مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان؛ فعال در توسعه طرح زیرساخت داده مکانی

۱۲ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۰:۲۱ کد : ۲۵۱۸۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۰۷
مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان؛ فعال در توسعه طرح زیرساخت داده مکانی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ششمین جلسه گروه کاری کاربران نقشه و اطلاعات مکانی به ریاست مهندس وحید طیفوری معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان و با حضور  خانم مهندس اسماعیلی نماینده سازمان نقشه‌برداری کشور و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی ذیربط برگزار شد و مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان جهت توسعه طرح زیرساخت داده مکانی در استان حضوری فعال داشت.

بر اساس این گزارش، کارگروه مذکور که پیش از سال 1393 با نام گروه کارشناسی کاربران GIS در استان گیلان برگزار می‌شد، به سبب تحولاتی در رویکرد سازمان نقشه‌برداری کشور به عنوان متولی نظارت بر تهیه و تولید داده‌های مکانی، برای مدتی لغو شد تا این‌که در سال 1395، با انعقاد تفاهم‌نامه بین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و سازمان نقشه‌برداری کشور به منظور ساماندهی ‌نقشه و اطلاعات مکانی، گروه کاری کاربران نقشه و اطلاعات مکانی استان گیلان فعالیت خود را از سر گرفت.

گفتنی است، اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کاسپین باختری (گیلان)، از سال 1393 عضو این کارگروه است و در کمیته تخصصی ایجاد سامانه فهرست اطلاعات مکانی استان گیلان از اعضای اصلی بوده و برای نیل به اجرایی شدن زیرساخت داده مکانی (SDI) در استان با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و سازمان نقشه‌برداری کشور همکاری می کند.

در این جلسه، نماینده سازمان نقشه‌برداری به تشریح نقش و اهمیت زیرساخت داده مکانی (SDI) برای همه کاربران نقشه و اطلاعات مکانی در سطوح گوناگون پرداخت و خواستار مشارکت گسترده دستگاه‌های اجرایی عضو برای ایجاد و راه‌اندازی SDI در استان گیلان شد.

در پایان این نشست مهندس امیری کارشناس نقشه و اطلاعات مکانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، درباره تکمیل پرسشنامه الکترونیکی امکان‌سنجی و نیازسنجی وضع موجود  داده‌های مکانی توضیحاتی ارائه کرد و مهندس پیام عالمی کارشناس سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی به عنوان نماینده زمین‌شناسی گیلان نکاتی را در زمینه در راه‌اندازی SDI استانی ارائه کرد.

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ششمین جلسه گروه کاری کاربران نقشه و اطلاعات مکانی سازمان نقشه‌برداری کشور مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان زیرساخت داده مکانی (SDI)


نظر شما :