پیش بینی فوران آتشفشان ها با پهپاد

۱۰ آبان ۱۳۹۹ | ۱۲:۱۵ کد : ۲۵۱۰۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۳۹
حضور در نواحی آتشفشانی و پرخطر برای انسان‌ها دشوار و ممکن است زندگی آنها را تهدید کند، از همین رو برای بررسی فوران آتشفشان ها از پهپاد استفاده شده است.
پیش بینی فوران آتشفشان ها با پهپاد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از انگجت، فوران ناگهانی آتشفشان ها خسارات زیادی به انسان‌ها وارد کرده و جان و مال آنها را تهدید می‌کند. اما یک گروه بین المللی از محققان هفت کشور جهان با ایجاد تغییراتی در طراحی پهپادهای عادی موفق به ابداع سیستمی برای پیش بینی بهتر زمان فوران آتشفشان ها شدند.

تلاش برای تولید پهپادهایی به این منظور از می سال ۲۰۱۹ آغاز شد و برای این کار پهپادهای فانتوم شرکت دی جی آی انتخاب شدند. نصب حسگرهای کوچک شناسایی انواع گاز و نیز ابزار طیف سنجی به این پهپادها امکان می‌دهد تا از فاصله ۶.۵ کیلومتری آتشفشان های مختلف را بررسی کرده و از احتمال فعال شدن آنها مطلع شوند. همچنین این پهپادها می‌توانند از آتشفشان های مورد نظر نمونه برداری کنند.

دانشمندان از طریق این پهپادها می‌توانند از مقدار گوگرد و دی اکسید کربنی که هر آتشفشان از خود متصاعد می‌کند، مطلع شوند و از این طریق زمان احتمالی فعال شدن هر آتشفشان را مشخص کنند. از طریق این اطلاعات می‌توان از نقش آتشفشان ها در زمینه انتشار کربن در جو کره زمین مطلع شد و تأثیر آنها در گرمایش زمین را بررسی کرد.

۱۰ آبان ۱۳۹۹،‏ ۹:۳۹

کد خبر 5060109


نظر شما :