همزمان با هفته دولت؛ توسعه مطالعات علوم‌زمین، اکتشاف و فرآوری مواد معدنی در اصفهان با امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه

۰۶ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۶ کد : ۲۴۸۷۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۸۳
همزمان با هفته دولت؛ توسعه مطالعات علوم‌زمین، اکتشاف و فرآوری مواد معدنی در اصفهان با امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، همزمان با هفته دولت صبح امروز 5 شنبه تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی، پژوهشی و آموزشی به امضای دکتر علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت و رئیس این سازمان، احمد خوروش رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان و دکتر ایرج موفق رئیس سازمان صنعت، معدن  و تجارت این استان رسید.

بر اساس این گزارش، حاضران در این تفاهم‌نامه درباره موضوعاتی از جمله تعریف پروژه‌های گوناگون در حوزه علوم‌زمین، اکتشاف و فرآوری مواد معدنی جهت ارائه به سرمایه‌گذاران و دست‌اندرکاران بخش معدن، معرفی پتانسیل­‌های اکتشافی معدنی سراسر کشور برای بررسی و معرفی به سرمایه‌گذاران به توافق رسیدند.

همچنین، انجام عملیات اکتشاف تکمیلی بر روی محدوده‌­های معدنی تا قبل از صدور پروانه بهره‌برداری با نگاه ویژه به فعالان معدنی معرفی شده از سوی کمیسیون معادن اتاق بازرگانی، استفاده از خدمات گوناگون سازمان در حوزه فعالیت‌های فنی، آزمایشگاهی، تجهیزات و دانش‌محور، همکاری در خصوص تبادل اطلاعات و انتشارات میان طرفین در چارچوب قوانین و مقررات سازمان نیز بخش دیگری از توافقات میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان و سازمان صنعت، معدن  و تجارت این استان عنوان شده است.

شایان ذکر است،  کمک به مطالعات زمین‌­شناسی و اکتشافی و تلاش در جهت مولدسازی و فعالسازی معادن غیرفعال و محدوده‌های اکتشافی در استان اصفهان از طریق امکان­‌سنجی تکمیل و توسعه چرخه اکتشاف به اقتضای هر معدن، ارائه مشاوره از سوی سازمان جهت حضور در فعالیت‌های معدنی کشورهای همسایه (تسهیل در انجام همکاری‌­های بین‌المللی یا اتاق بازرگانی)، برگزاری همایش‌ها، کارگاه‌­های آموزشی تخصصی مورد تقاضای طرفین با حضور جامعه هدف در چارچوب امکانات و مقررات سازمان نیز بخش دیگری از این تفاهم‌نامه را تشکیل می‌دهد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

90 درصد آب کشور به‌صورت غیرهدفمند در بخش کشاورزی مصرف می‌شود

پیش از امضای این تفاهم‌نامه، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به تولید اطلاعات پایه در این سازمان، ایجاد اطلاعات پایه در حوزه‌های زمین‌شناسی، ژئوشیمی، ژئوفیزیک‌و... را از جمله دستاوردهای این سازمان یاد کرد.

دکتر علیرضا شهیدی، ضمن تاکید بر ضرورت مدیریت بهینه منابع آبی کشور گفت: 90 درصد آب کشور به‌صورت غیرهدفمند در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و در حقیقت صنایع کشور تنها حدود 4 تا 5 درصد آب موجود را استفاده می‌کند که در صورت مدیریت هدفمند منابع، مشکل تامین آب صنایع و آب شرب کشور رفع خواهد شد.

وی در ادامه با بیان اینکه استان اصفهان در حوزه آب‌های کارستی (ژرف) دارای پتانسیل بالایی است، ویژگی این آب‌ها را تجدیدپذیری آنها بیان و تصریح کرد: آب شرب بسیاری از کشورها از طریق آب‌های کارستی تامین می‌شود که دارای کیفیت بالایی است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور رفع نقص توجه به مخاطرات بهره‌برداری معادن را در افزایش کمیت، کیفیت و ایمنی معادن کشور موثر دانست و گفت: این سازمان کشور اطلس پتانسیل مواد معدنی کشور را با هدف کاهش زمان اکتشاف و کم کردن ریسک سرمایه‌گذاری و افزایش تمایل بخش خصوصی در ورود به مباحث اکتشاف مواد معدنی منتشر ساخته است.

شهیدی در سخنان خود سرمایه‌گذاری در حوزه برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی را سرمایه‌گذاری زودبازده دانست و پیشنهاد ورود استان اصفهان به این حوزه  را ارائه کرد و از استقبال سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برای ورود بخش خصوصی به این حوزه خبر داد.

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت با بیان اینکه استان پهناور اصفهان در اقلیم‌های متنوع زمین‌شناسی واقع شده، هدف سازمان متبوع خود را در حوزه ژئوتوریسم معرفی پدیده‌های خاص زمین‌شناسی بیان و تصریح کرد: باید قدر پتانسیل‌های طبیعی کشور را دانست.

وی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را سازمانی آینده‌پژوه دانست که با اشتراک اطلاعات خود با بخش خصوصی می‌تواند در رفع دغدغه‌های بخش‌های دولتی، خصوصی و صنایع فولادی به ایفای نقش بپردازد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان:

تفاهم‌نامه مضا شده نقطه عطفی برای معادن کشور

همچنین، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان با بیان این‌که در اختیار قرار دادن مطالعات و پژوهش‌های علمی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در کاهش مشکلات فعالان معدنی استان بسیار موثر است، تصریح کرد: هر چه از سمت معادن به سوی صنایع معدنی و فراوری محصولات حرکت کنیم ارزش افزوده بیشتری برای اقتصاد استان و کشور ایجاد خواهد شد. 
احمد خوروش، تفاهم‌نامه اتاق بازرگانی با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافتمعدنی کشور را نقطه عطفی برای معادن کشور دانست و ابراز امیدواری کرد با این تفاهم‌نامه نیاز صنایع در حوزه اطلاعات معدنی پاسخ داده شود. 

رئیس سازمان صمت اصفهان:

تجدیدنظر در روند واگذاری معادن از طریق مزایده ضروری است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان نیز در این جلسه از انعقاد تفاهم‌نامه سه جانبه علمی، آموزشی و پژوهشی میان دانشگاه اصفهان، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان به منظور بهره‌مندی از پتانسیل‌های موجود در این سازمان خبر داد. 
ایرج موفق، از ورود کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان به مباحث زیرساختی بخش معادن و تکمیل مطالعات اکتشافی بخشی از مناطق استان با همکاری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خبر داد.

وی همچنین برآورد ذخایر، فراوری و ایجاد جنبه رسمی به داد و ستد در حوزه سنگ‌های نیمه‌قیمتی و ایجاد اشتغال در این حوزه را از جمله اقدامات و درخواست‌های سازمان مذکور عنوان کرد.

رئیس سازمان صمت استان اصفهان خواستار اعمال دقیق تبصره 6 ماده 14 قانون مربوط به حقوق دولتی معادن و بازگشت 15 درصد حقوق دولتی به خود استان شد و گفت: تجدیدنظر در روند واگذاری معادن از طریق مزایده ضروری است.

شایان ذکر است، در سفر دو روزه دکتر علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر جعفر عمرانی معاون زمین‌شناسی، دکتر حمید نظری معاون پژوهشی پژوهشکده علوم‌زمین، مهندس رضا جدیدی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فن‌آوری اطلاعات و بودجه، مهندس انسانی مدیر دفتر زمین‌شناسی اصفهان، مهندس اکبر ابراهیمی مدیرکل حراست و مهندس کریمی مشاور دفتر برنامه‌ریزی وی را همراهی می‌کنند.

 

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور علیرضا شهیدی هفته دولت ایرج موفق رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مسعود گلشیرازی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان استان اصفهان


نظر شما :