همزمان با هفته دولت امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه: زمین‌شناسی و مخاطرات طبیعی اصفهان زیر ذره‌بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

۰۵ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۰:۴۹ کد : ۲۴۸۶۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۸۰
همزمان با هفته دولت امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه: زمین‌شناسی و مخاطرات طبیعی اصفهان زیر ذره‌بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، با توجه به اینکه تعاملات علمی و فنی بین دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و سازمان‌ها و صنایع وابسته در راستای تعالی و توسعه همه جانبه کشور به عنوان کانون کسب خودکفایی و مرجع تحولات از ضرورت‌های اجتناب ناپذیر است تا بتوان از این طریق با استفاده از مشارکت دانشمندان محققان دانشگاهی و مراکز علمی و صنعتی موجبات ارتقای توان علمی و تحقیقات و توسعه توان‌کارآفرینی و اشتغال‌زایی کشور را فراهم آورد، تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی پژوهشی و آموزشی میان این سازمان، دانشگاه اصفهان و سازمان صمت استان به امضا رسید.

بر اساس این گزارش، این تفاهم نامه سه‌جانبه که به امضای دکتر علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر هوشنگ طالبی رئیس دانشگاه اصفهان و دکتر ایرج موفق رئیس سازمان صمت اصفهان صبح امروز در محل دانشگاه اصفهان به امضا رسید، حاضران در بخش همکاری‌های پژوهشی درباره اجرای پروژه‌های تحقیقاتی مورد نیاز در زمینه‌های بررسی و مطالعه مناطق فرونشست در استان اصفهان، پیامدها چالش ها و ارائه راهکارهای علمی و عملی در راستای کاهش مخاطرات مربوط به آن، و پایش حوزه‌های ایجاد ریزگردها آلاینده‌های صنعتی و بررسی منابع آلاینده آبهای سطحی و زیرسطحی، بررسی و ارائه راهکارها در پیشنهاد مناطق مناسب دفع پسماندهای صنعتی و بهداشتی و خانگی و کاهش خطر آلودگی منابع آب در سطح استان، بررسی مشکلات مربوط به تغییر کاربری زمین و پیامدهای آن در مسیر حوضه زاینده‌رود و معضلات و ارزیابی‌های زیست‌محیطی مربوط به تخریب منابع آب و خاک، شناسایی و پهنه‌بندی نقشه ذخایر معدنی فلزی به ویژه فلزات استراتژیک، معرفی و تدوین حوزه‌های کانسارهای غیرفلزی استان در رفع معضل تهیه مواد خام و اولیه مورد نیاز صنایع مادر و وابسته در سطح استان، پهنه‌بندی ژئوتکنیکی و زمین‌شناسی مهندسی محدوده شهری اصفهان جهت جانمایی مکان‌های مناسب توسعه شهری اعلام مناطق ممنوعه برداشت آب زیرزمینی و شناسایی گسل‌های فعال یا دارای پتانسیل فعالیت در بافت‌های شهری و مناطق مجاور جهت برنامه‌ریزی‌های توسعه شهر اصفهان و تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی یک‌بیست‌وپنج‌هزارم  استاندارد به توافق رسیدند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد:

آغاز اکتشافات سیستماتیک بنا به نیاز کشور

پیش از امضای این تفاهم‌نامه معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نسبت به سازمان‌های دیگر در دنیا بسیار جوان است، گفت: این مجموعه در سال ۳۳۳۸ توسط سازمان ملل تاسیس شد و در مرداد ماه سال گذشته شاهد شصت و یکمین سالگرد تاسیس آن بودیم.

