ذوب سریع یخچالهای هیمالیا فاجعه آمیز است

۲۵ اسفند ۱۳۸۳ | ۱۲:۰۲ کد : ۲۵۷۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۲۱۶
صندوق جهانی حیات وحش هشدار داده است که ذوب یخچالهای هیمالیا ممکن است به کمبودآب برای صدها میلیون نفر از مردم منطقه بیانجامد.

صندوق جهانی حیات وحش هشدار داده است که ذوب یخچالهای هیمالیا ممکن است به کمبودآب برای صدها میلیون نفر از مردم منطقه بیانجامد.
این گروه محافظ طبیعت در گزارشی هشدار داده است که هند، چین و نپال شاید در دهه های آتی با سیلاب و سپس خشکسالی مواجه شوند و باید برای کند کردن روند ذوب یخها که هر سال افزایش می یابد، در مورد روند تغییرات آب و هوا فورا اقدام کرد.
جنیفر مورگان، مدیر برنامه تغییرات آب و هوای صندوق جهانی حیات وحش، به بی بی سی گفته است: "ذوب سریع یخچالها در هیمالیا ابتدا موجب افزایش آب رودخانه ها و براه افتادن سیلابهای گسترده خواهد شد. اما ظرف چند دهه، وضعیت تغییر خواهد کرد و سطح آب رودخانه ها کاهش خواهد یافت. در نتیجه مشکلات زیست محیطی و بوم شناختی زیادی برای مردم غرب چین، شمال هند و نپال پیش خواهد آمد."
هیمالیا بعد از قطبهای شمال و جنوب بیشترین ذخایر آب جهان را در خود جا داده است. این یخچالها که منابع آب رودخانه های گنگ، ایندوس، براماپوترا، مکونگ، تانلوین، یانگ تسه و زرد را تامین می کنند، سالیانه ۱۰ تا ۱۵ متر کوچکتر می شوند.
صدها میلیون نفر در سراسر چین و شبه قاره هند که اکثرشان دور از هیمالیا زندگی می کنند، به آب این رودخانه ها نیاز دارند و بسیاری در دشتهای سیلاب خیزی ساکن اند که در مقابل افزایش سطح آب به شدت آسیب پذیرند. همچنین شمار زیادی از کشاورزان برای کشت موفق محصولاتشان به آبیاری منظم نیاز دارند.
صندوق جهانی حیات وحش اعلام کرده است که خطر بروز بلایی طبیعی در این منطقه باید در دستور کار وزرای ۲۰ کشور صنعتی قرار گیرد که برای بحث درباره تغییرات آب و هوا در لندن گردهم می آیند.
خانم مورگان به بی بی سی گفته است: "وزرا باید متوجه شوند که اگر از میزان گرمایش هوای جهان کاسته نشود، دنیا با فاجعه ای اقتصادی و زیست محیطی مواجه خواهد شد."
 وی افزوده که تحقیق صورت گرفته برای سازمانش نشان می دهد که در کمتر از ۲۰ سال دمای هوای زمین دو درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت. خانم مورگان گفته است: "بسیار خطرناک است که اجازه دهیم دمای هوا آنقدر افزایش یابد."
گزارش صندوق جهانی حیات وحش هشدار می دهد که سه کشور چین، نپال و هند همین حالا دستخوش اثرات تغییرات جوی شده اند.
میانگین دمای هوای نپال سالیانه شش صدم درجه سانتیگراد بالا رفته و سطح آب سه رودخانه که از ذوب یخها تغذیه می کنند، پایین آمده است.
پایین آمدن سطح آب مردابهای دشت "کینگهای" چین روی دریاچه ها، رودخانه ها و باتلاقها تاثیر منفی گذاشته است و یخچال گانگتوری هند هر سال ۲۳ متر آب می رود.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :