در کنفرانس مجازیِ آب و هوایی تاکید شد: جهان در خطر از دست دادن اهداف توافق پاریس است

۲۳ آذر ۱۳۹۹ | ۱۰:۳۷ کد : ۲۵۰۶۲ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۵۴۷
در کنفرانس جهانی آب و هوا هشدار داده شد که جهان در خطر از دست دادن اهداف توافق پاریس است.
در کنفرانس مجازیِ آب و هوایی تاکید شد: جهان در خطر از دست دادن اهداف توافق پاریس است

به گزارش ایسنا، "الوک شارما" وزیر اقتصاد انگلیس پس از اتمام یک کنفرانس جهانی آب و هوا که با حضور بیش از ۷۰ کشور برگزار شد و دستاوردی جز چند تعهد در مورد انتشار گازهای گلخانه ای به همراه نداشت، هشدار داد که جهان در مسیر تحقق اهداف توافق آب و هوایی پاریس قرار ندارد.  

بیست و ششمین کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل که قرار بود در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ در گلاسکو برگزار شود به دلیل بحران کووید-۱۹ یکسال به تعویق افتاد. اما سازمان ملل به همراه انگلیس، فرانسه و با همکاری شیلی و ایتالیا تصمیم گرفت که این اجلاس را در پنجمین سالگرد توافق اقلیمی پاریس به صورت آنلاین برگزار کند.

وزیر اقتصاد انگلیس گفت: مردم این پرسش را مطرح خواهند کرد که آیا اقدام لازم برای جلوگیری از افزایش ۱.۵ درجه سانتیگرادی دما برای حفظ سلامت بشر و طبیعت در برابر اثرات تغییرات اقلیمی انجام گرفته است؟ ما باید با خودمان صادق باشیم. در حال حاضر پاسخ این پرسش "خیر" است.

وی در این نشست که پنج سال پس از "توافق آب و هوایی پاریس در سال ۲۰۱۵ میلادی" برگزار شد، گفت: رهبران کشورها از جمله "شی جین پینگ" رئیس جمهوری چین، "اورزولا فون‌درلاین" رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و پاپ فرانسیس خواستار اتخاذ تصمیمات جدی تر در مورد بحران آب و هوایی شدند.

به نوشته روزنامه گاردین، وزیر اقتصاد انگلیس افزود: اما در حالیکه رئیس جمهوری چین هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در این کشور را تا سال ۲۰۶۰ و رساندن آن به صفر را تایید کرد، جزئیات جدیدی در مورد این برنامه طی دهه آینده ارائه نکرد.

"شارما" رئیس دور بعدی مذاکرات اقلیمی سازمان ملل خواهد بود که سال آینده به میزبانی انگلیس در گلاسگو برگزار می‌شود.

همچنین بنابر گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، هند نیز تعهدات تازه‌ای را اعلام کرد اما "نارندا مودی"، نخست وزیر این کشور گفت که کشورش در مسیر رسیدن به اهداف خود براساس توافق پاریس قرار دارد و قول افزایش عمده ظرفیت تولید برق از انرژی‌های بادی و خورشیدی را داد.

بنابر این گزارش حدود ۲۴ کشور تعهدات خود را برای خنثی کردن کربن تشریح کرده‌اند و ۲۰ کشور طرح‌هایی را برای اتخاذ سیاست‌هایی که انعطاف پذیری بیشتری در برابر پیامدهای افزایش دما ایجاد می‌کند، آماده کرده‌اند.

دنیا باید وضعیت اضطراری اعلام کند

"آنتونیو گوترش"، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در جریان این کنفرانس اقلیمی گفته است که همه کشورهای جهان باید در زمینه تغییر اقلیم، وضعیت اضطراری اعلام کنند.

آنتونیو گوترش در این اجلاس گفت که ۳۸ کشور جهان وضعیت اضطراری اقلیمی اعلام کرده‌اند و از رهبران همه کشورها خواست که چنین کنند.

او در مورد هزینه‌های بهبود اقتصادی در جریان همه گیری کووید-۱۹ گفت این پولی است که از نسل‌های آینده وام گرفته می شود.

دبیرکل سازمان ملل گفت: ما نمی توانیم از این منابع برای مستحکم کردن سیاست هایی استفاده کنیم که یک کوه بدهی را بر دوش نسل های آینده می‌گذارد، آن هم در زمانی که کمر زمین شکسته است.

قول بایدن برای بازگشت ایالات متحده به توافق پاریس

هرچند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا کشورش را از توافق پاریس خارج کرده اما فرماندار جمهوری خواه ایالت ماساچوست و فرماندار دمکرات میشیگان با قرائت بیانیه هایی گفتند که آمریکا کاملا به مبارزه با تغییر اقلیم متعهد است.

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا نیز قول بازگشت فوری به توافق پاریس را داده و مبارزه با گرمایش را در کنار حل بحران کرونا در صدر برنامه های خود قرار داده است.

اتحادیه اروپا نیز این هفته پس از مذاکراتی فشرده میان اعضا اعلام کرد که تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۵۵ درصد از تصاعد خود خواهد کاست.

شماری از متصاعدکنندگان بزرگ گازهای گلخانه ای از جمله استرالیا، عربستان سعودی، روسیه و مکزیک در این کنفرانس شرکت نکردند چراکه برنامه‌های آنها برای مقابله با تغییر اقلیم به اندازه کافی بلندپروازانه قلمداد نشد.

به گفته سازمان جهانی هواشناسی (WMO) دوره پنج ساله اخیر یعنی از زمان امضا توافق پاریس، گرم‌ترین دوره از زمان ثبت رکوردها بوده و انباشت دی اکسید کربن در جو ادامه یافته است.

با این حال کشورها و شرکت‌های زیادی در این مدت فرآیند کربن زدایی را شروع کرده‌اند.

بنابر گزارش‌ها، یکی از نقاط ضعف در اجرای توافق پاریس مساله مالی است. کشورهای ثروتمند قول داده بودند از ۲۰۲۰ به بعد سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار خرج مبارزه کنند اما این قول تاکنون عملی نشده است.

انتهای پیام

  • کد خبر: 99092317494

  • یکشنبه / ۲۳ آذر ۱۳۹۹ / ۱۱:۳۷


نظر شما :