فرونشست؛ مرگ پنهان اصفهان

۱۸ مهر ۱۴۰۰ | ۰۸:۵۹ کد : ۲۵۸۰۸ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري
تعداد بازدید:۱۳۳۰
فرونشست؛ مرگ پنهان اصفهان

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، اصفهان تنها استانی است که همه دشت‌های آن درگیر فرونشست زمین شده و پیش از این، فرونشست فقط در دشت مهیار دیده می‌شد، اما امروز این پدیده به مرکز شهر اصفهان هم رسیده است.

ترک‌هایی با طول ۲۲ کیلومتر از نوع شش ضلعی، شاخه درختی و فروچاله‌ها در اصفهان دیده می‌شود که شهر را تهدید می‌کند. از بین رفتن آبخوان اصفهان سبب شده شهر علاوه بر زلزله و فرونشست در معرض سیل نیز قرار گیرد به طوری که آثار آن از خرابی‌های زلزله و سیل‌های مشابه سال‌های قبل، چندین برابر خواهد بود.

مشکل فرونشست‌های اصفهان درحال‌حاضر از معضلات بزرگ استان اصفهان به‌شمار می‌آید و این استان را از سردمداران فرونشست در ایران قرار داده است.

سرعت پیشروی این فرونشست‌ها در حدی است که به گفته رضا اسلامی مدیرکل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی استان اصفهان، براساس پایشی که برای هر شکاف و فرونشست صورت می‌گیرد، عمق این شکاف‌ها به نسبت قبل بیشتر شده که این به‌معنای برداشت بیشتر ما از آبخوان‌ها و وارد شدن فشار بیشتر به زمین است.

www.imna.ir/photo/522630/

www.imna.ir/news/522952/

اظهارات رضا اسلامی مدیرکل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی استان اصفهان در این باره را ببینید و بشنوید/.


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: فرونشست؛ مرگ پنهان اصفهان روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور رضا اسلامی مدیرکل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی استان اصفهان فرونشست زمین دشت مهیار


نظر شما :