درپی امضای تفاهم نامه همکاری‌ میان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی

اثرگذاری مخاطرات زمین‌شناسی بر سازه‌های عمرانی کمتر می‌شود

۱۴ آبان ۱۳۹۹ | ۱۳:۱۴ کد : ۲۴۹۴۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۰۵
اثرگذاری مخاطرات زمین‌شناسی بر سازه‌های عمرانی  کمتر می‌شود

به منظور مشارکت و بهره گیری متقابل از توانمندی‌ها، تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک پژوهشی، آموزشی و اجرایی میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با امضای علیرضا شهیدی معاون وزیر صمت و  محمد شکرچی‌زاده معاون وزیر راه و شهرسازی به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، هدف از انعقاد این تفاهم‌نامه، فراهم ساختن بستر مناسب به منظور بهره‌گیری بهینه طرفین از تجهیزات، آزمایشگاه‌ها، بانک‌های اطلاعاتی و سایر امکانات و توان تخصصی متقابل در اهداف مشترک و وظایف محوله به عنوان دستگاه‌های حاکمیتی و مشورتی است.

از مهم‌ترین زمینه‌های همکاری در این تفاهم نامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تدقیق موقعیت گسله ها و تعیین حریم آنها با رعایت ضوابط شورای عالی معماری و شهرسازی با اولویت کلانشهرها به همراه دستورالعمل فنی ساخت و ساز در پیرامون گسل ها.

  • تهیه نقشه پهنه‌بندی خطر زمین‌لرزه، خطرپذیری لرزه‌ای در سطوح ملی، استانی و شهری و تصویب آن در  شورای عالی شهرسازی و معماری و بازبینی نقشه‌های طرح تفضیلی شهری بر پایه آن.

  • همکاری در راه‌اندازی سامانه‌های هشدار و پاسخ سریع، از طریق توسعه شبکه ملی شتابنگاری زمین‌لرزه و پیش نشانگرهای زمین‌لرزه و آتشفشان در کلانشهرها.

  • همکاری در شناسایی پهنه‌های درگیر خطر فروریزش و فرونشست زمین ناشی از ایجاد اختلال در تغذیه آبخوان‌ها با گسترش شهرها، برداشت بی رویه آب‌های زیرزمینی و نقش سازه‌های زیرزمینی و دستکاری‌های انسانی در بروز این پدیده‌ها در حوزه های شهری و در مسیر سامانه های حمل و نقل جاده ای و ریلی و در فرودگاه ها و بندرها و تدوین ضوابط و آئین نامه‌های مناسب و تعیین تمهیدات مهندسی و زمین شناسی مهندسی برای کاهش آسیب پذیری در برابر این پدیده ها.

  • همکاری در شناسایی و ارزیابی موقعیت زیرساخت‌ها و شریان‌های حیاتی و مجموعه‌های حساس مرتبط با سازمان‌های دولتی و غیردولتی در معرض انواع مخاطرات زمین شناختی (حریم گسل ها و پهنه های با خطر بالای زمین لرزه، فرونشست و فروریزش زمین، ناپایداری دامنه ای، زمین شناسی زیست محیطی، سیل و آب زمین شناسی و ...) و تدوین ضوابط و آئین نامه های موردی و اقدامات و تمهیدات پیشگیرانه و مقابله ای.

  • انجام بازدیدهای میدانی مشترک هنگام رخداد زمین لرزه‌های تاثیرگذار و سایر مخاطرات طبیعی با استفاده از امکانات و پتانسیل‌های موجود طرفین و تهیه گزارش‌های فنی مشترک فوری، مقدماتی و نهایی.

عکس مریم السادات میرآفتاب تهرانی

کلید واژه ها: تفاهم نامه علیرضا شهیدی نقشه پهنه بندی خطر زمین لرزه روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی محمد شکرریز


نظر شما :