پیش‌بینیِ اداره ملی هواشناسی انگلیس از ادامه روند گرم شدن زمین آیا برف به تاریخ می‌پیوندد؟

۱۸ آذر ۱۳۹۹ | ۱۱:۱۸ کد : ۲۵۰۰۴ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۷۰۹
اداره ملی هواشناسی انگلیس پیش‌بینی کرده است که با ادامه روند فعلیِ گرم شدن زمین، نشستن برف روی زمین تا پایان قرن جاری ممکن است به قدری کم شود که برف‌بازی و سورتمه‌سواری به تاریخ بپیوندد.
پیش‌بینیِ اداره ملی هواشناسی انگلیس از ادامه روند گرم شدن زمین آیا برف به تاریخ می‌پیوندد؟

به گزارش ایسنا، پیش‌بینی‌های اداره ملی هواشناسی انگلیس حاکی است در صورت ‌عدم‌ کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای، فعالیت‌های زمستانی مرسوم ممکن است غیرممکن شود. 

این مرکز پیش‌بینی کرده است که به علت تغییرات اقلیمی، بخش اعظم مناطق جنوبی انگلستان ممکن است تا سال ۲۰۴۰ هیچ روز برفی یا دمای پایین نداشته باشد. 

در صورت ادامه این روند، فقط زمین‌های بسیار مرتفع یا بخش‌هایی از شمال اسکاتلند تا سال ۲۰۸۰ دمای زیر صفر را تجربه خواهند کرد. 

اداره هواشناسی انگلیس تاکید کرد که شرایط تغییر دما سال به سال عوض می‌شود و برخی سال‌ها ممکن است گرم‌تر یا سردتر از روند جاری باشند. 

این یافته‌ها بر پایه این پیش‌بینی است که تولید گاز گلخانه‌ای در سطح جهان به روند رو به رشد خود ادامه دهد. البته این اداره اعلام کرد گرچه این سناریو بالاترین احتمال نیست ولی محتمل است. 

در صورت کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای، بریتانیا می‌تواند از افزایش دمای شدید جلوگیری کند ولی دمای میانگین احتمالا هنوز بیشتر خواهد شد. 

به گفته اداره هواشناسی انگلیس، در صورت ادامه روند رو به رشد تولید گاز گلخانه‌ای، تابستان‌ها نیز گرم‌تر و خشک‌تر خواهند شد، گرچه مناطق به طور یکسان تحت تاثیر این دما قرار نمی‌گیرند. 

لیزی کندون، کارشناس ارشد اداره هواشناسی انگلیس به شبکه خبری بی‌بی‌سی گفت: ما می‌گوییم تا پایان قرن حاضر بسیاری از برف‌های روی زمین به طور کامل ناپدید خواهد شد مگر در ارتفاعات. تصویر جامع عبارت است از زمستان‌های گرم‌تر و بارانی‌تر و تابستان‌های داغ‌تر و خشک‌تر. ولی در عین حال ما به سمت حوادث آب و هوایی شدیدتر در حرکتیم، حوادثی بسیار شدیدتر و مکررتر، مثلا باران‌های شدیدتر. 

کندون افزود: دمای بالای ۳۰ درجه سانتی‌گراد در دو روز متوالی تا پایان قرن جاری، ۱۶ بار محتمل‌تر از میانگین بین سال‌های ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۰ خواهد شد. 

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، تحلیل اداره هواشناسی همچنین نشان می‌دهد در صورت اقدام نکردن برای کاهش گازهای گلخانه‌ای در سطح جهان، باران زمستانی می‌تواند تا یک سوم افزایش پیدا کند.

انتهای پیام

  • سه‌شنبه / ۱۸ آذر ۱۳۹۹ / ۱۰:۰۸
  • کد خبر: 99091813751


نظر شما :