ارزیابی زیست‏محیطی برای فعالیت‏های معدن‏کاری بسیار ضروری است

۲۰ مهر ۱۳۸۴ | ۰۷:۱۸ کد : ۲۵۰۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۴۵۲
کارشناس ارشد طرح مس سونگون، گفت: ارزیابی زیست‏محیطی برای اطمینان از کمینه بودن اثرات مخرب زیست‏محیطی ناشی از فعالیت های معدن‏کاری ضروری است

کارشناس ارشد طرح مس سونگون، گفت: ارزیابی زیست‏محیطی برای اطمینان از کمینه بودن اثرات مخرب زیست‏محیطی ناشی از فعالیت های معدن‏کاری ضروری است. مهندس فرشاد رشیدی‏نژاد، کارشناس ارشد طرح مس سونگون، در همایش اقدامات و دستاوردهای زیست‏محیطی بخش صنعت، گفت: اثرات مخرب زیست‏محیطی ناشی از فعالیت‏های معدن‏کاری در طول تاریخ تمدن بشری قابل توجه بوده و در همین زمان مواد معدنی تولید شده توسط فعالیت‏های معدن‏کاری پایه و اساس تمدن بشری بوده است.
   وی افزود: مواد معدنی در زندگی روزمره ما مورد استفاده قرار می‏گیرند و پیش‏بینی می‏شود که تقاضا برای مواد معدنی در آینده به طور چشمگیری افزایش یابد و اگر فعالیت معدن‏کاری متوقف شود، زندگی به صورتی که امروزه می‏شناسیم نیز پایان می‏یافت.
   رشیدی‏نژاد خاطرنشان کرد: در گذشته هر طرح معدنی در صورتی‏که از نظر فنی و اقتصادی توجیه‏پذیر بود، برای اجرا پذیرفته می‏شد؛ ولی در دهه‏های اخیر حتی در کشورهای در حال توسعه، غالب طرح‏های معدنی تنها در صورتی برای اجرا پذیرفته شده‏اند که علاوه بر توجیه‏پذیری فنی و اقتصادی، از نظر زیست‏محیطی نیز توجیه‏پذیر باشند.
   کارشناس ارشد طرح مس سونگون, در پایان تصریح کرد: ارزیابی اثرات زیست‏محیطی، زمینه‏هایی برای کنترل, اقدامات پیش‏گیرانه و کاهنده اثرات زیان‏بار فراهم می‏آورد که لازم است در مراحل برنامه‏ریزی, طراحی و در حین ساخت و اجرا و نهایتا تا فازهای خاتمه معدن‏کاری و استفاده مجدد از زمین، مورد توجه قرار گیرند.
  
پایگاه ملی داده های علوم زمین
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :