هشدار رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور درباره فرونشست زمین در ایران

۱۰ مهر ۱۴۰۰ | ۰۹:۳۵ کد : ۲۵۸۰۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۴۰
هشدار رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور درباره فرونشست زمین در ایران

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون وزیر صمت و رئیس این سازمان با بیان این‌که میزان آبی که درون زمین فرو می‌رود با میزان آب استخراج شده متناسب نیست، گفت: همین امر باعث بروز پدیده فرونشست در همه جای کشور به جز استان‌های گیلان و مازندران شده است.

به گفته علیرضا شهیدی، پیش‌بینی می‌شود استان‌های گیلان و مازندران نیز طی سال‎های آینده دچار فرونشست بشوند.

وی با بیان این‌که از ۶۰۶ دشت موجود در کشور بیش از ۳۰۰ دشت ممنوعه هستند؛ خاطرنشان کرد: این دشت‌ها دچار وضعیت قرمز شده‌اند و بقیه دشت‌ها نیز شرایط مناسبی ندارند و یکی از بحرانی‌ترین مناطق کشور دشت‌های استان اصفهان است که با فرونشست جدی مواجه شده است.

معاون وزیر صمت با بیان این‌که که میزان فرونشست شهر اصفهان حدود ۱۶ سانتیمتر است، تصریح کرد: متاسفانه زبانه‌های فرونشست وارد شهر شده و قسمت‌های مرکزی و بافت تاریخی شهر را نیز تحت تاثیر قرار گرفته است.

شهیدی با بیان این‌که در تهران نیز میزان فرونشست نیز بسیار زیاد است، گفت: گفته می‌شود تهران روزی یک میلیمتر تهران دچار فرونشست می‌شود که عدد بسیار زیادی است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یادآور شد: بر اساس آمارهای موجود در اتحادیه اروپا اگر در منطقه‌ای ۴ میلیمتر فرونشست ایجاد شود آن منطقه وارد شرایط بحرانی می‌شود و وقتی ما در ایران صحبت از سانتیمتر می‌کنیم باید متوجه شویم که دچار شرایط بسیار حادی شده‌ایم.


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت فرونشست شهر اصفهان پدیده فرونشست


نظر شما :