سالانه پنج میلیون تن مواد معدنی در خوزستان استخراج می شود

۲۰ مهر ۱۳۸۴ | ۰۴:۲۱ کد : ۲۵۱۳ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۳۰
در ایران 14 میلیارد تن ذخیره معدنی وجود دارد که هنوز استخراج نشده و 60 نوع ماده معدنی متنوع داریم

در ایران 14 میلیارد تن ذخیره معدنی وجود دارد که هنوز استخراج نشده و 60 نوع ماده معدنی متنوع داریم که طبق استاندارد بین المللی یک درصد سالانه می باید استخراج شود، در حالی که سالانه 120 میلیون تن ماده معدنی استخراج می شود که این رقم بسیار پایین است.» مهندس الواجی، رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان خوزستان، با بیان این مطلب در همایش بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی و گرامیداشت روز مهندسی در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اظهار داشت: « در سطح خوزستان 7/7 میلیارد تن ذخیره معدنی داریم و 11 میلیارد تومان سرمایه در بخش معدن موجود است. سالانه پنج میلیون تن مواد معدنی در خوزستان استخراج می شود و با توجه به حجم پایین سرمایه، میزان اشتغال در این بخش ناچیز و در حدود 300 نفر است .»
   وی تصریح کرد: « در استان خوزستان تنوع ماده معدنی نداریم، تنها موادی از جمله آهک کوهی، شن و ماسه (مصالح) گچ، سنگ نمک و نمک آبی وجود دارد. از نظر استخراج ماده معدنی سومین استان هستیم و سالانه پنج میلیون تن ماده معدنی در سطح استان استخراج می شود که بیشتر مصالح و آهک است.»
   الواجی یادآور شد: « استان خوزستان پتانسیل قوی و خوبی برای تولید مواد اولیه سیمان دارد. پروژه ای با سرمایه گذاری شرکت پتروشیمی در دست اجرا است که می تواند سالانه دو میلیون تن نمک آبی را تنها از خوزستان استخراج کرد. این رقم در مقایسه با استانهای معدنی بی نظیر است.»
پایگاه ملی داده های علوم زمین

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :