتند.

شهبازی ضمن بیان تاریخچه و عملکرد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به ارائه توضیحاتی در مورد وظایف حاکمیتی این سازمان  بر اساس اساسنامه پرداخت.

وی همچنین به بررسی به موضوعاتی از جمله نقشه ملی فرونشست تهیه شده در این سازمان، داده‌های منابع آبی کارستی، مدیریت گذر از فشار بحران و پیامدهای تغییرات اقلیمی، شناسایی پهنه‌های مستعد، نمونه‌گیری از پهنه‌ها و اتمسفر و به‌خصوص تغییرات اقلیمی به عنوان چالش‌های پیش‌رو پرداخت.

مدیرکل مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور  از آمادگی سازمان متبوع خود جهت توسعه همکاری با سایر دستگاه‌های اجرایی برای تهیه فیلترهای ارزیابی هوای محیط برای تهیه گزارش و تصویربرداری خبر داد.

شهبازی ضمن اشاره به این موضوع که مطالعه ریزگردهای موردنظر و نمونه‌برداری از آن در این استان کمک شایانی به تشخیص منبع آلودگی و نحوه مقابله با آن می‌کند؛ خرید دستگاه‌های پایش گردوغبار از سوی مدیریت بحران استانداری گیلان را خواستار شد.

در ادامه مهندس مسلم امانی سرپرست اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان ضمن تاکید بر تجربیات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در تولید داده‌های علمی و زمین پایه خواستار استفاده از توانمندی‌های این سازمان و به‌طبع آن اداره‌کل زمین‌شناسی گیلان در موضوع زمین‌لغزش، سیل، زمین‌لرزه و به‌طور کل مخاطرات طبیعی در این استان شد.

همچنین مهندس شکری رییس اداره مخاطرات اداره‌کل زمین‌شناسی گیلان با تشریح مخاطرات طبیعی استان، شناسایی زمین‌لغزش‌های قدیمی و تهیه نقشه پهنه‌بندی خطر زمین‌لغزش و شناسایی گسل‌های فعال در این استان را مهم ارزیابی کرد و خواستار همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی در این زمینه شد.

مهندس امیر مرادی مدیرکل بحران استانداری گیلان نیز خواستار تصویب طرحی جامع در خصوص مخاطرات زمین‌شناسی در گیلان با در برگیری شهرستان‌های مستعد شد تا از تجربیات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این امر خطیر استفاده شود.

مهندس صابر معاونت عمرانی استانداری گیلان نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور مسئولان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این استان از تلاش‌ها و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی آنها در بخش مطالعات علوم‌زمین در گیلان قدردانی کرد.

 

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور رضا شهبازی مدیرکل مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مسلم امانی سرپرست اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان امیر مرادی مدیرکل بحران استانداری گیلان صابر معاونت عمرانی استانداری گیلان دستگاه‌های پایش گردوغبار


نظر شما :