علیرضا شهیدی با اشاره به این‌که سازمان زمین‎شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یک وظیفه بسیار مهم و اساسی به عنوان مجموعه‌ای حاکمیتی و سیاستگذار در بخش علوم زمین به عهده دارد، تصریح کرد:  وظیفه اصلی این سازمان در کشور تولید اطلاعات پایه در بخش زمین‌شناسی و اکتشاف مواد معدنی است که در قالب نقشه‌های زمین‌شناسی و اکتشافی منتشر می‌شود.
به گفته رئیس سازمان زمین‎شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تاکنون بالغ بر سه بار کل کشور را رصد زمین‌شناسی کرده‌ایم و هر آنچه در سطح زمین بوده را یکبار در مقیاس یک میلیونیوم و بار دوم در مقیاس یک دویست‌پنجاه هزارم و بار سوم در مقیاس یکصد هزارم بیش از 85 درصد کشور مورد بررسی قرار داده‌ایم.
وی با بیان این‌که دو شعار اصلی در سازمان زمین‎شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور وجود دارد، افزود: با توجه به اطلاعات پایه‌ در حال تهیه تولید ثروت برای کشور مهم است که از طریق اکتشاف مواد معدنی انجام می‌شود و از سویی با توجه به تحریم ظالمانه کشور معادن جای نفت را گرفته و مقام معظم رهبری نیز به این موضوع تاکید دارند.
به گفته شهیدی، بهترین جایگزین برای نفت معادن است که خوشبختانه ایران بسیار در بخش مواد معدنی بسیار غنی است و در برخی مواد معدنی از جمله گچ رتبه اول در دنیا را در اخیتار دارد و در ۲۷ عنصر نیز جزو ۱۰ تا ۱۲ کشور اول دنیا است.
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت با بیان این‌که در حال حاضر نیز تولیدات خوبی داریم و در سال گذشته نیز ۵۰۰ میلیون تن برداشت معادن داشتیم، تصریح کرد: ذخیره زمین‌شناسی کشور نیز بالغ بر 60 میلیارد تن است که حدود ۶۶ درصد مواد معدنی که در حال حاضر از آن یاد می‌کنیم مربوط به مواد معدنی غیرفلزی و مصالح ساختمانی است و در بخش معادن فلزی نیز در کشور نیز پتانسیل بسیار زیادی وجود دارد.
وی صیانت از ثروت ملی به عنوان شعار دوم سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یاد کرد و گفت: بسیاری از مخاطرات زمین‌شناسی کشور را تهدید می‌کند و حدود ۷ تا ۸ درصد از تولید ناخالص ملی صرف بازسازی و مقابله با آسیب‌های مخاطرات طبیعی می‌شود.
شهیدی با بیان این‌که هر دو بازوی زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور نقش پررنگی در اقتصاد کشور دارد، خاطرنشان کرد: از 43 مورد مخاطرات طبیعی ثبت شده در دنیا بیش از 34 مورد مخاطره در ایران اتفاق می‌افتد که برخی از این مخاطرات مثل سیل، زمین‌لرزه، زمین لغزش‌ها، گرد و غبار و... بسیار پر رنگ و ملموس است ولی برخی از مخاطرات چندان به چشم نمی‌آید و برخی نیز مانند فرونشست به عنوان زلزله خاموش یاد می‌شوند که استان اصفهان را هم تهدید می‌کند.

به گفته رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور این سازمان در بخش مطالعات زمین‌شناسی دریایی نیز فعالیت‌ها و مطالعات بسیار گسترده‌ای را به وسیله تجهیزات منحصر به فرد انجام می‌دهد، گفت: این سازمان به‌جز  فعالیت‌های سیاستی و حاکمیتی دو بخش بزرگ از جمله مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم زمین واقع در البرز به عنوان یکی از مجهزترین آزمایشگاه‌های آنالیز مواد معدنی را در اختیار دارد.
شهیدی همچنین به پژوهشکده علوم زمین به عنوان بازوی فعالیت‌های پژوهش این سازمان یاد کرد و تصریح کرد: این بخش استادان بسیار برجسته‌ای را در اختیار دارد و می‌توان گفت در هر معدنی ردپای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور وجود دارد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به حضور این سازمان بخش اکتشاف نقشه راه معدن به‌عنوان سیاست‌های کلان وزارت صمت اشاره کرد و گفت: دو مرحله نخست چرخه اکتشاف یعنی پی‌جویی و شناسایی به صورت کامل توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انجام می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه معادن در توزیع عادلانه ثروت بسیار تاثیرگذار است، گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از سال ۸۱ به اکتشاف ذخایر معدنی پنهان روی آورده که بر همین اساس به کمک فناوری ژئوفیزیک هوایی به اکتشاف ذخایر پنهان روی آورده‌ایم‌ و ۶۴۰ هزار کیلومتر خطی برداشت داشتیم.

شهیدی با بیان این‌که با توجه به این‌که بودجه‌های اکتشافی در کشور بسیار محدود است، افزود: به همین دلیل ضریب نفوذ ما به عمق زمین بسیار کم و کمتر از یک متر است در حالی که در کشورهای دیگر تا ۴۶۰ متر و بیشتر به عمق زمین نفوذ می‌کنند.
به گفته معاون وزیر صمت، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با توجه به نیاز کشور اکتشافات سیستماتیک را آغاز خواهد کرد و در این بخش مقیاس کار سازمان را تغییر دادیم از سال ۸۳  تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی یک‌بیست‌پنج‌هزارم در شش لایه را آغاز کردیم و به این نتیجه رسیدیم  باید بر اساس نیاز و سفارش محوری کار را ادامه دهیم.
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تصریح کرد: مقیاس مطالعات را به یک‌پنجاه‌هزارم تغییر دادیم و نقشه‌های زمین‌شناسی و اکتشافی فلزی و غیرفلزی گوهرسنگ‌ها دریایی و ...همه لایه‌ها از این پس با این مقیاس تهیه خواهد شد و در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

رئیس دانشگاه اصفهان: مخاطرات طبیعی کشور را تهدید می‌کند

همچنین رئیس دانشگاه اصفهان با بیان اینکه دانشگاه‌ها از نسل یک به نسل دو یعنی از آموزش و پژوهش ارتقا پیدا یافتنه‌اند، گفت: دانشگاه‌ها همچنین از پژوهش به فناوری یعنی به نسل ۳ ارتقاء یافته‌اند و در حال حاضر نیز شاهد دانشگاه‌های جامع و نسل ۴ هستیم که دانشگاه اصفهان نیز در این زمینه بسیار پیشرفت کرده است.

دکتر هوشنگ طالبی از دانشگاه اصفهان به عنوان یک دانشگاه بسیار جامع یاد کرد و افزود: این دانشگاه در جهات مختلف قادر به فعالیت است و باید در نظر داشت که نمی‌توان در کشور بدون توجه به صنعت به مدیریت پرداخت.

وی با بیان این‌که لازمه توجه به صنعت و  به جنبه‌های اقتصادی آن توجه به دانشگاه‌ها است که دانشگاه اصفهان در بسیاری از طرح‌ها و فعالیت‌های کلان قادر به کمک به بخش صنعت است، تصریح کرد: دانشگاه اصفهان پتانسیل بسیار بالایی برای همکاری‌های جامع محور دارد.

به گفته طالبی، دانشگاه‌ها منبع تولید نیروی انسانی متخصص هستند و با توجه به اینکه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان یکی از سرمایه‌های کشور است، تعامل این بخش‌ها ضروری است.

 رئیس دانشگاه اصفهان گفت: کشور ما از این نظر منبع طبیعی بسیار ثروتمند است ولی  باید توجه داشت سرمایه اصلی هر کشور منابع انسانی آن کشور است که می‌تواند توسعه پایدار اقتصادی برای آن کشور را رقم بزند.

این مقام مسئول با بیان این‌که بایستی از منابع انسانی متخصص در جهت دستیابی و استفاده از منابع طبیعی استفاده کنیم، خاطرنشان کرد:  با این روش ارزش افزوده منابع طبیعی ما افزایش خواهد یافت و برای دور کردن خام فروشی از منابع طبیعی باید از نیروی متخصص در این زمینه استفاده بیشتری  داشته باشیم.

طالبی ضمن اشاره به وجود فصل مشترک میان منابع انسانی و منابع طبیعی در کشور گفت:  پیوستن دانشگاه به مجموعه‌هایی از جمله سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، صنعت و دیگر بخش‌ها و نهاد‌های کشور به معنای دستیابی به دانشگاه نسل چهارم است که ما در این زمینه قدم برداشته‌ایم.

رئیس دانشگاه اصفهان ضمن اشاره به مخاطرات طبیعی که همواره جامعه را تهدید می‌کند، افزود: ما در بخش زلزله بسیار آسیب‌پذیر هستیم و همچنین موضوع کمبود آب و پایین رفتن سفره‌های آب زیرزمینی و فرونشست و لرزش زمین پیامدهای این آسیب‌ها است که برای این موضوعات باید فکری مبتنی بر علم کرد که این نیاز را دانشگاه‌ها محقق می‌کنند.

گفتنی است، در سفر دو روزه دکتر علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر جعفر عمرانی معاون زمین‌شناسی، دکتر حمید نظری معاون پژوهشی پژوهشکده علوم‌زمین، مهندس رضا جدیدی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فن‌آوری اطلاعات و بودجه، مهندس انسانی مدیر دفتر زمین‌شناسی اصفهان و مهندس کریمی مشاور دفتر برنامه‌ریزی وی را همراهی می‌کنند.


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: هفته دولت روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور علیرضا شهیدی هوشنگ طالبی رئیس دانشگاه اصفهان ایرج موفق رئیس سازمان صمت اصفهان تفاهم‌نامه سه‌جانبه انسانی مدیر دفتر زمین‌شناسی اصفهان حمید نظری معاون پژوهشی پژوهشکده علوم‌زمین جعفر عمرانی معاون زمین‌شناسی


نظر شما :